Wpis z mikrobloga

Po kolejnych odczytach #infacja coraz intensywniej zastanawiam sie stałym oprocentowaniem (5 lat) dla #kredythipoteczny

Nie brałem pod korek (kredo z 2019), 250k na 30 lat. Rata okolo 1300 pln. Po ostatniej aktualizacji #wibor (6 msc) to juz około 2100 pln. Nastawiłem sie na 100% czy nawet 150% zwrost raty ale cos czuje ze w styczniu 2023 moze byc juz pozamiatane...

#bank #kredyt
  • 20
  • Odpowiedz
coraz intensywniej zastanawiam sie stałym oprocentowaniem (


@drwal_i_drewutnia: To trochę późno się zastanawiasz ¯\_(ツ)_/¯

Ale (tak sobie dedukuję w swoim małym rozumku) raczej nie jesteśmy jeszcze w szczycie inflacij i raczej nie doszliśmy jeszcze do końca cyklu podwyżek stóp procentowych, więc ja przewiduję że stałe teraz, choć sporo gorsze niż stałe w X 2021 i tak jest lepsze niż zmienne w I 2023.

  • Odpowiedz
@drwal_i_drewutnia: Teraz to już nie ma sensu. Zablokujesz sobie wysoką ratę na 5 lat. Lepiej wziąć wakacje kredytowe, zacisnąć pasa i przeczekać + od nowego roku WIBOR ma być zastąpiony więc rata trochę spadnie. Na stałe trzeba było przechodzić jak stopy były na dnie. No ale wtedy mało który bank oferował stałe stopy( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@drwal_i_drewutnia: po co przechodzić na stałe skoro za miesiąc dostaniesz wakacje kredytowe na 4 miesiące czyli zapłacisz tylko 1 ratę w tym roku a w styczniu będzie już obniżka stóp o dobre 3%?
  • Odpowiedz
@drwal_i_drewutnia: po co przechodzić na stałe skoro za miesiąc dostaniesz wakacje kredytowe na 4 miesiące czyli zapłacisz tylko 1 ratę w tym roku a w styczniu będzie już obniżka stóp o dobre 3?


@dwal: Skąd przekonanie że w styczniu będzie obniżka stóp o 3%? XD
  • Odpowiedz
@dwal: No to żebyś się nie zdziwił XD

Stopy kiedyś spadną, ale wcześniej przez kilkanaście miesięcy będą utrzymywać się na poziomie do którego dobijemy. Myślenie że od stycznia zaczną spadać to kompletne niezrozumienie tematu XD
  • Odpowiedz
@rcgnzkvj: a ja myślę, że nawet jeśli wywalą ten WIBOR od 1 stycznia 2023 to zastąpią go równie korzystnym wskaźnikiem. Korzystnym oczywiście z punktu widzenia banków, bo to są normalne firmy, które muszą zarabiać.
  • Odpowiedz
@drwal_i_drewutnia: ja bym nie przechodził na stałe oprocentowanie w tej chwili. Nawet jak dobije do 10% zmienna stopa to nie wierze, że będzie to trwało 5 lat. Myślę, że dwa lata będziesz na minusie jeżeli teraz nie zablokujesz jednak po tym okresie powinno się ustabilizować i spaść poniżej tej stałej stopy którą obecnie możesz zablokować. Ja blokowałem w styczniu i udało się ładnie trafić więc się trochę znam ( ͡°
  • Odpowiedz