Wpis z mikrobloga

Mirki, może Wy bardziej rozumiecie o co chodzi Pani z banku. Mianowicie chcę nadpłacić w mbanku kredyt, z tego co zrozumiałem z umowy to mogę to zrobić, ale odpowiedzi nie rozumiem. Pani napisała mi że do spłaty częściowej kredytu doliczają jakieś odsetki memoriałowe, czyli odsetki które zostały naliczone do raty od momentu ostatniej płatności dnia nadpłaty.

Niemiłosiernie mnie to prawo w Polsce #!$%@?... tak wszystko napisane aby nie zrozumieć, to powinna być prosta tabela A4, pożyczasz tyle, oddajesz tyle, parę procentów i koniec, a nie takie gówno prawo że konsument musi robić doktorat z prawa bankowego.

#kredythipoteczny #mbank #banki
  • 17
@matejkoo: Na przykładzie: masz miesięcznie 1000 zł raty, z czego 400 to kapitał a 600 odsetki. Odsetki naliczają Ci się w stosunku dziennym, czyli dzisiaj płacisz ratę, a od jutra zaczynają już się naliczać odsetki do następnej raty. I tak jutro to będzie 20 zł, pojutrze 40, aż za miesiąc dojdzie do tych 600. I teraz jak chcesz nadpłacać, to w pierwszej kolejności kasa pójdzie na te naliczone dzienne odsetki, a
@matejkoo: Oczywiście - sprawa jest bardzo prosta. Bank nalicza na bieżąco, codziennie odsetki od bieżącego kapitału i po miesiącu są one przez Ciebie płacone. Nadpłacając spłacasz odsetki od ostatniej raty do nadpłaty a potem przy racie spłacasz od nadpłaty do raty.

Inaczej mówiąc - jak masz np. 1000 zł odsetek przy braku nadpłaty to płacisz to na jeden raz, a jak dziś nadpłacisz to zapłacisz ten 1000 zł na dwa razy,
@matejkoo:
1. Odsetki od kredytu naliczane sa codziennie od pozostalego kapitalu do splaty.
2. To ze je placisz raz w miesiacu w racie to tylko wygoda
3. Jesli masz platnosc kredyto np 5 dnia miesiaca i chcesz nadplacic kredyt 15 dnia miesiaca do te 10 dni roznicy juz odsetki byly naliczone od kapitalu od splaty z dnia 5.
4. Jak bedziesz robic nadplate to wtedy bedzie: kwota nadplaty + odsetki poprzednie
Niemiłosiernie mnie to prawo w Polsce #!$%@?... tak wszystko napisane aby nie zrozumieć, to powinna być prosta tabela A4, pożyczasz tyle, oddajesz tyle, parę procentów i koniec, a nie takie gówno prawo że konsument musi robić doktorat z prawa bankowego.


@matejkoo: Akurat ja wolę codzienne naliczanie odsetek na bieżąco od tego co się aktualnie wisi, bo jest to bardziej uczciwe zwłaszcza przy wcześniejszej spłacie, niż pożyczasz tyle, oddajesz tyle no i
Czyli dzień po racie wysyłam kasę i system dolicza sobie ten jeden dzień odsetek a mi kapitał do oddania topnieje.


@matejkoo: Dokładnie tak, z tym że jak będziesz czekał do dnia po racie zwłaszcza z większą nadpłatą, to bezsensownie stracisz tylko pieniądze, lepiej już wcześniej, nawet dzień przed ratą nadpłacić bo wtedy odsetek będzie minimalnie mniej. A jak polecasz czekać do dnia po racie to proszę mi wyjaśnij, zakładamy że 3
@matejkoo: Nie ma sprawy, może nie umiała tego dobrze wyjaśnić, ja też w pierwszej odpowiedzi pisząc "jak masz np. 1000 zł odsetek przy braku nadpłaty to płacisz to na jeden raz, a jak dziś nadpłacisz to zapłacisz ten 1000 zł na dwa razy, w zależności ile po racie jesteś, może to być dziś przy nadpłacie 400 zł a pozostałe 600 zł" miałem dokładnie to na myśli, że już tych częściowych odsetek
@vertical: dziękuje serio, w takim razie zmienię dziś regułę banku i jeszcze dorzucę nadpłatę, teraz jest to bardziej przejrzyste, takie niuanse... tak to powinno być w banku tłumaczone a nie parę stron A4 z których za bardzo ten obraz nie wynika tak wprost.
bo co chwila pojawiają się identyczne pytania.


@Miszczlaborant: Najgorsze że czasem pojawiają się też odpowiedzi rozpowszechniające szkodliwe mity.

@Miszczlaborant: @matejkoo: Co jakiś czas ja, @marcpol który zajmuje się kredytami hipotecznymi, ale także wielu innych Mirków to rozumiejących, piszemy to na tagu :) Ja np. napisałem takie wpisy tutaj:

https://www.wykop.pl/wpis/61973303/zauwazylem-ze-wiele-osob-tutaj-i-nie-tylko-tutaj-n/
https://www.wykop.pl/wpis/63261329/pisalem-kiedys-jak-dziala-naliczanie-odsetek-od-kr/

Te wyjaśnienia są dość obszerne a zauważyłem, że jakoś bardziej przemawia do ludzi jak to jest wytłumaczone jednak jak
@matejkoo: Można jeszcze dodać, co już gdzieś tam pisałem, że przy ratach równych, te odsetki które Ci doliczy dziś mBank, i tak zostaną odjęte od kapitału ale przy racie, przykład:

1. Rata bez nadpłat 1000 zł odsetki, 500 zł kapitał.
2. Nadpłata dziś 400 zł odsetki plus X kapitał.
3. Rata po nadpłacie 600 zł odsetki plus 900 zł kapitał.

To duże uproszczenia bo rata po nadpłacie troszkę inaczej będzie
Te wyjaśnienia są dość obszerne a zauważyłem, że jakoś bardziej przemawia do ludzi jak to jest wytłumaczone jednak jak najkrócej i zwięźle, jak to często pisze @marcpol


@vertical: Co ciekawe często pracownicy banków nie rozumieją sposobu naliczania odsetek, a co za tym idzie sposobu działania nadpłat kredytu.