Wpis z mikrobloga

Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy o prowincji, bo to tu skupia sie urok tego kraju. Wiadomo, ze duze miasta maja wiele do zaoferowania ale nie sa to ideane miejsca do zycia (zwłaszcza Paryż chyba, ze naprawde duzo sie zarabia).
Podstawowym kosztem jak wszedzie jest dach nad głową. Ceny wynajmu domu czy mieszkania oscyluja wokol 10 €/m2. Przy czym wiadomo, ze przy mniejszej powierzchni cena m2 jest wyzsza a przy wiekszej niższa. Ta stawka jest odpowiednia dla lokali 40-50m2.
Do tego dochodza oplaty wg liczników. We Francji standardem jest, ze lokator podpisuje samodzielnie umowy z dostawcami mediów. Ogrzewanie najczesciej jest elektryczne. Ceny kWh wynosza 0.15-0.17€, do tego dochodza koszty stale ok 100/rok.
Woda 3-4€/m3 chyba ze bez sciekow to 1€/m3 i abonament ok 40€/rok. Jelsli chodzi o internet to najczesciej jest to box z TV i telefonem stacjonarnym za ok 25€
Abonament komorka od 5€. Ubezpieczenie mieszkania 10€
Podsumujmy:
Mieszkanie 45m2 czynsz 450
Prąd ok 50 (to ciezko oszacowac jakie kto ma zużycie)
Woda 20
Internet 25
Ubezpieczenie 10

Razem koszty mieszkania 555 euro.

Wyżywienie.
ok 150 euro na osobe trzeba liczyc tak średnio. Wiadomo, ze im wiecej osob tym koszt na osobe jest niższe. Dla przykladu mój budżet dla rodziny 2+2 wynosi ok 1000 euro ale zawiera tylko najlepsze produkty i ciezko wydac wiecej. Będąc w Polsce nie wydajemy jakos mniej dla podobnego standardu. Warzywa sa droższe niz w Polsce, owoce to różnie. Mieso rowniez drożej ale najczesciej jest jednoczesnie lepszej jakosci (mówię, ze jest drożej ale tak naprawde ostatnio w Polsce na dłużej byłem 2 lata temu)
Parę przykładów:
bagietka 1
chleb 1.8
pomidory 2/kg
mleko 1 litr 1.2
jajka 0.2/szt
ziemniaki 1/kg

Rozrywki.
Obiad w restauracji (przystawka, danie główne, sery, jakies wino i deser) 10-20
Piwo w knajpie 0.25 l 2.50 ( 25cl we Francji operuje sie jednostka cl czyli setnymi litra)
Kawa ok 1.5
Bilet do kina 5-8 (ceny zaleza od dnia tygodnia)
abonament klub fitness 30
fryzjer meski 15-18 (mycie, obcięcie)
fryzjer damski 18-sky is the limit

Ubrania raczej tradycyjnie dla zachodu sa tansze (na pewno markowe)

Samochód.
Oc od 10
Przegląd ok 75 co 2 lata
Brak dodatkowego podatku (jedynie koszty rejestracji ale te sa uzaleznione od auta i regionu)
Rbh pracy mechanika 50-80
Ceny paliwa na dzien dzisiejszy oscyluja wokol 2 euro. Ciekawa alternatywa jest E85 (bioetanol) ktory zaleznie od regionu moze byc nawet 2/3 tańszy. Ja tankuje za 0.65 euro/litr

Drogo? Niedrogo? Nie wiem. Zawsze i wszedzie najwiekszym kosztem jest mieszkanie dlatego im wiecej osob tym lepiej. Parze nawet, gdy pracuja za minimalna zostanie po oplatach i mieszkaniu ok 1500 na inne wydatki (nie uwgledniajac ewentualnych zasilkow o ktorych pisalem wczoraj) i pracy 35h w tygodniu.
Oczywiście, ze mozna pracowac wiecej. Albo mozna tak jak ja po pracy lezec na plaży. Co kto lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wczoraj było dużo nudnych liczb, więc następny wpis #francjadasielubic będzie bardziej weekendowy, mianowicie "jedzenie i alkohol". Nie wiem czy uda się jeszcze dziś ale, że tak powiem po francusku "demain il fera jour" czyli jutro też jest dzień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Btw tag obserwuje w tej chwili 197 osób, dokładnie tyle samo co tag Francja. Jest mi niezmiernie miło z tego powodu i liczę, że uda się wyjść na prowadzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bon weekend!

#francja #emigracja #emigrujzwykopem #zycie #pieniadze #francjadasielubic
PiotrFr - Wydatki. Ile kosztuje zycie we Francji?
Jak juz mowilem na poczatku mowimy...

