Wpis z mikrobloga

@Giz234: jaka była 2 lata temu różnica pomiędzy stałą stopą a zmienną jeśli chodzi o wysokość raty dla typowego kredytu, powiedzmy 300k? Pewnie ze 200-300 zł?
  • Odpowiedz
@semyel: w moim przypadku (niecaly rok temu) różnica przy moim kredycie wynosiła około 120 zł. wibor 3M stał wtedy na 0,24%. WIęc pewnie dla takiego przypadku jak pytasz, to było między 150-400 zł (tak strzelam ;) )
  • Odpowiedz
@Giz234: to jest wręcz #!$%@? absolutnie niezrozumiałe, że ktoś żeby przycebulić miesięcznie tak niską kwotę w porównaniu do wartości kredytu - decydował się na zmienne. W tak #!$%@? czasach. Niepojęte.
  • Odpowiedz
@semyel: Owszem. tym bardziej, że pole do spadków w dół było niewielkie, a do wzrostu - teoretycznie nieograniczone, a przynajmniej duże. Długo rówież panowało przekonanie, że takie scenariusze (a nawet delikatniejsze) niż ten, który aktualnie zaistniał - są bardzo mało prawdopodobne.
  • Odpowiedz
@Iskaryota: Być może, a może spłacę spory udział kapitału w międzyczasie i nawet wibor 30% będzie dla mnie znośny ;), a może spadnę z rowerka - nie wiem :)
  • Odpowiedz
@Giz234: Teraz kapitał pchaj w obligi a kredo nadpłać przed samym terminem stałego oprocentowania
Pewnie to wiesz ale wczoraj ludzie nie ogarniali dlaczego lepiej zmniejszać ratę nadpłacajac kapitał niż skracać okres kredytowania xD
  • Odpowiedz
@Giz234: w PKO BP można było przejść na stałe od razu po podpisaniu umowy w 2021. Oferta jaką się wtedy dostawało to marża 1.9%, a stała stopa to 0.61%. Łącznie 2.51% na 5 lat.
Teraz można sobie porównać 0.61%-0.24% (WIBOR6M) to wychodzi 0.37%.
Przy kwocie kredytu jaką masz to jest jakieś 80pln miesięcznie. Czyli wystarczyło dwa razy w miesiącu nie pójść do McD na burgera i mieć spokój na 5
  • Odpowiedz