Wpis z mikrobloga

Hej Mircy z #siecikomputerowe

Napisze mi ktoś jak dla debila o co chodzi z rodzajami wtyków i zaciskarek do ethernet cat 6?
Chcę sobie założyć wtyczki w nowym domu na kabel cat 6 UTP. Kupiłem zaciskarkę i wtyki, wszystko niby do cat 6 i wychodzi że nie pasuje.
Zaciskam i zerową siłą mogę zdjąć. Do tego żyły kabla chcą mi wychodzić przodem wtyczki. Na Allegro nikt nie pisze nic poza cat 6 czyli jak zwykle każdy zakłada że wszyscy wszystko wiedzą.

Jeżeli jest jakaś dokumentacja dla głupich ludzi to wystarczy (programista - 'to problem sprzętowy xD' here)

Taguję jeszcze #komputery i #informatyka dla zasięgu. Nie bijcie.
  • 13
Do tego żyły kabla chcą mi wychodzić przodem wtyczki


@keton22: czyli masz wtyczki przelotowe - to i do takiego typu musisz zaciskarę przelotową mieć.
Choć na upartego - da się zaciskać dowolną, a potem ostrym nożem odciąć to, co przodem wyszło.
Jeśli ci nie zaciska - to patrz czy grzebień w zaciskarce trafia w blaszki we wtyczce w ogóle, może za płytko/za głęboko to wsadzasz
@hrumque: no właśnie ta zaciskarka jest dziwna - tam gdzie powinna ścisnąć żyły we wtyku ma taką jakby dziurę i w sumie ściska tylko tył wtyku. Zaciskałem cat 5e i wszystko do wszystkiego pasowało więc czuję się trochę zagubiony.
@bramborak: nic nie rozumiem, wiem że masz to przed oczami ale tak jak piszę wyżej ściska mi koniec kabla a tam gdzie są kontakty nie. Podejrzewam że są jakieś rodzaje zaciskarek i wtyczek ale skąd nabrać takiej wiedzy?
To jest ten proble że jak ktoś wie to uznaje za oczywiste rzeczy które dla świeżaka oczywistymi nie są.
Podejrzewam że są jakieś rodzaje zaciskarek i wtyczek ale skąd nabrać takiej wiedzy?


@keton22: sama część zaciskająca wtyczki RJ45 - jest (powinna) być zawsze taka sama! (bo wtyczki w końcu wciskasz do takich samych gniazdek rj45, więc i styki i format zewnętrzny mają taki sam)
Różnica jest niewielka, kosmetyczna - jak masz obudowę metalową-erkanowaną w cat6 i grubszy przewód sam jako taki (izolacja itd) z tyłu, to zwykła zaciskarka cat5 mogłąby
no właśnie ta zaciskarka jest dziwna - tam gdzie powinna ścisnąć żyły we wtyku ma taką jakby dziurę i w sumie ściska tylko tył wtyku.


@keton22: może masz zaciskarkę uszkodzoną albo niekompletną? Pokaż ją na zdjęciu.

Wtyki RJ45 dzielą się na:
- Cat5 oraz Cat6 - różnica jest w średnicy żył.
- do drutu/do linki - różnica jest w pinach, te do linki mają dwa ząbki jedynie, do drutu trzy. Są
inaczej wystające za wtyczką druciki oprą się o tylną ściankę i uniemożliwią poprawne zaciśnięcie


@Jarek_P: podejrzewam że to mój problem, zaciskarka jest jak to zwykle pożyczona z przypadku ale też zgaduję po kształcie że wymaga takich wtyków: https://allegro.pl/oferta/digitus-wtyk-ekranowany-stp-rj45-kat-6a-kat7-10szt-10175381716 jest w niej wycięcie żeby tą plastikową kostkę ścisnąć mniej.

Czy dobrze rozumiem że jakbym chciał zainwestować to najlepiej kupić coś przelotowego z nożem? Widziałem parę filmów gdzie ludzie mieli coś takiego i
@keton22: te wtyki są przekombinowane.
Tak, jakaś porządna, nie z tych najtańszych zaciskarka, zwracaj uwagę, by ruchome elementy chodziły na prowadnicach, a nie na zawiasie (chodzi o to, by w każdym momencie były równoległe).

Sam aktualnie mam taką. Nie jest idealna, jej podstawowa wada, to przewężenie na końcu przelotu, które czasem "zagarnia" jeden z drutów (zawsze skrajny, brązowy) przy wsadzaniu wtyczki do zarobienia. Ale zaciska bardzo skutecznie.

https://allegro.pl/oferta/zaciskarka-wtykow-rj45-przelotowych-pass-through-11694071905
@keton22:
Najlepiej w pokojach zakończyć gniazdkami, a w pomieszczeniu technicznym (czyli tam, gdzie zbiegają się wszystkie kable) dać małą szafę rack i zakończyć w niej na patchpanelu.
@pcela: jakbym chciał mieć tyle miejsca... gniazdka w pokojach będą ale z drugiej strony zwykłe wtyczki na kawałku kabla kończące się w szafce teletechniki gdzie będzie sprzęt operatora (oby ONT a nie router). Do tego będzie mały 'network closet' w formie półki w szafie gdzie będzie switch 2.5GbE i NAS.