Wpis z mikrobloga

Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni 'w Ukrainie' i 'do Ukrainy'. (...)
Przyimki 'w' oraz 'do' są zalecane szczególnie w języku publicznym (urzędowym, prasowym) i w tych kontekstach, w których moglibyśmy zastąpić słowo 'Ukraina' wyrażeniem 'państwo ukraińskie'. Piszmy więc 'wizyta prezydenta w Ukrainie', a nie 'na Ukrainie'. Lepiej pisać o wojnie 'w Ukrainie' niż 'na Ukrainie', choć druga wersja też nie jest niepoprawna" - podkreśla Rada Języka Polskiego.

źródło
#wojna #ukraina #jezykpolski
  • 9
@Nie-mam: Też mówiłem zawsze na Ukrainie, co do zasady staram się języka używać poprawnie. Teraz mówię w Ukrainie (jak od dawna mówią wszyscy w przestrzeni publicznej). Jeśli nie wiesz dlaczego zmieniliśmy to przyzwyczajenie to zapytaj uchodźców. Może oni Ci wytłumaczą (ew. wygoogluj sobie), mi szkoda na Ciebie życia.
@jaroslawt: bo mają beef z Rosjanami o to i przenoszą to na polski. Wiem co zrobiłem dla Ukrainy i nie potrzebuję takiego virtue signalling. Super, że o ilości empatii w człowieku jesteś w stranie wywnioskować z gramatyki. A Ty po prostu uważasz się za zajebistego bo używasz właściwej gramatyki.
@Nie-mam: Obie formy są poprawne przy czym ta nowsza "w Ukrainie" jest bardziej poprawna co stwierdza najwyższe możliwe grono specjalistów od języka jakim jest Rada Języka Polskiego. Ja bardzo sobie cenię swoją empatię i szczycę się nią, dlatego w relacjach z ludźmi unikam form, które są dla nich przykre lub mają pejoratywne znaczenie. Ty rób co chcesz i jak uważasz, nie ma nigdzie zakazu bycia #!$%@?.
@jaroslawt: no to brawo Ty, jesteś taki woke. To jest ciekawe, że Ukraińcom pasuje znajomość ze mną, tyko od jakichś frustratów fajnop0laków z forum słyszę, że jestem wobec nich "pozbawiony empatii" i "#!$%@?", bo nie zmieniłem gramatyki w związku z modą. Najlepiej jak ktoś w poście pisze "wygoogluj sobie dlaczego". Jesteś takim świetnym interlekutorem, że sam mogę sobie sam szukać argumentów na poparcie Twojej tezy.