Wpis z mikrobloga

#kredyty #nieruchomosci #inflacja

Właśnie sobie przeczytałam, że kredytobiorcy zapłacą ostatnią ratę w tym miesiącu i kolejne 4 miesiące nic nie będą płacić w skutek wakacji kredytowych. Czy to na zdrowy rozum nie napędzi inflacji? Nagle ludziom zostanie w portfelu 3-5k więcej, więc będą więcej kupować, sklepy to zauważą i podbiją ceny, co w rezultacie doprowadzi do podwyżki stóp procentowych. Od stycznia ktoś z ratą 3 k będzie musiał płacić 5k. Dobrze rozkminiam?
  • 75
bank przeciez nie wydawal tej gotowki tylko kumulowal, ewentualnie inwestowal, ale nie koniecznie w PL.


@little_muffin: Odsetki to zysk banku, te pieniądze pójdą na premie dla zarządu albo za granicę XD
% osób, które wezmą wakacje kredytowe i nadpłacą kredyt wyliczyłem na szybko z ankiety
Zysk banku = 0,9x3000x100 (%odsetek w racie x wysokość raty x liczba osób)= 270k
z obiegu zniknie 3000x88 = 264k (wysokość raty x liczba osób x
@Karbostyryl: tak tylko moze doprecyzuje. W pierwotnym projekcie to wakacje mialy wygladac tak, ze 1 miesiac bez 2 miesiace z oplata i tak dalej. A tu sie okazuje, ze to bedzie 4 miesiace pod rzad czyli nagle ludzie beda miec np. 12 k wiecej w portfelu, zamiast 3 k w krotkim czasie ankieta swoje, a zycie swoje. Wiele osob rezygnowalo z urlopow w ostatnim czasie. Nagle beda mieli za co wyjechac
@little_muffin: sracie o te wakacje kredytowe jakby #!$%@? niezapłacenie 4 rat przez konkretną grupę ludzi (tj. ludzi posiadających kredyt konkretnie na zakup mieszkania w celach mieszkaniowych) miało kompletnie #!$%@?ć gospodarkę

a że gospodarka jest regularnie od lat #!$%@? poprzez rozdawnictwo dla znacznie większych grup ludzi czyli nierobów, patusów i emerytów to już nagle nikogo nie obchodzi xD
przeciez to nie jest dla nowych kredytow. To jest tylko dla kredytow zaciagnietych przy niskich stopach - tam sa jakies ramy czasowe.


@little_muffin: i tu się mylisz. Do końca czerwca jeśli podpisano ci umowę kredytowa w banku jezzcze się wliczasz
@Karbostyryl: tylko, ze te bankowe to sa bardziej pieniadze wirtualne, one nie stymuluja polskich biznesow, bank nie idzie do restauracji czy na zajecia sportowe dla dzieci. Wiec nie wiem jakim cudem mialyby miec wieksze oddzialwyanie gospodarcze w takiej formie.
@Cierniostwor Mnie ciekawi czym kierują się osoby które nie chcą skorzystać z wakacji kredytowych...

Przecież to mega oszczędność. Wakacje + nadpłata ze zmniejszeniem ilości rat.


@Skrzyno: Kierują się tym że rząd wprowadził zamieszanie.
Do tej pory istniały bankowe wakacje kredytowe, ale były one bardzo niekorzystne dla kredytobiorcy: od przełożenie rat i zwiększenie długu.
Branie takich wakacji powodowało wpis do BIK oraz często naprawdę uniemożliwiało branie innych kredytów.
Te rządowe wakacje to
@little_muffin: nie wiem od którego momentu, ale wiedziałem że do końca czerwca muszę się spieszyć i doradca zalecał mi to mocno, a teraz czytałem na niejednej stronce, że działa to bardzo przyjemnie jeśli właśnie jesteś w sytuacji jak ja - że fajnie byłoby dzięki temu przyspieszyć wykończenie. Na grupce kredyt hipoteczny na fb fajnie jedna osoba to skróciła.