Wpis z mikrobloga

Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy o prowincji, bo to tu skupia sie urok tego kraju. Wiadomo, ze duze miasta maja wiele do zaoferowania ale nie sa to ideane miejsca do zycia (zwłaszcza Paryż chyba, ze naprawde duzo sie zarabia).
Podstawowym kosztem jak wszedzie jest dach nad głową. Ceny wynajmu domu czy mieszkania oscyluja wokol 10 €/m2. Przy czym wiadomo, ze przy mniejszej powierzchni cena m2 jest wyzsza a przy wiekszej niższa. Ta stawka jest odpowiednia dla lokali 40-50m2.
Do tego dochodza oplaty wg liczników. We Francji standardem jest, ze lokator podpisuje samodzielnie umowy z dostawcami mediów. Ogrzewanie najczesciej jest elektryczne. Ceny kWh wynosza 0.15-0.17€, do tego dochodza koszty stale ok 100/rok.
Woda 3-4€/m3 chyba ze bez sciekow to 1€/m3 i abonament ok 40€/rok. Jelsli chodzi o internet to najczesciej jest to box z TV i telefonem stacjonarnym za ok 25€
Abonament komorka od 5€. Ubezpieczenie mieszkania 10€
Podsumujmy:
Mieszkanie 45m2 czynsz 450
Prąd ok 50 (to ciezko oszacowac jakie kto ma zużycie)
Woda 20
Internet 25
Ubezpieczenie 10

Razem koszty mieszkania 555 euro.

Wyżywienie.
ok 150 euro na osobe trzeba liczyc tak średnio. Wiadomo, ze im wiecej osob tym koszt na osobe jest niższe. Dla przykladu mój budżet dla rodziny 2+2 wynosi ok 1000 euro ale zawiera tylko najlepsze produkty i ciezko wydac wiecej. Będąc w Polsce nie wydajemy jakos mniej dla podobnego standardu. Warzywa sa droższe niz w Polsce, owoce to różnie. Mieso rowniez drożej ale najczesciej jest jednoczesnie lepszej jakosci (mówię, ze jest drożej ale tak naprawde ostatnio w Polsce na dłużej byłem 2 lata temu)
Parę przykładów:
bagietka 1
chleb 1.8
pomidory 2/kg
mleko 1 litr 1.2
jajka 0.2/szt
ziemniaki 1/kg

Rozrywki.
Obiad w restauracji (przystawka, danie główne, sery, jakies wino i deser) 10-20
Piwo w knajpie 0.25 l 2.50 ( 25cl we Francji operuje sie jednostka cl czyli setnymi litra)
Kawa ok 1.5
Bilet do kina 5-8 (ceny zaleza od dnia tygodnia)
abonament klub fitness 30
fryzjer meski 15-18 (mycie, obcięcie)
fryzjer damski 18-sky is the limit

Ubrania raczej tradycyjnie dla zachodu sa tansze (na pewno markowe)

Samochód.
Oc od 10
Przegląd ok 75 co 2 lata
Brak dodatkowego podatku (jedynie koszty rejestracji ale te sa uzaleznione od auta i regionu)
Rbh pracy mechanika 50-80
Ceny paliwa na dzien dzisiejszy oscyluja wokol 2 euro. Ciekawa alternatywa jest E85 (bioetanol) ktory zaleznie od regionu moze byc nawet 2/3 tańszy. Ja tankuje za 0.65 euro/litr

Drogo? Niedrogo? Nie wiem. Zawsze i wszedzie najwiekszym kosztem jest mieszkanie dlatego im wiecej osob tym lepiej. Parze nawet, gdy pracuja za minimalna zostanie po oplatach i mieszkaniu ok 1500 na inne wydatki (nie uwgledniajac ewentualnych zasilkow o ktorych pisalem wczoraj) i pracy 35h w tygodniu.
Oczywiście, ze mozna pracowac wiecej. Albo mozna tak jak ja po pracy lezec na plaży. Co kto lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wczoraj było dużo nudnych liczb, więc następny wpis #francjadasielubic będzie bardziej weekendowy, mianowicie "jedzenie i alkohol". Nie wiem czy uda się jeszcze dziś ale, że tak powiem po francusku "demain il fera jour" czyli jutro też jest dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Btw tag obserwuje w tej chwili 197 osób, dokładnie tyle samo co tag Francja. Jest mi niezmiernie miło z tego powodu i liczę, że uda się wyjść na prowadzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bon weekend!

