Wpis z mikrobloga

Elo mordy. Niedługo przeprowadzam się do Drezna. Mieksza tam ktoś i może się wypowiedzieć czy ogólnie spoko miejsce, nie mam tutaj na myśli pracy (to akurat osobny temat) tylko pozostałe kwestie życia w tym mieście (rozrywka, transport miejski, okolica) i czy ludzie ok czy szkalujo husarski narod ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #drezno #niemcy #emigracja
  • 28
@betonowysedes: Ja mieszkam od początku roku. Wszystko jest spoko, ludzie są bardzo mili.

Nie wiem co masz na myśli jako rozgrywkę, ale chyba nie ma na co narzekać. Jest tutaj sporo koncertów i wydarzeń. Transport miejski też jest dobry. Najlepiej jeździć tramwajami lub pociągami podmiejskimi. "Okolica" to moim zdaniem największa zaleta. Super trasy rowerowe po okolicznych wzgórzach, wzdłuż rzeki etc. Generalnie to ja mam takie odczucie że ludzie w Dreźnie są
@przeski: super, dobrze wiedziec. Za tydzien bede ogladal mieszkanie na wynajem to obczaje sobie miasto bo niestety na google maps slabo. Ja przeprowadzam sie z Irlandii ogolnie z takiego ciezkiego zadupia, wiec mysle ze na pewno Drezno powinno miec wiecej do zaoferowania. W miare czysty niemiecki maja czy z jakims mocnym akcentem trudnym do zrozumienia ?
Mieszkalem rok. Moge potwierdzic to co na pisal @przeski . Miasto jest duze, ale atmosfera jest dosyc spokojna (od czasu do czase jakies protesty albo starcia Antifa vs kibice Dynama). Dzielnice sa dosyc zroznicowane. Neustad i Pieschen jest duzo alternatywnych ludzi (antifa, squaty etc.), Blasewitz bardzo spokojny. Jest uniwersytet to sa tez mlodzi ludzie. Infrastruktura jest w porzadku, jest duzo zieleni, drog rowerowych. Poza miastem jest duzo fajnych rejonow jak Szwajcaria Saksonska.
@betonowysedes: No pewnie. Ja w urzędzie trafiałem na bardzo przyjemnych ludzi. W sklepie samoobsługowym to za dużo się nie rozmawia, co najwyżej wszelakie zwroty grzecznościowe, których się tu sporo używa, co mnie zdziwiło po przyjeździe z Polski.

A propos urzędów - proponuję żebyś już teraz zarezerwował sobie od razu termin do meldunku. Terminy są na 2 albo 3 miesiące do przodu.
https://www.dresden.de/de/rathaus/dienstleistungen/Terminvereinbarung_Buergerbueros.php
@betonowysedes: No to zobacz że teraz są zapisy najwcześniej na Październik. Także zapisz się jak najwcześniej i poluj w międzyczasie na lepszy termin. Czasem się zwalniają w środku tygodnia. Możesz wybrać dowolny urząd, niekoniecznie w dzielnicy gdzie będziesz mieszkał. Najlepiej zapisz się do Bürgerbüro Altstadt lub Bürgerbüro Neustadt, bo te są w centrum miasta i chyba są przyzwyczajeni do obcokrajowców.
@betonowysedes: Do meldunku będziesz potrzebował dokument od właściciela/zarządcy mieszkania o wdzięcznej nazwie "Wohnungsgeberbestätigung". Więc szukając mieszkania upewnij się, że taki dostaniesz i będziesz miał dostęp do skrzynki pocztowej ze swoim nazwiskiem.
@betonowysedes: Mieszkalem tam dluzszy czas. Akcent jak to w Saksonii, mi sie rozmawialo troche trudniej niz w NRW czy Hamburgu.
Co do samego miasta - to jest taka moja "pierwsza milosc" jesli chodzi o RFN.
Osobiscie mieszkalem przy "Bischhofsplatz", kawaleczek od Neustadt.
A wiec tak, ludzie bardzo sympatyczni, duzo polakow, fajne dupy, masa imprez, duzo zjaranych wesolkow, koncertow, barow, knajpek i kawiarnii no i ogolnie wszystkiego co chcesz. Miasto jest dosyc
@betonowysedes: Nie, chodzilo o NRW. Wiki

Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec, największy pod względem liczby ludności. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf, największym miastem – Kolonia.
@przeski: hej są w okolicy jakieś kopalnie? Bo dam myślałem nad przeprowadzką ale szukam najpierw pracy na koparce gdzieś na kopalni. Albo na manitce gdzieś w okolicy? Widziałeś tam coś takiego?
@Baron_Szajba: Ło panie, niestety nie pomogę. Ja mam pracę biurową w innej branży. Ale życzę powodzenia.
Jak się patrzy na mapę satelitarną to widać sporo kopalni odkrywkowych w Saksonii i Brandenburgii. Ale nie wiem czy wszystkie są czynne :D
Dla mnie numer dwa jesli chodzi o Niemcy.


@NexciaK: a co jest Twoim numero uno? są jakieś różnice w mentalności Niemców w zależności od regionu? Gdzie mogłoby być lepiej tj. Bawaria czy okolice Hamburga, badź NRW czy jakaś szwabia? Rozpatrujesz miejsca jako miasta jakie są czy ludzie z danych regionów też mają wpływa na to?
@maciasno1: Numer jeden to Hamburg. Generalnie jesli chodzi o moja topke to
1. Hamburg
2. Drezno
3. Kolonia
Oczywiscie ze sa roznice mentalnosci. Takie DDR, gdzie przebywam obecnie ma troche inna mentalnosc.
Zreszta to stwierdzili sami niemcy, juz po upadku muru ;)
Kwestia jest tez taka ze w wiekszosci przybywam w duzych miastach. Meksyk, Hamburg, Monachium, Kolonia czy #!$%@? Stuttgart. Ale przykladowo widac roznice miedzy Brandenburgia a Bawaria. Bawaria mocno tradycjonalna,