Wpis z mikrobloga

@TestoSynth: ja wiem, że ISO=ASA i wiem też, że z czasem jak film sie starzeje to trzeba podbijać ISO by otrzymać jakikolwiek efekt. Raz robiłem foty na fujicolorze z 2002 co miał 200ISO i wywołując go w 400ISO zdjęcia były w miarę ok (wiadomo że nie wyglądało to świetnie, barwa kolorów była dość blada ale obraz był). Czasem na allegro też można spotkać bardzo stare filmy z samplami na ISO podbitym
@ketrabbit: Trudno powiedzieć jak zachowa się tak wiekowy film, wiele zależy od sposobie jego przechowywania. Zrób kilka testowych zdjęć (najlepiej 12), wyjmij film w ciemni i osetnik ten fragment. Podziel go na trzy i każdy kawałek wołaj do innego ISO.
Najlepiej będzie długo wywoływać w mocno rozcieńczonym wywoływaczu. Zacznij od ASA 3200.
@ketrabbit: no to zależy. Ja na pchlich targach to raczej bym nie szukał. Prawdopodobnie był trzymany w złych warunkach, przez to zadymienie, grzyb i mocna degradacja czułości będzie dawać się we znaki. Postaw sobie na półce jako eksponat. Strzela się tylko na sprawdzonych materiałach. Ewentualnie, wypstrykaj 6 klatek. 1 nominalnie, kolejne z 1 EV mniej od poprzedniej, wywołaj i sprawdź czy to było warte zachodu. Moim zdaniem nie :)