Wpis z mikrobloga

@kfjatooshek: tak jak przedmówca powiedział. Twój realny zysk na obligacjach indeksowanych inflacją jest tym wyższy im niższa jest inflacja. Nominalnie będziesz kręcił duże wyniki na wysokiej inflacji ale realnie będziesz ponosił straty.

Ba, nawet deflacja jest dla ciebie lepsza gdy masz te obligacje bo zgarniasz marżę i jeszcze siła nabywcza twoich środków jest wyższa.

Czy warto mieś obligacje indeksowane inflacją w czasie wysokiej inflacji? Jak najbardziej tak.

Czy powinno się liczyc
@gustowny_dzikus dobre porównanie z tym pożarem :) Ja jako osoba wchodza w świat giełdy, potraktowałem to jako tak zwane mniejsze zło. Dokładnie rozumiem to co chciałeś powiedzieć, ale co jest lepszego obecnie dla kogoś kto boi się wpakować całe swoje oszczędności w akcje/etf/złoto/waluty. Na każdej z tych par może być obecnie gorszy okres do wejścia, a te obligacje pozwolą chociaż w pewnym stopniu zmniejszyć straty z trzymania gotówki. Bardzo chętnie chciałbym się
@TenCoLubiMaslo: tak, masz rację, to jest bezpieczna inwestycja dająca "przyzwoity" zwrot bez ryzyka jakie niosą w krótkim terminie akcje/etf/złoto/waluty. Moim zdaniem warto mieć w portfelu ale zauważyłem, że niektórzy po kupieniu ich mają nadzieję na utrzymanie wysokiej inflacji albo zadają pytania w stylu "a co jeśli inflacja spadnie a ja będę miał je w portfelu?" To nie jest powód do zmartwień tylko radości.
@gustowny_dzikus: Wszystko zależy co jest celem. Np. jak ktoś ma sporo gotówki i celuje w kupienie nierucha (aktualnie wygląda na to, że mamy górkę) to wpakowanie tego w obligacje indeksowane inflacją jest calkiem sensowne i mimo podatku Belki może wyjść korzystnie. Bo gdy masz gotówkę na konkretny cel to interesuje Cie inflacja na tym co chcesz kupić. Inflacji na nieruchach w tej chwili nie ma i raczej nie będzie lub będzie
@markier: to założenie jest skomplikowane. Generalnie jest to liczenie na to że realna wartość jakichś dóbr - w tym przypadku mieszkań będzie tanieć. Niekoniecznie zakładałbym że inflacja wpływa na realny spadek wartości mieszkań ale przy tych założeniach to by zadziałało.
@markier: ma to jakiś sens ale też często wysokaInflacja == poszukiwanieBezpiecznejLokatyKtoraJestDlaPolakowMieszkanie == rosnacePrzynajmniejNominalnieCenyMieszkan

Poza tym nie wierze żeby stopy były naprawdę wysokie w porównaniu do inflacji. Już Glapa ma stracha przed podnoszeniem w obawie przed bezrobociem