Wpis z mikrobloga

router mam podlaczony pod listwe antyprzepieciową z bezpiecznikiem topikowym 10a , zastanawiam się czy jak wymienię na bezpiecznik 1a to czy router będzie lepiej zabezpieczony ?, wydaje mi się że tak bo jak będzie nawet małe przepięcie to ten bezpiecznik topikowy 1a szybko się spali . Listwę kupiłem by coś tam zabespieczała w razie wyladowań atmosferycznych, przepięcia indukowane
#energetyka
#prad
#elektryka
#elektronika
#elektrownia
  • 8
@matkuma: listwa przeciwprzepięciowa z tego co się orientuję powinna być wyposażona jeszcze w warystor, który podczas większego napięcia "bierze" na siebie nadmiar prądu i dzięki temu bezpiecznik jest przepalany.
Moim zdaniem, teoretycznie tak - ale z drugiej strony jak dojdzie co do czego to pewnie nie zrobi to większej różnicy.
@SuperZenek: ale wiesz o tym, że to nie jest tak że 10A i idealnie wtedy się bezpiecznik przepala?
Zawsze ten prąd popłynie trochę większy, powiedziałbym nawet że sporo i moim zdaniem tutaj bardziej zabezpiecza w tym przypadku nawet warystor.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marylin17: warystor grzejąc się odcina zasilanie, @matkuma: zasilacz od rutera ma z 2 Amp, nic nie kombinuj jest dobrze, dobre listwy mają kondensatory zabezpieczające, a jeśli już nawet dojdzie do awarii to wywali zasilacz warty z 15 zł. Nie kombinuj
@portoryko43: na warystorze przy wzroście napięcia powyżej znamionowego - lawinowo na nim prąd rośnie, powodując przepalenie bezpiecznika jeżeli jest przed nim. Więc w tym przypadku zanim urośnie napięcie, a za czym idzie prąd na urządzeniach za warystorem - zdąży się przepalić bezpiecznik.
@marylin17: no tak masz racje, nie wiem czy zdazy sie przepalic szybciej zadziala warystor czy termistor. bezpieczniki z filamentem przepalaja sie tak wolno, ze zazwyczaj elementy chronione przez ow bezpiecznik ulegaja awarii, poza tym jedynie co moze ucierpiec to ten zasilacz. wsadzajac bezpiecznik 1a dawno nie widzialem takiego na napiecie sieciowe, to chlop musi se cala partie kupic bo beda sie jarac bardzo czesto