Wpis z mikrobloga

Muszę się czymś podzielić, bo właśnie przerzucam słuchawki, które posiadam na swoich uszach.
W ciągu ostatnich 10 lat przerobiłem kilka par słuchawek, głównie w latach 2013-2016. Miałem jakieś tekstary ts-671, senki hd600, CAL z 2013 roku, które mam do teraz, koss porta pro, philipsy fidelio x2hr.
Senki kiedyś napędzałem hybrydą audiotonu z zamuloną lampą tesli i brzmiało to bardzo ciepło i dobrze. Miałem wtedy meizu mx4 i CALe, które łapały idealną synergię (przetwornik wolfston jeśli dobrze pamiętam) i choć grało to inaczej gdy porównało się lampę i tranzystor telefonu to jednak wolałem CALe.
Pod tym wzmacniaczem senki były bardziej szlachetne i milsze, ale nie było to (choć dzisiaj może oceniłbym to inaczej) jakieś olśnienie audiofila, dlatego też senki sprzedałem. HD600 to były takie tylko trochę lepsze CALe. Bez lampy grały podobnie, pod telefonem meizu CALe grały dla mnie idealnie.
Po zabawach zostałem z tymi CAL, koss porta pro i kupionymi jakiś czas temu X2HR. Napędzam je z telefonu z podłączonym dac meizu hifi audio (niestety bez pro). DAC zawęża mocno scenę więc X2HR nie uwidaczniają swojego potencjału, ale poza tym...

Założyłem właśnie zakurzone CALe pod ten DAC meizu (wiedziałem, że będzie jakaś synergia, bo w meizu mx4 też dawało to radę, chociaż przetworniki są inne).

Moje wrażenia są takie, że CALe z 2013 roku to najlepsze słuchawki jakie miałem i jakich w życiu słuchałem, choć może jednak HD600 byłyby lepsze pod bottle head crack - nie wiem, nie słuchałem. Wiem, że przetwornik zawęża mi scenę w X2HR, ale CALe są bardziej muzykalne i przyjemne w odbiorze.

Sorry za takie przemyślenia z pupy, ale właśnie mnie olśniło, że zwykłe CAL są najlepszymi słuchawkami z jakimi kiedykolwiek obcowałem, może zmieniłbym zdanie gdybym usłyszał coś lepszego, ale czy to możliwe?


#audiovoodoo
#audioboners
#audio
#creativeaurvanalive
  • 16
DAC zawęża mocno scenę więc X2HR nie uwidaczniają swojego potencjału, ale poza tym...


@tom1988: Czyli ucina ci jedną z największych zalet otwartych słuchawek i konkretnie X2HR ¯\_(ツ)_/¯

ale czy to możliwe?


Nie słuchałeś nawet 1% słuchawek na tym świecie więc sam sobie odpowiedz na to pytanie.
@tom1988: to jest kwestia subiektywna, nie ma o czym nawet dyskutować

Stare CALe były bardzo dobre, świetny entry level. Czy najlepsze na świecie, nie powiedziałbym, HD600 to też nie są słuchawki które podejdą każdemu

Sam słuchałem kilkudziesięciu par, od bardzo tanich, do bardzo drogich (a to pomijam jeszcze temat IEMów na które mam specjalną walizkę). Ze sprzętów które kupiłem finalnie zaczynałem od tanich Superluxów HD669, później AKG K712Pro, później Sundary, później
@L3gion: jasne, ale tutaj potrzebny byłby nietani wzmacniacz i słuchawki. Kwestia preferencji i osłuchania, szczerze to jestem sceptyczny. HD600 kiedyś na lampie grały mi ciepło i przyjemnie (dopiero na zamulonej lampie tesli). Wiem, że są o wiele lepsze słuchawki, ale jak znamienna jest to różnica?

Natomiast CALe podpinam pod DAC podpięty pod telefon i muzyka staje się przyjemna i na tyle rewelacyjna, że decyduję się o tym tutaj napisać.
No i jeszcze po drodze z 6 różnych daców


@Atreyu: Zawsze mnie zastanawia jak ludzie słyszą różnicę między DAC / AMP skoro ich zadaniem jest właśnie nie wpływać na sam dźwięk ( ͡° ͜ʖ ͡°) No chyba że lampy ale to wiadomo.
@Atreyu: Wiem, że to kwestia subiektywna. Zwłaszcza, że z wiekiem słyszy się mniej albo preferuje się mniejszy zakres bodźców.
@niebieskamarchewka:
Bez moda, ale jack już jest prawie rozwalony z racji wieku, więc będę musiał coś z nimi zrobić (zresztą wyglądają jakby się miały rozlecieć, są już poklejone superglue, bo zdążyły się już dawno temu złamać).
@L3gion: Wiem, tylko teraz można ciągnąć dyskusję z "wygrzewaniem" w tym wypadku z założeniem, że to mózg trzeba wygrzać do słuchawek i może się okazać, że taki hi-end niekoniecznie zagra według oczekiwań, ale może się mylę. Jeśli będę miał okazję to chętnie sprawdzę.
Zawsze mnie zastanawia jak ludzie słyszą różnicę między DAC / AMP skoro ich zadaniem jest właśnie nie wpływać na sam dźwięk ( ͡° ͜ʖ ͡°) No chyba że lampy ale to wiadomo.


@L3gion: nie ma żadnych różnic między DACami tej samej klasy, bo to tylko przetwornik cyfrowo-analogowy. Działają tak samo

Różnice są między AMPami i to nie tylko zwykłe/lampa. Gdzie wzmacniacz (i to bez znaczenia czy do
@tom1988: Ja tam bardzo lubie swoje CALe też z okolic 2013 roku. Rok temu chciałem podinwestować i kupiłem Beyerdynamic DT770 i strzasznie się zdziwiłem - bo dla mnie były nieznacznie tylko lepsze od moich wysłużonych CALi, albo po prostu delikatnie inne. Zwróciłem bo uznałem że szkoda 600 zł za podobne wrażenia : /
Używam z Creative E5 podłączonym do lapka, także mówię o codziennym użyciu a nie melomańskich doznaniach