Wpis z mikrobloga

Hej Mircy z #siecikomputerowe

Napisze mi ktoś jak dla debila o co chodzi z rodzajami wtyków i zaciskarek do ethernet cat 6?
Chcę sobie założyć wtyczki w nowym domu na kabel cat 6 UTP. Kupiłem zaciskarkę i wtyki, wszystko niby do cat 6 i wychodzi że nie pasuje.
Zaciskam i zerową siłą mogę zdjąć. Do tego żyły kabla chcą mi wychodzić przodem wtyczki. Na Allegro nikt nie pisze nic poza cat 6 czyli jak zwykle każdy zakłada że wszyscy wszystko wiedzą.

Jeżeli jest jakaś dokumentacja dla głupich ludzi to wystarczy (programista - 'to problem sprzętowy xD' here)

Taguję jeszcze #komputery i #informatyka dla zasięgu. Nie bijcie.
  • 13
  • Odpowiedz
Do tego żyły kabla chcą mi wychodzić przodem wtyczki


@keton22: czyli masz wtyczki przelotowe - to i do takiego typu musisz zaciskarę przelotową mieć.
Choć na upartego - da się zaciskać dowolną, a potem ostrym nożem odciąć to, co przodem wyszło.
Jeśli ci nie zaciska - to patrz czy grzebień w zaciskarce trafia w blaszki we wtyczce w ogóle, może za płytko/za głęboko to wsadzasz
  • Odpowiedz
@hrumque: no właśnie ta zaciskarka jest dziwna - tam gdzie powinna ścisnąć żyły we wtyku ma taką jakby dziurę i w sumie ściska tylko tył wtyku. Zaciskałem cat 5e i wszystko do wszystkiego pasowało więc czuję się trochę zagubiony.
  • Odpowiedz
@bramborak: nic nie rozumiem, wiem że masz to przed oczami ale tak jak piszę wyżej ściska mi koniec kabla a tam gdzie są kontakty nie. Podejrzewam że są jakieś rodzaje zaciskarek i wtyczek ale skąd nabrać takiej wiedzy?
To jest ten proble że jak ktoś wie to uznaje za oczywiste rzeczy które dla świeżaka oczywistymi nie są.
  • Odpowiedz
Podejrzewam że są jakieś rodzaje zaciskarek i wtyczek ale skąd nabrać takiej wiedzy?


@keton22: sama część zaciskająca wtyczki RJ45 - jest (powinna) być zawsze taka sama! (bo wtyczki w końcu wciskasz do takich samych gniazdek rj45, więc i styki i format zewnętrzny mają taki sam)
Różnica jest niewielka, kosmetyczna - jak masz obudowę metalową-erkanowaną w cat6 i grubszy przewód sam jako taki (izolacja itd) z tyłu, to zwykła zaciskarka cat5 mogłąby
  • Odpowiedz
no właśnie ta zaciskarka jest dziwna - tam gdzie powinna ścisnąć żyły we wtyku ma taką jakby dziurę i w sumie ściska tylko tył wtyku.


@keton22: może masz zaciskarkę uszkodzoną albo niekompletną? Pokaż ją na zdjęciu.

Wtyki RJ45 dzielą się na:
- Cat5 oraz Cat6 - różnica jest w średnicy żył.
- do drutu/do linki - różnica jest w pinach, te do linki mają dwa ząbki jedynie, do drutu trzy. Są
  • Odpowiedz
inaczej wystające za wtyczką druciki oprą się o tylną ściankę i uniemożliwią poprawne zaciśnięcie


@Jarek_P: podejrzewam że to mój problem, zaciskarka jest jak to zwykle pożyczona z przypadku ale też zgaduję po kształcie że wymaga takich wtyków: https://allegro.pl/oferta/digitus-wtyk-ekranowany-stp-rj45-kat-6a-kat7-10szt-10175381716 jest w niej wycięcie żeby tą plastikową kostkę ścisnąć mniej.

Czy dobrze rozumiem że jakbym chciał zainwestować to najlepiej kupić coś przelotowego z nożem? Widziałem parę filmów gdzie ludzie mieli coś takiego i
  • Odpowiedz
@keton22: te wtyki są przekombinowane.
Tak, jakaś porządna, nie z tych najtańszych zaciskarka, zwracaj uwagę, by ruchome elementy chodziły na prowadnicach, a nie na zawiasie (chodzi o to, by w każdym momencie były równoległe).

Sam aktualnie mam taką. Nie jest idealna, jej podstawowa wada, to przewężenie na końcu przelotu, które czasem "zagarnia" jeden z drutów (zawsze skrajny, brązowy) przy wsadzaniu wtyczki do zarobienia. Ale zaciska bardzo skutecznie.

https://allegro.pl/oferta/zaciskarka-wtykow-rj45-przelotowych-pass-through-11694071905
  • Odpowiedz
@keton22:
Najlepiej w pokojach zakończyć gniazdkami, a w pomieszczeniu technicznym (czyli tam, gdzie zbiegają się wszystkie kable) dać małą szafę rack i zakończyć w niej na patchpanelu.
  • Odpowiedz
@pcela: jakbym chciał mieć tyle miejsca... gniazdka w pokojach będą ale z drugiej strony zwykłe wtyczki na kawałku kabla kończące się w szafce teletechniki gdzie będzie sprzęt operatora (oby ONT a nie router). Do tego będzie mały 'network closet' w formie półki w szafie gdzie będzie switch 2.5GbE i NAS.
  • Odpowiedz