Wpis z mikrobloga

Może i będzie to głupie pytanie ale aż tak dobrze na ekonomi się nie znam.
Dlaczego w Polsce jest tak zła sytuacja z kredytami, stopami procentowymi i siła złotego do dolara tak bardzo maleje gdy w UK, DE czy innych krajach mało co się dzieje?

Przecież w UK też podczas pandemii wszystko było zamknięte i rozdawali hajs za friko więc wydaje mi się że ich gospodarka także powinna dość mocno obrywać jak zresztą na całym świecie ( _)

O co kaman? Ktoś mi wytłumaczy to na chłopski rozum?

#ekonomia #emigracja #kredythipoteczny #kredyt #stopyprocentowe
  • 7
  • Odpowiedz
@Mr_Rolex: Porównaj sobie gospodarki oraz kapitał obecny w WB do Polski. Nasz kraj jest na etapie dorabiania się i żadne 20-30 lat nie przeskoczy tego. Rząd zachowuję się jakbyśmy mieli gospodarkę wielkości Niemiec. Najgłupszym pomysłem był dodruk naśladujący bank federalny USA. Ktoś chyba zapomniał że ropę kupuję się wyłącznie za dolary a nie plny. Miało to niby przeciwdziałać zamykaniu małych i średnich firm ale tylko odłożyło bankructwa w czasie i
  • Odpowiedz
@Mr_Rolex: Pomijając UK: Kraje strefy Euro mają ciekawą sytuacje o tyle, że mają wspólną walutę, a różne gospodarki. Może być sytuacja, że w jednych krajach inflacja szaleje, a w drugich jest recesja. Jeden bank centralny => stopy dla każdego kraju strefy te same => reakcja banku centralnego uśredniona do całej strefy.
  • Odpowiedz