Wpis z mikrobloga

Jeżeli ktoś się mnie zapyta, czy ludzie rzeczywiście budowali duże chałupy do stanu deweloperskiego (albo nawet pod klucz) 10 lat temu za 100-200k, to powiem... TAK, budowali :> Jeżeli ktoś się spyta, czy domy z 1990 były budowane za półdarmo, to odpowiem... JAK NAJBARDZIEJ! Kiedyś gostka do budowy to się za flaszkę rekrutowało po znajomości i płaciło mu jakieś grosze dniówki, czasem nawet godzinowo mniejsze niż minimalna stawka godzinowa w PL. Internet i świadomość społeczna zmieniły wszystko. Dziś nawet największy patałach chce za to kasę i nietrudno mu się dokopać do tego, ile chcą jego koledzy po fachu, bo przecież wszystko jest w necie, ludzie publikują szczegółowe kosztorysy - wystarczy pobrać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Kiedyś musiał samemu to sobie wycenić i nie było bzdur typu 10k PLN za tydzień pracy przy instalacji elektrycznej na 80 punktów (samej robcizny, rzecz jasna!).

Wystarczy usiąść z kimś z rodziny i dosłownie szczęka opada, za jak śmieszne pieniądze szło wybudować dom - nawet z bardzo niewielkim nakładem pracy własnej.

Dziś to niemożliwe. To coś, co boomer/iks przyznają niechętnie (bo nie pasuje do ich narracji "jakie to ciężkie czasy były") - dziś już nie da się nałapać tępych chłopaków z wioski i wcisnąć im ciężką robotę za psie pieniądze. Dziś już nie ma mowy o tym, by skupować materiały "spadające z ciężarówek" z budów państwowych. Dziś o wiele ciężej namówić kolegę z firmy, by za strawę i wódę przyszedł robić po godzinach. Dziś nikt Wam nie uzgodni projektu z gołymi pustakami i nikt tego nie odbierze bez kosztującego krocie ocieplenia.

I dlatego nie ma mowy już o tanich budowach. To był fenomen lat 90. Dziś, jak chcesz zbudować tanio, to.. sam sobie zbuduj. Ale, jak chcesz nowoczesny dom, to musisz się nauczyć wielu zakresów, np. jak prawidłowo zaprojektować i wykonać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, o co boomer się nie martwił, bo wstawiał kozę i palił 20 lat śmieci mając wyjebongo na normy i przepisy, których zresztą nie było ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przepaść między ceną, jaką zapłaci człowiek bez wiedzy i znajomości vs. człowiek z wiedzą i znajomościami... jest zdumiewająca. Mówimy tutaj o 25-100% dopłaty za ignorancję i brak rąk do pomocy, w zależności od tego, jak podatni jesteśmy na słodkie pierdzenie firm budowlanych i do jakiego stopnia patrzymy krytycznie na ich wyceny.

#nieruchomosci #budowadomu
  • 81
  • Odpowiedz
@pieczony_szczur_z_ogniska: to zapytam się tak. Wiesz ile kosztuje miernik do instalacji elektrycznej? Ile do instalacjo Ethernet? Ile kosztuje ich legalizacja? Ostatnio zmienili standard nadawania, musze kupić nowy miernik mimo, że stary jest sprawny. Kto mi za to zwróci?
Wiesz np ile kosztują zwykłe gwoździe do betonu aby instalacja była zrobiona jak należy a nie po paprakowemu na gluta?
Wiesz ile kosztują kursy i certyfikacje.

Jak się dowiesz to pogadamy o
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Stawki zaporowe, zarabiasz kilka srednich krajowych jak mniemam a #!$%@? ze prawie dokladasz xDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Ale dobrze ze sie Wam zlote czasy skonczyly bo nie bedzie budow nowych. Wrocisz niedlugo do zarabiania sredniej krajowej to spokorniejesz. I tak byc powinno a nie ze zarabiacie wiecej niz chirurdzy.

