Wpis z mikrobloga

Ciągi pieszo-rowerowe - te nasze ulubione. Kto ma pierszeństwo (pieszy czy rowerzysta) gdy CPR oznaczony jest C-13 + C-16 z pionową kreską a fizyczne oddzielenie ciągów pieszego i rowerowego odbywa się przez różnicę w kolorze kostki lub nawierzchni? Szukałem w PoRD i Rozporządzeniu O Znakach, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Na jakiejś stronie policji z Gorzowa znalazłem info, że pieszy ma wtedy pierszenstwo, ale to nie jest wiążąca podstawa prawna. Co jeśli jadąc rowerem po swojej części takiego ciągu ktoś mi nagle wbiegnie pod koła? Zawsze jest przepis o zachowaniu szczególnej ostrożności, ale czy jest coś konkretnego dla tego przypadku? #rower #prawo
Drzamich - Ciągi pieszo-rowerowe - te nasze ulubione. Kto ma pierszeństwo (pieszy czy...

źródło: comment_1658164915MTFdWoexi0VnYYpuhCH75X.jpg

Pobierz
  • 11
ktoś mi nagle wbiegnie pod koła?


@Drzamich: to jest wtargnięcie i jest winą tego co wbiegł.
Inna sprawa jak wjedziesz komuś w plecy, a był tam wcześniej to twoja wina wtedy
@MePix: z tym wtargnięciem to jest jednak śliski temat bo jak nie masz kamerki to chyba ciężko udowodnić. Co innego gdy pieszego nie powinno tam być - wtedy jest to chyba minimalna okoliczność łagodząca.
@Drzamich: Rowerzysta ma obowiązek korzystania z tej drogi (znak nr 1). Istotnym jest także znak pionowy określający drogę dla pieszych i rowerów:

· - jeżeli ustawiony jest znak nr 2 – nie wyznaczono stron poruszania się po drodze, pieszych jak i rowerzystów, ale rowerzysta musi ustępować pierwszeństwo pieszym,

· - jeżeli ustawiony jest znak nr 3. – wyznaczone są strony poruszania się pieszych i rowerów po drodze (według oznaczenia na znaku
No dokładnie o tej stronie wspomniałem w poście ;)


@Drzamich: A zgodnie z pzepisami:

Art. 11. o ruchu drog.
Zasady korzystania przez pieszego z chodnika, pobocza, drogi dla pieszych i jezdni
1.
Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak
no więc właśnie. CPR to jest twór którego ustawa nie przewiduje


@Drzamich: Jak dla mnie jesli na znaku jest pionowa kreska to jest kreska. Jedni nie maja prawa sie znajdywac po drugiej stronie niz sa "narysowani" Brzi dosc logicznie wiec zapewne jest zupelnie inaczej.

Gorzej jak na ziemi nie ma narysowanej kreski. Wtedy nie do konca wiesz gdzie sie konczy "Twoja strona"

Ten z pozioma kreska to jeden z wiekszych debilizmow
Najważniejsze, że spełnia zasadę „rowerzysty nie ma na jezdni” a to co z tym rowerzystą się dzieje to już nie ich zmartwienie, samochodom nikt nie przeszkadza


@Nie_znany: Myslisz?

Ja bym tak daleko we wnioskach nie szedl. Stalo sie to co zawsze:

Wprowadzono przepis na kolanie i nie pomyslano ze trzebaby go uscislic. Po prostu nikt na to nie wpadl. Tacy narodowi czempioni.

Gdyby bylo jak piszesz to by oznaczalo ze musieli