Wpis z mikrobloga

Witajcie Mireczki i Mirabelki!
Dzisiaj zabieramy Was ponad 100 metrów pod ziemię do kopalni białego złota, czyli do Kopalni Soli w Wieliczce. Ostatni raz odwiedziliśmy kopanię 20 lat temu... I nie możemy wyjść z podziwu ile się tam pozmieniało.

Zanim zaglądniecie do znaleziska, łapcie kilka informacji i ciekawostek o Kopalni Soli w Wieliczce:

✅ Kopalnia to ponad 2400 komór z siecią podziemnych korytarzy, które znajdują się na 9 poziomach
✅ Trasa Trystyczna ma długośc 3.5km i stanowi zaledwie 2% całej kopalni
✅ Dzięki wpływom z wydobycia soli, w Krakowie wybudowano wiele eleganckich kamienic, kościołów, a nawet zamek na Wawelu.
✅ Wydobycie soli z Żup Krakowskich wieki temu zapewniało 1/3 przychodów w królestwie!
✅ Kopania Soli Wieliczka została wpisana na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedno z 12 miejsc na całym świecie
✅ Początkowo kopalnię mogły zwiedzać tylko elity po uzyskaniu zgody króla. Wśród słynnych zwiedzających był m. in. Kopernik, Goethe
✅ W kopalni bardzo często zdarzały się pożary - najdłuższy z nich trwał aż 7 miesięcy
✅ Eksploatacja tutejszej soli trwała nieprzerwanie od średniowiecza po 1996 rok
✅ Na terenie kopalni znaleźć można drugą najgłębiej położoną świątynię na świecie – kaplicę św. Kingi

A ileż tutaj się pozmieniało od naszej ostatniej wizyty 20 lat temu to głowa mała!

Zaglądnijcie na ZNALEZISKO i wykopcie jeśli się Wam podoba.

Białe złoto w Kopalni Soli "Wieliczka"

#rudeiczarne #polska #malopolskia #podroze #zainteresowania #wakacje #turystyka #podrozujzwykopem #zwiedzajzwykopem #ciekawostki #historia

Zapraszamy do śledzenia hashtagu #rudeiczarne , jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami.
rudeiczarne - Witajcie Mireczki i Mirabelki!
Dzisiaj zabieramy Was ponad 100 metrów ...

źródło: comment_1658735175PmY3qH1utvFNxywDh7qy5m.jpg

Pobierz

Mieliście już okazję odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce?

  • Jescze nie 33.1% (2086)
  • Tak 50.6% (3186)
  • Pewnie, więcej niż jeden raz 16.3% (1024)

Oddanych głosów: 6296

  • 96
@rudeiczarne: Piękne i świetnie infrastrukturalnie rozbudowane miejsce. Przyjeżdzając tam spodziewałem się PRLowskiego klimatu (nie wiedziałem zbyt wiele o tym miejscu) Byłem totalnie zaskoczony i zauroczony, muszę koniecznie wrócić