#francja #emigracja #emigrujzwykopem #zycie #pieniadze #francjadasielubic
PiotrFr - Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy...

źródło: comment_1657968287GnuTvZIskXPnpNpbrEOHP9.jpg

Pobierz
  • 81
  • Odpowiedz
@acan123:

chyba do dentysty czy do lekarza nie jedziesz do Polski jak kazdy francuz tylko płacisz za usługę

No i tu doskonale pokazujesz, że mówisz o czymś nie mając pojęcia. Nikt, kto pracuje nie pojedzie płacić do Polski w dodatku za słabą służbę zdrowia gdy na miejscu ma wszystko refundowane. Mam 6 implantów. Nigdy nie wydałem jednego € na dentystę czy żona np na okulary. Nie mówiąc już o nie wydaniu
  • Odpowiedz
@taju:

To ile trzeba zarabiac, by zyc w krakowie? Bo mysle, ze ponizej 10000pln sie nie da…


Pod warunkiem, że nie masz dzieci i nie musisz płacić za opiekę. Mam znajomych w Warszawie 2+2 żyjących podobnie jak my. 10tys to jest minimum licząc lekarzy i opiekę nad dziećmi a mieszkanie mają po rodzicach wiec nie ma kredytów.
  • Odpowiedz
@cieszymir: trochę nie wiem co ona za PR robiła bo za krótko tu jestem. Ale chciałem zerwać z niektórymi stereotypami. Do tego obserwując tag emigracja byłem zdziwiony, że ludzie szukając kraju potrafią wymienić wszystkie kraje a Francji nie. A to jednak dość duży kraj i gospodarka, więc ciężko nie zauważyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PiotrFr: bagietka bo bagietka to najbardziej Francuzka rzecz a jeśli chodzi o ser to mogłeś zapytać do czego powronwuje a porównuję do sera dostępnego w całej Europie w mniej więcej podobne cenie gdzie cena we Francji za ten ser jest jedną z najwyższych w Europie a pozycji że zdjęcia za1.69 euro jak to jest na stronie Carrefoura we Francji nie widziałem nigdy nigdzie na żadnej promocji osobiście bo że gdzieś tam
acan123 - @PiotrFr: bagietka bo bagietka to najbardziej Francuzka rzecz a jeśli chodz...

źródło: comment_1657976002hmX8GH1WFnrcpN8hiLPRfe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@acan123:

A tym dom z wypłaty za 1500 kupiłeś sam za gotówkę

Na kredyt na 25 lat. Kogo w Polsce stać na kredyt na dom nad morzem za minimalną? Albo na jakikolwiek dom? Albo czy kogoś co zarabia chociaż 2 średnie stać? Nie.

Czego sobie odmawiałeś i co najważniejsze ile dom kosztował?


Wtedy specjalnie niczego. 130k€. Nowy więc do rozbiórki było mu daleko xD
  • Odpowiedz
@PiotrFr: Kiedyś z pracy przenosiłem jedną maszynę do Francji i chyba 3 dni tam byłem. Nie wiem dlaczego, ale jakoś na samo wspomnienie o tym kraju czuje wewnętrzny spokój. Ludzie tam byli jacyś weselsi i spokojniejsi. Nie zapomnę jak zmieniały się zmiany i każdy każdego witał życzył dobrego dnia, kobiety nawet dawały buziaka w policzek na powitanie, w zwykłym zakładzie pracy. Może zbyt idealizuje, ale czasami marze sobie właśnie o spokojnym
  • Odpowiedz
To ile trzeba zarabiac, by zyc w krakowie? Bo mysle, ze ponizej 10000pln sie nie da…


@taju 800 euro za mieszkanie w/pod Paryżem, gdzie ja mam 5 km do pałacu kultury i płacę 2150 złotych za 40m2, czyli 450 euro. Blisko centrum, a nie pod miastem.

