Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy
Wczoraj dałem du.y i udostępniłem oszustom moje dane osobowe. Od rana biegam i staram się coś z tym zrobić. Zablokowałem już konto bankowe, i dowód osobisty przez epuap. Dziś podjąłem próbę zgłoszenia sprawy na policję ale mnie spławiono. Czterech policjantów mówiło to samo. Dobrowolnie podałem dane, więc to nie przestępstwo. Czy policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie? Czy po prostu zostałem spławiony? Co jeszcze mogę zrobić żeby zmniejszyć szansę wzięcia jakiejś chwilówki?
#policja #oszustwo #wyludzenia #prawo
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@antzuch: Nie wiem czy phising można uznać za oszustwo komputerowe (moim zdaniem nie, bo przecież w żaden sposób nie wpłynięto na przetwarzanie danych) ale ciebie to już nie interesuje. Masz papier, a kwalifikację to sobie zmieni ewentualnie prokurator.
  • Odpowiedz
@BonerBogdan: Nie muszę ci udowadniać swoich kompetencji, wystarczy że wiem o czym piszę w przeciwieństwie do ciebie. Odsyłam do art. Marka Mozgawy "Pharming i jego penalizacja". Znajdziesz na stronie PK, dokształcisz się i będziemy mogli porozmawiać.

Edit. Mozgawy i A. Kiedrowicz-Wywiał, oni to bodajże razem pisali
  • Odpowiedz
Tak sobie nawet uzupełnię sam siebie, bo sobie odświeżyłem właśnie ten artykuł. Autorka tam rozważa penalizację właśnie z art. 287 k.k., ale w sytuacji w której dochodzi do modyfikacji pamięci DNS komputera i podmianie linku. W tej sytuacji mamy do czynienia z innym sposobem - OP dostał link który nigdy nie był oryginalny, więc sprawca działał w celu wprowadzenia jego w błąd, nie ingerował natomiast w samą sieć komputerową.

Sytuacja OP-a to
  • Odpowiedz
@BonerBogdan: Przeczytaj dosłownie jeden komentarz do góry który napisałem w którym rozważam to co napisała autorka bo uwaga wziąłeś jedno zdanie bez jego zrozumienia i się ciskasz.

Zresztą, taki sam pogląd jak ja na kwestię phisingu ma zarówno prof. Kardas z UJ jak i prof. Adamski z UMK także i mądrzejsi ode mnie się z tym zgadzają, a prokuratury normalnie prowadzą sprawy phisingu zarówno jako 286 kk jak i 287.
  • Odpowiedz