Ha tfu. Nie pozdrawiam.
  • Odpowiedz
Stawki zaporowe, zarabiasz kilka srednich krajowych jak mniemam a #!$%@? ze prawie dokladasz

@pieczony_szczur_z_ogniska: zmartwię cię ale dalej będę zarabiał tyle ile zarabiam, ja nie zamierzam dokładać do biznesu. Jak sądzisz, że mój czas nie ma wartości, moje umiejętnośći to rób sobie sam. Może nie spłonie ci chałupa przy odrobinie szczęścia.
Instalacje elektryczne to nie jedyne moje źródło utrzymania.

Ale dobrze ze sie Wam zlote czasy skonczyly bo nie bedzie budow nowych. Wrocisz niedlugo do zarabiania sredniej krajowej to spokorniejesz. I tak byc powinno a nie ze zarabiacie wiecej niz
  • Odpowiedz
nie beda dostawali kredytow na budowy i nie beda mieli z czego ich zaczynac


@pieczony_szczur_z_ogniska: a co mnie to obchodzi? Tym którym robię głównie instalacje nie dziadują na kredytach, budują za gotówkę.

Za co ludzie mieliby Ci placic skoro nie beda zaczynane nowe
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: Boze jaka odklejka. Czlowieku wyjdz ze swojej banki. Ale pewnie nie dotrze do Ciebie.

Tym lepiej w sumie bo bedziesz mial ciezkei ladowanie Ty i Tobie podobni Wielcy Panowie Fachowcy ktorych ego wystrzelilo w kosmos dzieki temu boomowie budowlanemu.

Myslisz ze jak ludzie beda mieli mniej pieniedzy to Tobie beda placic wiecej? Z czego? Myslisz ze jak nie bedzie roboty i to Wy bedziecie dzwonili do poprzednich typkow ktorym odmawialiscie to bedziecie mogli za takie ZLODZIEJSKIE STAWKI nadal
  • Odpowiedz
za kosmiczne pieniadze?


@pieczony_szczur_z_ogniska: gdzie? Bo chyba nie mówimy o tych ~100PLN punt gdzie sam miernik instalacji kosztuje ~14k, a gdzie reszta sprzętu. Miernik do sieci LAN to ok 50k. Jedna wiertarka to min 2k.
Ale robi się za kosmiczne pieniądze. Jak to dobrze żyć tak oderwanym od życia.

Ja zlodzieji dotowac nie bede ja mam swoje mieszkanie, wszystko w nim
  • Odpowiedz
@pieczony_szczur_z_ogniska: zobaczymy kto będzie miał racje. Czy ja uważający, że taniej nie będzie bo inflacja hula, bo wałek spowodował wzrost kosztów, bo dwie podwyżki minimalnej są w przyszłym roku'

czy ty, ze swoim bo ceny spadną. A dlaczego? Bo tak, bo nie może być tak drogo.

poczekamy zobaczymy
  • Odpowiedz
Na chwilę obecną stawka 25€/h to żaden wyczyn


@Bad_Wolf: xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Polacy tyle nie zarabiaja za granica. 10-15 euro za godzine to maks albo 8-10 funtow. Bylem zarowno a UK gdzie zarabialem kilka funtow za godzine jak i w Holandii gdzie zarabialem 10 euro za godzine i ZADEN POLAK nie zarabial tam takich pieniedzy co wymieniles. Za to wielu lyknelo taka bajeczke jak Ty piszesz o takich stawkach kosmicznych.

Dobra na
  • Odpowiedz
Polacy tyle nie zarabiaja za granica. 10-15 euro za godzine to maks albo 8-10 funtow. Bylem zarowno a UK gdzie zarabialem kilka funtow za godzine jak i w Holandii gdzie zarabialem 10 euro za godzine i ZADEN POLAK nie zarabial tam takich pieniedzy co wymieniles. Za to wielu lyknelo taka bajeczke jak Ty piszesz o takich stawkach kosmicznych.


@pieczony_szczur_z_ogniska: Ty i w Polsce zarabiasz gównianą kasę bo jęczysz że drogo
  • Odpowiedz