Wpis z mikrobloga

  • 43
2017 + 1 = 2018

Tytuł: Nędznicy
Autor: Victor Hugo
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★
Tłumacz: Wincenta Limanowska
Wydawnictwo: Aleksandria
Forma książki: e-book
Trudno mi określić tę książkę inaczej niż jako arcydzieło. Powieść z prawdziwym rozmachem i niezwykle mocnym przesłaniem moralnym.

Na kartach "Nędzników" spotkamy wielu ubogich, pokrzywdzonych przez los i społeczeństwo ludzi. Różne historie i różne sposoby radzenia sobie z doświadczaną nędzą. W przypadku niektórych skutkiem jest zło i zbrodnia, czasami jest to występek o niskiej szkodliwości społecznej (jak np. kradzież jabłka - a mimo to karany przez prawo wieloletnimi galerami), a wreszcie - bywa też dobroć i pokora.

W przerwach od snucia fabuły Victor Hugo przedstawia swoje przemyślenia na tematy dotyczące społeczeństwa, prawa, sprawiedliwości, rewolucji francuskiej i kilku innych francuskich tematów politycznych. Jest tu wiele trafnych spostrzeżeń, choć przyznaję, że nie ze wszystkimi poglądami autora jestem w stanie się zgodzić.

Nie zmienia to przy tym faktu, że całościowo oceniam tę powieść na solidną "dziesiątkę". Owszem, miałem momenty, kiedy kilkudziesięciostronicowe dygresje nieco mnie nużyły i wahałem się nad wystawieniem "zaledwie" oceny 9, ale ostatnie rozdziały były naprawdę mocne i finalnie pozostawiają mnie z uczuciem usatysfakcjonowania lekturą.

Ogromne wrażenie zrobił na mnie zwłaszcza początek książki i wręcz jaśniejąca świętością postać biskupa Myriela, ale końcowe wydarzenia, pokazujące jak ogromna w rzeczywistości przemiana zaszła w życiu głównego bohatera, Jana Valjean, w niczym nie ustępuje pierwszej części powieści.

"Nędznicy" to książka, która momentami potrafi przynudzić (jak na przykład na około 100 stronach opowiadając przebieg bitwy pod Waterloo, choć i tu korzyścią dla czytelnika jest możliwe powiększenie wiedzy historycznej), ale ma też fragmenty absolutnie porywającej i wciągającej fabuły, w której akcja toczy się dynamicznie, a panujące napięcie wręcz nam się udziela.

Uważam jednak, że to co najlepsze w tym dziele to opisy wewnętrznej przemiany bohaterów. Opisy zmagania się z własnym sumieniem, zaglądania do głębi swej duszy, wznoszenia się na wyżyny człowieczeństwa lub też upadania najniżej jak tylko można. W tych fragmentach Victor Hugo zaprezentował prawdziwe mistrzostwo, albowiem stworzył opowieści, które są w stanie mocno poruszyć czytelnika, a nawet zacząć go zmieniać.

Co jeszcze można rzec o "Nędznikach"? Język! Piękny, bogaty i aż wzbudzający zazdrość, że w tak urzekający sposób można opisywać niektóre zjawiska i wydarzenia.

Gorąco zatem polecam lekturę "Nędzników" i nie zniechęcanie się prawie dwoma tysiącami stron. Trzeba przy tym uważać na tzw. "wydania skrócone", bo niekiedy są one słabo oznaczone i sam prawie się na jedno nabrałem (na szczęście po kilkunastu stronach zorientowałem się z czym mam do czynienia).

Na koniec jeszcze parę zapisanych przeze mnie cytatów (większości tych ciekawych nawet nie zaznaczałem, bo nie sposób - ta książka jest pełna ładnie ubranych w słowa i wartościowych myśli):

Książka ta jest dramatem, którego pierwszą osobą jest nieskończoność.

A człowiek drugą.

A zatem, gdyśmy spotkali na drodze klasztor, musieliśmy zajść do niego. Czemu? Bo klasztor właściwy zarówno wschodowi jak zachodowi, zarówno starożytności jak i czasom nowożytnym, zarówno pogaństwu, buddyzmowi i mahometanizmowi jak chrześcijaństwu, jest przyrządem optycznym, przez który człowiek patrzy w nieskończoność

Nic w tym mieszkaniu nie zapowiadało obecności jakiejkolwiek pracy, nie było tam ani krosien, ani kołowrotka ani żadnego narzędzia. (...) Było to odrętwiałe lenistwo, które idzie w ślad za rozpaczą, a poprzedza konanie".

Lecz surdut ten był zielony. Marjusz więc wychodził z domu, kiedy noc zapadała. Robiło to jego surdut czarnym. Chcąc być zawsze w żałobie, okrywał się nocą.

Kochanie wystarcza. Nic więcej nie żądajcie. Nie znajdziecie piękniejszej perły w tajemniczych fałdach życia. Miłość jest spełnieniem wszystkich pragnień.

Nie mogłem nakazać milczenia komuś, co pocichu mówi do mnie, gdy sam jestem.

Jestem uczciwym człowiekiem. Już taka fatalność na mnie ciąży, że mogąc tylko mieć kradzione poważanie, upokarza mnie to i gnębi w duchu i abym się szanował, muszą mną gardzić. Wówczas podnoszę głowę.

Widok mężnie przyjmowanej śmierci zawsze wzrusza ludzi


#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literaturapieknabookmeter
informatyk - 2017 + 1 = 2018

Tytuł: Nędznicy
Autor: Victor Hugo
Gatunek: literat...

źródło: comment_1659810989uVkTTMPMkFxyCDcFqifPcM.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-03-13 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Hrabia Monte Christo (Aleksander Dumas
  • Odpowiedz
@informatyk: Jeśli ktoś się waha czy Nędzników czytać czy nie, to i ja dołożę swoje trzy grosze. To jest jedna z najlepszych książek, jeśli nie najlepsza jakie miałem okazję czytać kiedykolwiek. Rzadko polecam książki, bo -- wiadomo -- każdy ma inny gust i różnie to może być, ale tę akurat polecam. I to bardzo mocno.
  • Odpowiedz