Wpis z mikrobloga

Z tego co czytam to na luzie rok. Mamy czosnek, konserwanty w postaci oleju, soli, cukru, octu wiec pewnie i dłużej.


@arinkao:

Pamiętaj, że nigdy nie należy wkładać świeżego, niegotowanego czosnku do oleju. Stwarza to środowisko dla bakterii zwanych Clostridium botulinum, które powodują botulizm, rzadką, ale poważną chorobę atakującą nerwy organizmu.

Wilgoć, pokojowa temperatura, brak tlenu i niska kwasowość sprzyjają wzrostowi Clostridium botulinum . Podczas wzrostu bakteria ta produkuje nadzwyczajnie mocną
Wilgoć, pokojowa temperatura, brak tlenu i niska kwasowość sprzyjają


@Moisze: przecież ona dodała tam octu co sprawia że jest niskie pH. Ogólnie jak się napompuje to do wyrzucenia ale w tym przypadku powinno być spoko.
@j3sion: Jak robię przecier paprykowy to idzie mnóstwo oleju, sól, troche cukru. Potem tak stoi w spiżarni i nie psuje się nawet za rok, ale jest duszone, wlewam gorące do słoików.
@pestis: To był eksperyment. Dostałam niemal kilo swojskiego czosnku i zastanawiałam się co z nim mam teraz zrobić, zrobiłam przecier, wykorzystałam. Trochę był strach czy to będzie jadalne, czy się nie zepsuje itp. ale było OK dlatego koniecznie to zanotowałam.
Polecam jakby co, zawsze to lepsze niż zmarnowanie darowanego czosnku ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@Sandrinia: Brałam ile bozia dała, bez żadnych ograniczeń, tu łyżeczka, tam łyżeczka i się skończył ;) Byłam ciekawa na ile starczy bo myślałam że na rok. Planuję robić mniejsze ilości, np. 250ml (szklanka) i sobie mieć na wszelki wypadek, to bardzo wygodne.