Wpis z mikrobloga

Gdzie szukać pracy będąc we Francji?

Wiadomo, że z najczęściej szuka się pracy przed przyjazdem ale z reguły ciężko to zrobić na odległość i zwykłe jest to jakaś praca sezonowa czy przez polską agencję. Wtedy trzeba ten stan szybko zmienić i poszukać czegoś lepszego/stałego/bez pośredników.
Można szukać w internecie na portalu urzędu pracy lub np indeed.fr.

Najlepszą opcją jest urząd pracy (Pole Emploi).
Ma najwięcej ofert i potrafią być bardzo pomocni przy poszukiwaniu pracy (CV, warsztaty, szkolenia zawodowe, kontrakty zawodowe).
W każdym wypadku, żeby mieć prawo do jakikolwiek świadczeń trzeba albo pracować albo być aktywnie poszukującym pracy.
Można liczyć na indywidualne doradztwo, organizacje i finansowanie szkoleń czy zwykłe znalezienie odpowiedniej oferty.

Oczywiście nie jest różowo i np zdobycie finansowania na coś może długo trwać i nie zawsze działa to wszystko logicznie. Np gdy chciałem sfinansować prawo jazdy C+E, adr, KW (cały komplet) przyniosłem 2 oferty, jedna na 5400 a druga na 5500€. Oczywiście została wybrana ta tańsza mimo, że naciskałem na tą droższą i chciałem nawet dopłacić różnicę. To tańsze szkolenie rozpoczynało się 6 miesięcy później a więc przez dodatkowe pół roku musiałem pobierać zasiłek (1800€) bo urząd pracy nie może wybrać oferty droższej o 100€ xD

Inną ciekawą opcją są agencje pracy tymczasowej (Interim). To jest zwykła agencja pracy dla lokalsów, nie mylić z jakimiś tworami dla obcokrajowców. Pracowałem tak 2 lata i widzę praktycznie same plusy tego rozwiązania (o ile oczywiście wykonujesz pracę na którą jest zapotrzebowanie).
Jesteś lepiej traktowany przez pracodawcę niż jego pracownicy, masz z góry ustalone obowiązki i godziny pracy. Plus 11% więcej zarobisz niż normalnie na takim stanowisku.

Rodzaje kontraktów:
-CDI (umowa na czas nieokreślony)
-CDD (czas określony)
-Interim (18 miesięcy max w jednej firmie)

Pełen etat 35h choć z reguły nie ma problemu robić 39h.

Najlepszy sposób to "po znajomości" ale ciężko o to w nowym kraju, bo trzeba te znajomości mieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz być wołany? Zaplusuj mój pierwszy komentarz pod wpisem

#francjadasielubic #francja #emigracja #emigrujzwykopem #pracazagranica
  • 11
  • Odpowiedz
Pełen etat 35h choć z reguły nie ma problemu robić 39h.


@PiotrFr: Francuzi tak się przechwalają tym skróconym czasem pracy, ale ci z którymi pracuje nie schodzą poniżej 45 godzin tygodniowo xD

Korpo-inżynierskie z oddziałem w PL jak coś :D
  • Odpowiedz
@Gavilar:

Francuzi tak się przechwalają tym skróconym czasem pracy, ale ci z którymi pracuje nie schodzą poniżej 45 godzin tygodniowo

To nie chodzi o przechwalanie tylko po prostu powyżej 35h są nadgodziny ekstra płatne. Najpopularniejsze jest 39h.
Btw nie można legalnie pracować ciągle 45h
  • Odpowiedz
@PiotrFr: czy jest szansa znaleźć pracę biurową w FR bez francuskiego? Tak rozkminiam, bo mówię po angielsku (dość dobrze), niemiecku, hiszpańsku (komunikatywnie) i polsku (native) ale nie mówię po francusku, choć chętnie bym się nauczył. Moje doświadczenia są takie, że Francuzi bardzo unikają rozmów po angielsku, więc teoretycznie mój angielski mógłby być mile widziany ale to tylko teoria.
  • Odpowiedz
@onionhero:

czy jest szansa znaleźć pracę biurową w FR bez francuskiego

Raczej ciężko. Zresztą wszędzie nie będąc jakimś super poszukiwanym specjalistą ciężko mieć papierkowa robotę nie znając języka
  • Odpowiedz
@onionhero pewnie, musisz się skupić na szukaniu ofert z angielskim i/lub niemieckim i/ lub hiszpańskim na Indeed. Mam znajomych którzy nie znają francuskiego ale znaleźli pracę właśnie ze względu na znajomość hiszpańskiego lub niemieckiego.
  • Odpowiedz
@fantomastagoria:

można tak po przyjeździe do tego kraju wejść do urzędu i poprosić o sfinansowanie tego?

Tego nie wiem. Trzeba być bezrobotnym a nie wiem jak wyglądają przepisy w UE odnośnie instalowania się jako bezrobotny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co to znaczy, że przyniosłeś
  • Odpowiedz