źródło: comment_1657968287GnuTvZIskXPnpNpbrEOHP9.jpg

Pobierz
  • 81
  • Odpowiedz
@taju: jak chcesz mieszkać w Krk i wynająć sam mieszkanie to za 1000euro przebidujesz tak żeby w miare normalnir żyć to z 1200-1300euro. Wiqdomo że da się i za mniej wynajmiesz pokój na zadupiu za 600zl czyli powiedzmy 120euro zjesz ochłapy i miesiąc za jakiegoś tysiaka czyli 250euro przeleci ale to żadne życie. W Wwa cie wyjdzie trochę drożej ale też są ludzie co żyją za najniższa z zabki. Tylko
  • Odpowiedz
@acan123:

musiałbyś potrafić czytać ze zrozumieniem ser leerdamer jest najdroższywr Francji z wszystkich krajów Europy

Czytać ze zrozumieniem to ty nie potrafisz, bo sam ci wrzuciłem linka do ceny w Polsce, która jest wyższa.

udowodniłeś że ser kosztujący we Francji 3 euro w Polsce też kosztuje
  • Odpowiedz
@acan123: Z ciekawości rzuciłem okiem tylko na pierwszą stronę twojego profilu. Nie wiem ile razy zesrałeś się tam o Francję. To, że dziewczyna cię zostawiła dla Francuza czy co ci się tam przytrafiło nie znaczy, że masz tu wylewać swoje żale.
Piszę to dla ludzi zainteresowanych Francją i chcących się czegoś dowiedzieć. Ty już wszystko wiesz, więc możesz już sobie darować lekturę.

Chodzi o to że Taka francja i jak
  • Odpowiedz
@Pimento:

e85 nie zalejesz to zwykłego auta. Ma inną stechiometrię (okolice 9 zamiast 14,7 jak zwykła benzyna). Potrzebujesz około 30-40% więcej do spalenia w tej samej ilości powietrza wagowo. Auta przystosowane mają zwykle oznaczenie flexfuel i komputer automatycznie dobiera dawkę.

Kupujesz kompa za 200-300€ i działa. Albo po staremu rezystor ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A nowsze auta na bezpośrednim wtrysku w większości nawet tego nie potrzebują.
  • Odpowiedz
@PiotrFr: a ty dalej nie czaisz że ser jest dla przykładu żeby zoobrazowac ci ze Francuzi kupują jeszcze tańsze sery niż tani ser za 3 euro bo to że są jeszcze droższe wydawało mi się że jest oczywiste dla wszystkich.

To świetnie że mówisz że kupiłeś dom nq kredyt który sprzedałeś żeby hmm spłacić kredyt? i oczywiście że nie wiem nic o kredytach we Francji bo udzielam się we wpisie
  • Odpowiedz
@acan123:

kupiłeś dom nq kredyt który sprzedałeś żeby hmm spłacić kredyt?

Żeby kupić kolejny za gotówkę.

Jeszcze apropo dziewczyn to zaraz przed wojną rozmawiałem z dziewczyną z Rosji i ona miała faceta z Francji co najlepsze mieszkali razem w Polsce, ale zostawiła chłopa bo
  • Odpowiedz
@PiotrFr: jeszcze tylko wytłumacz w jakiś sposób spłaciłeś 130k kredytu czy ile tam go miales, zarabaijajac w ciągu 1.5 roku 1500euro miesięcznie co daje 27tys euro oczywiście licząc że nie wydajesz ani 1 euri a wszystko leci w oszczędzanie na dom to brakuje jeszcze 100k euro minus to ile spłaciłeś tego kredytu w ciągu tego 1.5roku, ale podejrzewam że nic jak zarabiałeś aż 1500 i wszystko oszczędzałeś to miałeś wakacje
  • Odpowiedz
@acan123: ehh niech ci będzie odpowiem.
W taki sposób, że znalazłem działkę,.załatwiłem papiery, zleciłem budowę domu i na koniec ogarnąłem ogród. Po sprzedaży i spłacie kredytu zostało 80k€.
Ot cała tajemnica
  • Odpowiedz
@PiotrFr: Wszędzie w promieniu kilknastu, nawet kilkudziesięciu kilometrów od granicy ze Szwajcaria cena za pokój oscyluje wokół 600€, za kawalerkę 1000, za dwupokojowe 1500
  • Odpowiedz
@Orzeech:

od granicy ze Szwajcaria

Tu się kryje rozwiązanie zagadki. Nadal jest taniej niż w Szwajcarii. Pracowałem jakiś czas tam i dzięki temu, że firma była mniej niż 60km od granicy francuskiej mogłem rozliczać podatki i ubezpieczenie zdrowotne we Francji. Nawet jeśli wydasz więcej na mieszkanie i tak zostaje ci 2k€ więcej co miesiąc w porównaniu do tej samej roboty we Francji. I tak to działa we wszystkich krajach wokół
PiotrFr - @Orzeech: 
 od granicy ze Szwajcaria
Tu się kryje rozwiązanie zagadki. Nad...

źródło: comment_1658001267qhlxdJPqhunxRrSYrHHTMT.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@PiotrFr: Byc może jest tam dużo taniej, ale pisanie że każdy chce tam mieszkać jak w Twoim oryginalnym poście to nieprawda - ludzie chcą mieszkać tam gdzie praca, usługi publiczne i kultura
  • Odpowiedz
@Orzeech: przesadzasz z tym 1500 za dwupokojowe mieszkanie, w Lyonie masz mieszkania ~70 metro raczej w okolicach 1000-1300 w zależności od lokalizacji i standardu. Co do pokoju za 500 eur to się zgadzam.
  • Odpowiedz
@kridje: nie, nie mam nic z nim/nią wspólnego xD
Dzisiaj przejrzałem trochę tag i rozumiem trochę więcej ale jeszcze nie wszystko o co chodzi z Nadia.
Ale dzięki
  • Odpowiedz