Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich! Mam taki dylemat: prawdopodobnie dostanę się na telekomunikację na PW i na informatykę stosowaną na PŁ. Składałem też na infe na PW, ale nie sądzę, żeby wystarczyło punktów... Bardziej interesuję mnie pójście w kierunku programisty, gdyż już coś tam sobie programuję i nawet to lubię, więc bardziej pasuje tu informatyka na PŁ, ale za to PW ma wyższy poziom i pracodawcy chyba lepiej będą patrzyli na tą uczelnię, a podobno na telekomunikacji też jest trochę programowania. Dodatkowo jeśli będę uczył się dalej sam programowania to po skończeniu tele mam wtedy jakby dwa zawody. Myślałem też żeby zrobić inżyniera na telekomunikacji a później magisterkę z infy. Co o tym myślicie? Którą drogą pójść? Wolałbym chyba informatykę, ale bardzo chciałbym studiować na PW. Jest np opcja żeby przenieść się na pierwszym roku z tele na infę w obrębie tego samego wydziału czyli WEiTI?
Z góry dziękuję za pomoc

#politechnika #studia #informatyka #matura #warszawa #lodz
  • 14
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: Idż na infe. Byłem na Elektronice i Telkomie na PWr, ale po roku się przeniosłem, bo tam bardzo mało z programowania było. Tylko na pierwszym semestrze(info sprzed 10 lat, ale podobno niewiele się zmienia). Zresztą i tak ziomki, których wtedy poznałem teraz klepią w językach, których nie mieli na studiach, tylko sami się uczyli. Przez co mieli gorszy start i opóźnienia.
Co do uczelni... to mogę Ci powiedzieć, że
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: pracodawcy będą mieli w nosie na której uczelni studiowałeś, bo decydować będziesz to co umiesz i co sobą reprezentujesz. Idź tam gdzie wiekszy lajt, może jakaś zwykła infa? Stosowana Cię przeora mocniej. Chociaż z tych dwóch to telekomunikacja to chyba jeszcze gorzej.

Jak złapiesz pierwsza prace to uczelnia przestanie mieć znaczenie, na pewno nie warto gdzieś studiować dla PRESTIŻU
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD:
Informatyka stosowana na PŁ to konkretny kierunek po którym dużo się nauczysz i jest masa roboty. Znam paru ziomków co właśnie przyjechali z Warszawy do Łodzi na studia bo łatwiej się dostać i jest dużo taniej, a papier i umiejetności są podobne do PW. Jeżeli ci nie przeszkadza że to Łódź a wolisz programować to wybrałbym ten kierunek na PŁ. Mysle że też waro abyś sobie spojrzał w syllabusy
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: student infy na EiTI PW here. Co do przeniesienia się z telekomunikacji na infę na pierwszym roku to obawiam się że może być z tym problem. Nie słyszałem o takim przypadku, a kierunki są dość liczne i podejrzewam że taka zgoda mogłaby wywołać pewną falę podań innych studentów, którzy chcieliby zrobić dokładnie to samo.
  • Odpowiedz
  • 0
@tomek123456789 a myślisz, że gdybym wybrał infę na PŁ to mam szanse na jakąś pracę już na 3 roku gdzieś w branży programowania czy tylko w wawie takie plusy? Jak to później wygląda z zarobkami, gdybym był dobry nie będzie problemu przekroczyć(nie od razu) 15k?
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: na pierwszym roku/dwóch studiów to prawie wszędzie będą pewnie rzeczy mocno teoretyczne - analiza, algebra, jakaś fizyka, czy podstawy programowania. Co do znalezienia pracy w Łodzi to nie mam pojęcia - nigdy nie interesowałem się innymi miastami niż Wa-wa. Wszystko głównie zależy i tak od tego w co będziesz chciał iść (sieci/programowanie/data science itp.) i co będziesz potrafił, a sporo też od szczęścia podczas rozmów rekrutacyjnych. Nie nastawiałbym się
  • Odpowiedz
  • 0
@tomek123456789 chciałbym rozwijać się w kierunku programowania np java bądź python. Trochę już programowałem w kilku językach i na pewno na studiach będę dużo robić poza uczelnią, dlatego się zastanawiam ile można by zarobić docelowo już po kilku latach pracy w zawodzie. A co do tematu to chyba wybiorę infę na PŁ, może więcej się nauczę i ten kierunek będzie bliższy programowaniu niż telekomuna, a magisterkę będę mógł zrobić na PW
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: Na 2 albo 3 roku spokojnie możesz szukać jakiejś roboty na cześć etatu. 15k pewnie nie dostaniesz (no chyba że Rząd przyspieszy z inflacją) ale jakieś doświadczenie zdobędziesz
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: Da się pewnie nawet i szybciej. Już #!$%@?ąc od inflacji, myślę że te 15k ale brutto jest do osiągnięcia.
Ze szczątków informacji, które miewam, to odnoszę wrażenie że stawką na start będzie teraz coś koło 5k brutto za cały etat - czyli jeśli weźmiesz mniej to musisz sobie pomnożyć. Dość szybko można spróbować załapać się na płatne praktyki, najczęściej pewnie w jakimś kołchozie i myślę że po takich praktykach
  • Odpowiedz
@XkrzuchuD: ja bym wybrał PŁ infa/infa stosowana, jesli chcesz isc w sttrone programowania. Na samej telekomunikacji nie ma tego zbyt wiele oraz bedziesz sie pierdzielić z rzeczami na zaliczenie, ktore nie maja zwiazku z twoim przyszlym zawodem (nie twierdze ze na infie nie bedzie takich rzecz bo będą ale w mniejszym stopniu).
  • Odpowiedz