Wpis z mikrobloga

@Cyprok: Ciekawostka w temacie: bolszewicy po rewolucji w Rosji, w ramach walki z zacofaną ideą własności prywatnej, zmienili język i do dziś po rosyjsku zamiast "ja mam" mówi się "u mnie jest", na przykład zamiast "ja mam telewizor" to "u mnie jest telewizor". Zwrot "ja mam" jest ciągle używany, ale tylko w odniesieniu do czegoś niematerialnego, na przykład "ja mam honor".

Również jeśli mówimy o posiadaniu chłopaka/dziewczyny, o czym mowa jest
ibilon - @Cyprok: Ciekawostka w temacie: bolszewicy po rewolucji w Rosji, w ramach wa...

źródło: comment_1656005436xR4hHaeWJC45Ew2MfSVjYR.jpg

Pobierz
@Cyprok: zaimek "mój" to nie jest w tym kontekście określenie właściciela danej osoby, a przybliżenie i skonkretyzowanie o kogo chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) każdy ma ojca więc jak powiesz "ojciec zrobił klatkę dla kota" to równie dobrze może to być każdy dowolny ojciec na ziemi
@ibilon: XDD co
Bolszewicy przeprowadzili reformę ortografii, ale konstrukcja o której mówisz nie ma z nimi absolutnie nic wspólnego.
Rozumiem że w fińskim korzystanie z adessivusa zamiast czasownika "mieć" to też zmiana od bolszewików?
@Cyprok ok, ale nikogo nie interesuje tekst randoma z internetu, który nawet nie jest podpisany. Przestań dawać #!$%@? o to co jedna osoba wypisała na fejsbuku.