Wpis z mikrobloga

Dzisiaj dwa wpisy, zaległy z wczoraj wrzuciłem chwile wcześniej ale do niego nie wołam, żeby nie robić zamieszania.

Lipiec
Powinności

Stoicyzm na dziś - 18 lipca
Każdy jest mistrzem w swej dziedzinie

„Mój rozsądny wybór jest obojętny na rozsądny wybór sąsiada, podobnie jak na jego oddech i ciało. Nieważne, w jak dużym stopniu zostaliśmy stworzeni do współpracy, przewodni rozum w każdym z nas jest mistrzem własnych spraw. W przeciwnym razie zło w kimś innym mogłoby przerodzić się w moją krzywdę, a Bóg nie powierzył nikomu innemu władzy nad moim nieszczęściem”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 8.56

Fundamentem wolnego państwa jest to, ze Twoja wolność od wymachiwania pięścią kończy się tam, gdzie zaczyna się czyjś nos. Oznacza to, że każdy może robić to, co uzna za stosowne, o ile nie narusza to ciała ani przestrzeni innych osób. Można to także uznać za świetną filozofię życia.

Jednak postępowanie w ten sposób wymaga przyjęcia dwóch ważnych założeń. Po pierwsze, powinieneś żyć w sposób, który nie odbija się negatywnie na innych. Po drugie, musisz mieć wystarczająco otwarty umysł i na tyle akceptacji, by pozwolić innym na to samo.

Czy potrafisz się na to zdobyć> Nawet jeśli zupełnie nie zgadzasz się z wyborami dokonywanymi przez innych? Czy potrafisz zrozumieć, że ich życie to ich sprawa, a Twoje – Twoja? I że masz wystarczająco dużo własnych problemów, by zajmować się cudzymi>

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 19
@codowuja: obejrzę pewnie, z tym, że istnienie prawa naturalnego jest związane z istnieniem Boga w moim rozumieniu. Tu mam zgrzyt, bo nie uważam, żeby prawa naturalne nie były niczym innym jak tymi które sobie po prostu nadajemy i tyle.
Prawo to umowa społeczna i tyle.