Wpis z mikrobloga

Przy #kredythipoteczny na oprocentowanie stałe powiedzmy 5%, to czy nie jest tak, że przy oprocentowaniu lokat od ok 6.2% (uwględniając podatek Belki) już się bardziej opłaca wrzucać hajs na lokatę niż nadpłacać kredyt?
A potem nadpłacić, jak oprocentowanie lokat spadnie poniżej tych 6.2%?
Czy coś przeoczyłem?
#finanse
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@moll: no odsetek zapłaconych będzie miał 5%, a zysk odsetek z lokaty ma 6,2 %, matematykę pozostawiam tobie

@Goddy musisz jeszcze uwzględnić podatek Belki czyli zysk z lokaty masz 5,022% więc nie wiele więcej ale jesli będą wyższe oprocentowania lokat to będzie się bardziej oplacac
@Arkadio88: Tak, to 6,2% policzyłem zgrubnie jako ten próg wliczając podatek Belki. Bardziej mi chodziło, czy czegoś nie zgubiłem w kalkulacjach. Teraz lokaty są 7% w promkach.
Dzięki za potwierdzenie. Czas więc pakować się po same kukle w lokaty ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@moll: nadplacajac 10k kredytu z oprocentowaniem rocznym 5% zmniejszasz odsetki o 500 zł rocznie, wpłacając te pieniądze a lokatę 6,2% zarobisz za rok po podatkach 502,2. Więc spłacając kredyt jesteś 2,2 zł na minusie w stosunku do tego co mogłaś mieć. Wiadomo że to jest tylko 2 zł ale więcej kasy i większą różnica oprocentowania to więcej zyskujesz na lokacie
@moll: przecież to są przykładowe liczby mające zobrazować opłacalność typiaro xD zamiast 10k wpisz 100k, a roznice w oprocentowaniu zamiast 0.02% daj 2% i wychodzą ci prawdziwe pieniądze. ale prawda jest taka, że nawet jak wychodzi 0gr roznicy to bardziej się opłaca wpłacać na lokatę, zamiast nadpłacać, bo masz możliwość obracania tymi pieniędzmi na wypadek nagłej potrzeby, np choroby na raka i drogiego leczenia, możliwości zakupu czegoś po okazyjnej cenie itd.
@moll: jak masz stałe to z gory wiesz na jaki okres, np 5 lub 7 lat i zgodnie z tym możesz planować na jaki okres zamrażać dane środki na lokacie czy w obligacjach. jeśli masz nagły wypadek to cóż, czasem musisz wypłacić wcześniej i zapłacić jakieś kary (w przypadku obligacji na przykład to nie jest nigdy więcej niż wpłacony kapitał), ale wciąż masz tu jakiś wybór, którego nie masz w przypadku