Wpis z mikrobloga

#samsung #telewizory #xboxseriesx

Mirki, pomóżcie. Niecałe dwa tygodnie temu kupiłem nowy telewizor samsunga. Dzisiaj włączyłem sobie konsole Xbox series x i na ekranie pojawiło się coś, co wydawało mi się być gorącym pikselem (świecąca zielona kropka). Wkurzyłem się, bo nowy telewizor, a przez jeden piksel mi nie wezmą na gwarancję, ale potem stało się coś przedziwnego. Otóż ten "gorący piksel" jest tylko podczas wyświetlania obrazu z konsoli. Kiedy oglądam netflixa, czy coś innego, to go nie ma. Podłączyłem inną konsolę i piksel także się nie pokazuje. Pomyślałem więc, że problem nie leży w wyświetlaczu, tylko gdzie indziej. Najpierw podłączyłem konsolę do innego wejścia HDMI - bez zmian, świecąca kropka jest widoczna; potem zmieniłem kable HDMI - bez zmian. Pomyślałem więc, że to problem z konsolą (może coś z kartą graficzną etc.) więc podłączyłem Xboxa do innego ekranu, ale znów zaskoczenie - kropki nie ma. Tak więc kropka występuje tylko na tym jednym telewizorze, tylko podczas wyświetlania obrazu z Xboxa. Ktoś ma pomysł o co tu chodzi?
  • 16
@Sayujin: to może być gorący subpiksel, będziesz to widział tylko na określonym kolorze. Mam takiego jednego dziada na monitorze, ale nie reklamowałem bo to IPS i akurat niezła sztuka jeśli idzie o bleed, więc stwierdziłem, że przeżyję bo podczas normalnego użytkowania nie zwracam na to uwagi.
@abuson: Nie, nie ma dostępnej aktualizacji. Telewizor jest cały czas w trybie standardowym.
@Drmscape2: Ale ten gorący piksel widać cały czas, niezależnie od tego czy jestem na ekranie głównym, czy w grze i niezależnie od tego co jest wyświetlane.
@abuson: Ha! Jesteś mistrzem. Faktycznie, jak wyłączyłam tryb gry, to piksel zniknął. Wielkie dzięki. Co dziwne, jak podłączyłem inną konsolę, to nic takiego się nie działo, może nie przechodziło automatycznie w tryb gry. A jakieś podejrzenia co to powoduje? I czy warto to reklamować?
@Sayujin: stawiam na firmware, może jeden z upiększaczy sprawia problem w trybie gry (może się nie wyłącza a powinien, albo wlasnie powinien być włączony), moze jakaś dodatkowa funkcja z HDMI jak freesync (nieaktywna np w trybie standardowym)?
@abuson: No to chyba pozostanie to tajemnicą. Najdziwniejsze, że przez te dwa tygodnie grałem na tej konsoli i wszystko było ok. W każdym razie jeszcze raz dzięki.
@Sayujin: jeśli jednak będziesz chciał to namierzyć to poszukaj gdzies w ustawieniach dla HDMI auto sync /Dynamic Range Control (zależy jak sie nazywa i jaki język) i wyłącz i przetestuj wtedy w trybie gry. Jak to nie to sam bym odpuścił i poczekał na nowy firmware jeśli wydadzą.
@abuson: Nie mogę znaleźć HDMI auto sync. w Ustawieniach mam tylko "Anynet+ (HDMI-CEC)" - mam to wyłączone, bo pilot od TV mi uruchamiał konsolę - "Rozszerzenie sygnału wejściowego" oraz "Poziom czerni HDMI".
@Sayujin: możesz sprawdzić czy masz Freesync w konsoli xbox włączony i spróbać wyłączyć.

Ustawienia -> Ogólne -> TV i opcje wyświetlania -> [Zaawansowane] Tryby Wideo: Zezwalaj na zmienną częstotliwość wyświetlania.

Możesz też spróbować tryb YCC 4:2:2 czy nie rozwiąże problemu w trybie gry.