Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy
Wczoraj dałem du.y i udostępniłem oszustom moje dane osobowe. Od rana biegam i staram się coś z tym zrobić. Zablokowałem już konto bankowe, i dowód osobisty przez epuap. Dziś podjąłem próbę zgłoszenia sprawy na policję ale mnie spławiono. Czterech policjantów mówiło to samo. Dobrowolnie podałem dane, więc to nie przestępstwo. Czy policja ma obowiązek przyjąć zgłoszenie? Czy po prostu zostałem spławiony? Co jeszcze mogę zrobić żeby zmniejszyć szansę wzięcia jakiejś chwilówki?
#policja #oszustwo #wyludzenia #prawo
  • 28
@Celinka95 sprzedaż na Allegro. Dostałem lewy link do banku w którym wpisałem dane. Wiem, zem debil, ale teraz próbuje prostować ☹️
Chce po prostu zgłosić, bo jakby przyszła jakaś chwilówka to zawsze to mocny papier.
@antzuch: Zgłaszaj to jako oszustwo i tyle. Zamiarem sprawców było doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, więc jak najbardziej wypełnia to znamiona oszustwa.

Policja ma obowiązek przyjąć zawiadomienie o przestępstwie, więc idź na policje, powiedz że chcesz zgłosić oszustwo, przygotuj się na 5h czekania w poczekalni i zgłoś je.

Dodatkowo polecam założyć sobie konto w którymś BIK-u i w e-sądzie, jak już wyrobisz nowy dowód. Będziesz zawczasu wiedział o ewt. zgłoszeniach do
Jestem na drugim posterunku, ale Pan w okienku mówi to samo. 10min dyskusji i skierował mnie do poczekalni. Mam 1.5h czekać bo ktoś jest.
Zadziałał argument że chce to zgłosić, nie obchodzi mnie czy kogoś złapią czy nie. Ale walka ostra. Gdybym nie miał do czynienia z administracją publiczną to bym na że spuszczoną głową odszedł.
@Stealth: Weź napisz policji i prokuraturze, żeby umarzali wszystkie phisingi z założenia bo przecież w żadnym wypadku nie ma kompletnie żadnych dowodów na to kto i jak będzie korzystał z wyłudzonych danych.

właściwie to przez chwilę bym chciał wyjaśnić jak się udowadnia zamiar w takim przypadku, ale skoro stawiasz tak głupie tezy to nawet nie będę zaczynał xD

PS. A umorzą to oczywiście z niewykrycia sprawcy, bo policja nie zrobi kompletnie
@BonerBogdan: Jeżeli stawiasz znak równości pomiędzy wysłaniem postawienia fejkowej strony banku i wysyłaniem linku do formularza wyłudzającego dane (czyli najbardziej typowy przykład phisingu) a wywieszeniem swoich danych na tablicy ogłoszeniowej to naprawdę, nie wypowiadaj się na tematy prawnicze bo widać że nie masz o nich pojęcia.
Dzięki wszystkim za rady. Zgłoszenie przyjęli. Na potwierdzeniu złożenia zawiadomienia mam takie coś:
Na podstawie art 304 kpk niniejszym zaświadcza się że Pan xy w dniu 16 sierpnia zawiadomił komisariat w Kielcach o
Usiłowaniu wpływu bez upoważnienia w dniu 15 sierpnia w nieustalonym miejscu ze skutkiem w Kielcach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na automatyczne przetwarzanie i przekazanie danych informatycznych do bankowości przypisanej do pana xy prowadzonej w (nazwa banku)
Tj. przestępstwo