Transport kosztuje 280 złotych na trzy miesiące, co daje 19 euro miesięcznie.

"Głupie buty z logo" adidas, nike, vans, new balance, nie wiem jakie firmy masz
  • Odpowiedz
@Pawell_17: właśnie najbardziej sobie ten spokój i luz cenie. Ludzie sobie nie wyobrażają jakie to jest życie, gdy z niczym się nie trzeba spieszyć i każdy to rozumie. Nie ma napinki czy jakichś krzywych akcji. Zawał serca to ostatnie co mi grozi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@F1A2Z3A4: czy ja wiem? Te 10 to taka skrajność, generalnie najczęściej to okolice 13-14 bo tyle wynosi wartość bonu obiadowego
  • Odpowiedz
@PiotrFr: We Francji jest bardzo drogo jeśli chodzi o spożywkę. Chyba tylko kraje skandynawskie i Szwajcaria ma wyższe. Tydzień temu byłem w macdonaldzie to np. cheesburger który u nas kosztuje 4.5 zł w Fr kosztował chyba 3.5 euro. W leclercu za 10 euro zrobiłem zakupy na 1 dzień.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PiotrFr: jakie regiony Francji najlepsze do mieszkania? Takie jakieś małe miasteczka, ale żeby w 2h dało się dojechać do czegoś większego.
  • Odpowiedz
@Lorenzo_Sicario:

cheesburger który u nas kosztuje 4.5 zł w Fr kosztował chyba 3.5 euro

Nie jestem fanem mcdo ale to akurat niemożliwe. U mnie kosztuje max 2. Ceny w maku zależą trochę od lokalizacji. Z jednej strony spożywka tania nie jest ale z drugiej warto porównać składy podobnych produktów, bo wiele półproduktów, które dodają w Polsce we Francji są zakazane. Ale fakt, że najtaniej chyba w UK.
A co do zakupów
  • Odpowiedz
@RufuSx: jakieś atrakcyjniejsze krajobrazowo ale ja spaczony jestem.
Gdzie byś nie wylądował to w promieniu 1h jazdy masz jakieś duże miasto praktycznie
  • Odpowiedz
@PiotrFr: musiałbyś potrafić czytać ze zrozumieniem ser leerdamer jest najdroższywr Francji z wszystkich krajów Europy gdzie go kupowałem i widziałem, a nie ze jest to najdroższy ser we Francji czyli wrzucając screna z cena z Polski udowodniłeś że ser kosztujący we Francji 3 euro w Polsce też kosztuje 3 euro a w Angli kosztuje 3 funty a w holandi będzie taniej a w Belgi bedzie droższy jak w holandi, nadal to
  • Odpowiedz
@PiotrFr: ale dziękuję uświadomiłeś mnie w jednym ze gdyby nie francuski socjal to jednak było cienko. Teraz rozumiem dlaczego zawsze Francuzi sepia odemnie szlugi, pewnie mają za mały socjal.
  • Odpowiedz
@white_duck: bioetanol jest bezpieczny. Bezpieczniejszy od zwyklej benzyny. Fakt wymaga paru zabiegów aby przystosować pojazd do pracy na nim. Kilka rzeczy się zgadza w tym artykule ale :
- nie powoduje korozji, to jego higroskopijnosc i w konsekwencji woda go powoduje
- paliwo źle przechowywane degraduje ze względu na w/w higroskopijność
- blend typu 10% ma bardzo niewielki wpływ na pracę silnika. Stężenie jest zbyt małe aby miało znaczenie. Bardziej to
  • Odpowiedz