Wpis z mikrobloga

Bank of America i Citigroup zostały ostrzeżone przed potencjalnymi stratami z tytułu ryzykownych transakcji kredytowych przez konkurencyjny JPMorgan [paywall]

https://www.cnbc.com/2022/06/21/bank-of-america-and-citigroup-are-flagged-for-potential-losses-on-risky-loan-deals-by-rival-jpmorgan.html

Bank of America, Citigroup ostrzeżone za wiszące umowy kredytowe (22 czerwca, 05:15 GMT)

Według raportu JP Morgan Chase, duże banki straciły około 2 mld dolarów z powodu nagłego odpływu z ich funduszy i zaostrzenia warunków na rynkach kredytowych.

Według noty analityka Viveka Juneja z JP Morgan Chase, Bank of America i Citigroup są największymi posiadaczami tzw. wiszących umów kredytowych. Oba banki nie skomentowały tego raportu.

Kredyt pod hipotekę to rodzaj kredytu udzielanego przez bank na przejęcie firmy. Zazwyczaj wiąże się z krótkoterminowym finansowaniem zawartym z grupą inwestorów.

Jeśli warunki rynkowe ulegną nagłej zmianie, bank udzielający kredytu może być zmuszony sprzedać dług z dyskontem lub zatrzymać kredyty w transakcji, aby utrzymać rentowność.

Rynek kredytów hipotecznych stanowi istotną część branży private equity, umożliwiając firmom finansowanie przejęć. Jednak w ostatnich tygodniach rynek ten zaczął zwalniać ze względu na obawy o potencjalną recesję.

Jak wynika z raportu, fundusze pożyczek lewarowanych doświadczyły największych odpływów od czasu pandemii w 2020 roku. W maju odpływy wyniosły około 3 mld USD, a w czerwcu kolejne 2 mld USD. Juneja zauważył, że w 12 zawieszonych transakcjach znajduje się około 41 mld USD kredytów.

Juneja powiedział, że średni spadek cen w przypadku zawieszonych transakcji może wynieść około 2 mld USD. Powiedział, że te transakcje przyniosłyby straty, gdyby zmieniły się warunki rynkowe.

Bank of America, Citigroup pod obserwacją
Juneja powiedział również, że Bank of America jest największym posiadaczem tzw. wiszących umów kredytowych, ponieważ jest zaangażowany w dziewięć z 12 transakcji. Pod koniec maja dyrektor finansowy Bank of America powiedział, że firma rozważa możliwość dokonania odpisów w wysokości do 150 mln USD w odniesieniu do pozostałych transakcji.

Co więcej, zaskakująco dużo transakcji z kredytami wiszącymi dotyczyło Citigroup, co rodzi pytania o zarządzanie ryzykiem przez bank. Przez ostatnie trzy lata Bank of America był dominującym graczem na rynku kredytów lewarowanych, a Citigroup był stosunkowo niewielkim graczem na tym rynku.

Pomimo siódmego miejsca w 2021 roku, Citigroup uczestniczył w pięciu notowanych transakcjach kredytów wiszących. Jest to znaczący wzrost w stosunku do poprzedniej pozycji.

Wells Fargo i JPMorgan, mimo że zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce na rynku, uczestniczyły tylko w dwóch zawieszonych transakcjach. Kilka światowych banków inwestycyjnych, takich jak Goldman Sachs, Morgan Stanley i Credit Suisse, również uczestniczyło w wielu transakcjach z ustaloną ceną w drugim kwartale.

Pomimo niewielkiego spadku cen kredytów lewarowanych w 2021 roku, w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej mogą one jeszcze bardziej spaść. Tego typu kredyty są uważane za ryzykowne, ponieważ zazwyczaj są zaciągane przez bardzo zadłużone firmy.

W przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej koszty prowadzenia działalności gospodarczej dla banków zaangażowanych w zawieszone transakcje prawdopodobnie wzrosną. Może to spowodować, że stracą one pieniądze na tych kredytach. Juneja zauważył, że rosnąca presja na branżę kredytową doprowadzi również do większych strat.

"Straty z tytułu zawieszonych kredytów będą się prawdopodobnie znacznie różnić w zależności od transakcji i roli każdego prowadzącego księgę popytu; banki o większej roli poniosą wyższe opłaty, ale poniosą też większe straty" - powiedział Juneja. "Prawdopodobnie zwiększy się presja, a tym samym straty, w miarę dalszego zacieśniania przez Fed".

https://atozmarkets.com/news/bank-of-america-citigroup-flagged-for-hanging-loan-deals/

#gielda
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach