Wpis z mikrobloga

Brak kominów w domu, styro 20cm na ścianie, 30cm w podłodze, 26cm PUR na stropie, kable w wylewce 10cm, klimatyzacja, 10kWh na dachu i wlasna oczyszczalnia to była najlepsza decyzja 2 lata temu jak projektowałem dom.

Przez 14 najbliższych lat mój dom 250m2 bedzie mnie kosztował mniej niż mieszkanie 50m2 w mały mieście.

Dużo było wyliczeń i rozkminy, ale z tygodnia na tydzień znajomi, którzy byli sceptyczni przyznają mi racje i żałują ze poszli w gaz, pompy ciepła bez fotowoltaiki lub ekogroszek.

#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #wygryw
  • 35
@ostatniwrankingu:
I tak trzymać, szkoda tylko, że w wypadku wielu starszych domów to niewykonalne i taniej było by wyburzyć i postawić od nowa niż modernizować.

żałują ze poszli w gaz, pompy ciepła bez fotowoltaiki lub ekogroszek.

Dodajmy jeszcze tych, którzy z dopłatami do ekologicznych źródeł ciepła zmodernizowali kotłownię z węgla na pellet. Użytkownicy kopciuchów na węgiel dostaną teraz od państwa ulgę na paliwo a o tym, że pellet podrożał podobnie do
@ostatniwrankingu ale dodaj do swoich wyliczeń jeszcze kwotę inwestycji i podziel na kilka lat. A potem dodaj za 10-15 lat nowy klimatyzator, przeglądy i czyszczenie klimatyzacji i paneli:)

Ja mam gaz w 240 m² i po podwyżkach koszt ogrzania i wody to ok 4500. Szambo 200 miesięcznie, śmieci 100, woda ze studni, ochrona 50 miesięcznie.

Nie mam paneli, styropian 15, na podłodze 12, piętrowy dom z pełnym piętrem.

Czynsz w mieszkaniu 45m2
@Mac02:

Kable 12k
Klima 9k
PV 32k
Reku 14k
Oczyszczalnia 10k

Przegląd klimy raz w roku 300 PLN, wywóz z oczyszczalni raz w roku 150 PLN.

Ja się z Tobą nie chce licytować kto dał mniej czy więcej. Ja wiem, że zbudowałem bardzo tani dom w utrzymaniu. Zbudowałem go w czasie, kiedy mnie na to stać by później jak przyjedzie kryzys dom na mnie „pracował”.

Możemy się zawołać za 14 lat?
@ostatniwrankingu no nie chodzi o licytację tylko to jak pisać ze kupiłem tesle i teraz nie płacę za paliwo nic. Ale wydałeś na początek 300 tys, a więc aby ocenić opłacalność to trzeba znać liczbę przejechanych kilometrów.

Wydałeś ponad 65 tys czyli na 14 lat wychodzi 4600 plus 300+150 wychodzi 5000. Plus wymiana reku, klimy, bo w końcu sie popsują i wyjdzie ci tyle jak bus nie robił tych inwestycji po prostu.
@ostatniwrankingu no ok, ale nowy klimatyzator i nowe reku tez za 10 lat nie będą kosztowały tyle co rok temu. A i za 10 lat przegląd klimy nie będzie kosztował 300 tylko pewnie 600

W zależności od awarii sprzętów, ale będziesz troszkę do przodu, albo dużo w plecy
@ostatniwrankingu ten mityczny komin.. był w cenie SSO. Mam 2 kominy, sa w ścianach i nie moja ekipa nie liczyła za to ekstra kasy. Obróbka tez była za 60zl m² dachu niezależnie ile kominów.

Ok piec i podłączanie ok 18 tys. I jasne, tez mi sie może popsuć piec, ale to jest jedna rzecz, a klimatyzator, reku, panele - obsługa i usterki to razy 3.

Dodaj do tego jeszcze różnice w cenie
@ostatniwrankingu w 2017 roku robiłam ocieplenie 20 cm to się fachowcy ze mnie śmiali, że po co mi tyle. Na stropie piaba zamknietokomorkowa 10 cm, strop to stara wylewka półmetrowej grubości bo to warsztat był, na to 15 cm styro, podlogowka i nowa wylewka. Warto było, bo jest gorąco, okna uchylone cały rok, za gaz płacę 300 zł msc. Powierzchnia otwarta 130m bo to loft, wysokość 6m. A w lato przyjemny chłód