Wpis z mikrobloga

Jakich jest 10 najczęstszych błędów przy wyborze działki?

Błąd 1. Brak sprecyzowanych oczekiwań - powinieneś wiedzieć w jakim domu chcesz zamieszkać przed wyborem działki.
Błąd 2. Brak wiedzy o całkowitych kosztach budowy.
Błąd 3. Nieokreślenie budżetu - musisz mieć pewność przed zakupem działki, że stać cię na budowę wymarzonego domu
Błąd 4. Zwracanie uwagi na cenę za 1 metr - niski koszt metra kwadratowego nie ma znaczenia, ważny jest całkowity koszt doprowadzenia działki "do porządku" (uzbrojenie, podwyższenie terenu itp.)
Błąd 5. Zbyt duża ufność - właściciel działki może powiedzieć wszystko, aby sprzedać działkę. Trzeba być ostrożnym.
Błąd 6. Brak analizy dokumentów - upewnij się, że to, co mówi właściciel ma odzwierciedlenie w dokumentach.
Błąd 7. Brak badań geotechnicznych - badania dadzą pewność, że budowa na działce będzie możliwa.
Błąd 8. Wybór złej lokalizacji. Sprawdź nie tylko stan teraźniejszy, ale też to, co jest planowane w przyszłości (drogi ekspresowe, fabryki itp.)
Błąd 9. Brak sprawdzenia sąsiedztwa. Zwróć uwagę na zapachy, hałasy.
Błąd 10. Brak sprawdzenia sąsiednich działek. Mogą ograniczać możliwość zabudowy na wybranej działce.

Wszystkie błędy omawiam na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=FqYrf6KVksU
Polecam - to jeden z bardziej popularnych filmów na moim kanale (prawie 40 000 wyświetleń) :)

#budujzchaferem #budowadomu #dzialka
  • 9
@augusto-mises: a dlaczego notariusz miałby opisywać na akcie pozwolenie na budowę?
Czy były smoki - nie wiem, ale jak zrobili badania geologiczne, torfu im wyszła taka warstwa, że z pewnością i smoki by się tam zmieściły.
Pozwolenie - z tego, co mi znajomi mówili, tak ich sprzedający właśnie urobił, że miał na ten teren wydane "warunki zabudowy" i pozwolenie na budowę też już było, więc z działką wszystko jest ok, tylko
@augusto-mises: serio pytam, bo w życiu się nie spotkałem z tym, by notariusz w ogóle zajmował się takimi kwestiami, według mojego stanu wiedzy on ma obowiązek sprawdzić, kto jest właścicielem działki, czy działka nie jest obciążona hipotecznie, czy nie stanowi przedmiotu sporu sądowego. W ramach opisu przedmiotu transakcji oczywiście ustali co to jest za grunt, czy jest sklasyfikowany i tak dalej. Ale pozwolenie na budowę ma się do tego nijak, to
@chafer:
1 Bzdura
2 Bzdura
3 Bzdura
4 Bzdura
8 Bzdura
9 Bzdura

Ogólniczki którymi chciałeś obskoczyć wszystkie działki świata. A tak się nie da bo działek idealnych nie ma. Poza tym ta sama cacha może być wadą i zaletą jednocześnie jak działka na uboczu.