Wpis z mikrobloga

@pamperap: no jak masz odpowiednie pomieszczenia, to może i dałoby radę niższym kosztem, ale i tak pozostaje pytanie po co? Sensowne mogłoby być połączenie z wyszynkiem na miejscu, bo zgarniasz wtedy całość zysków, ale tu jednak ważna jest jeszcze lokalizacja. A wino to już w ogóle, bo z czego chcesz produkować? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pamperap kadzie warzelne musisz mieć legalizowane i zatwierdzone przez UKS i do tego skład celny to kosztuje. Rozlew chcesz ręcznie robić? Wszystkie wymogi itp mały browar i duży browar mają takie same. Weź poczytaj sobie jest masa artykułów o browarach rzemieślniczych.
@pamperap: gotowa, nieduża, linia to 200-250 tys. (ja taką wycenę dostałem przed pandemią) jest wiele zmiennych (zależy np. od wysokości pomieszczenia, usytuowania ujęć wody i odejścia ścieku etc.), może coś się uda urwać z ceny, może cena wzrośnie (teraz jak stal w cenie to myślę że spokojnie +25-30%). Wycena jest w sumie indywidualną sprawą. Do tego dochodzą koszty dostosowania albo budowy obiektu, przechowywania słodów i chmieli, magazynowanie gotowego towaru, o całej
i do tego skład celny to kosztuje


@sberatel: nie musisz mieć składu podatkowego, wystarczy przedpłata akcyzy od wybicia na warzelnej.
@pamperap: tutaj masz kompletny mini browar o wybiciu 3hl, który może pracować jako restauracyjny. Jako sam browar to zdecydowanie za małe wybicie by było opłacalne. Do kosztów dolicz jeszcze adaptację pomieszczeń. Chcesz mieć kompletny kosztorys, zadaj pytanie ofertowe na minibrowary.pl
Koszty browaru możesz trochę obniżyć, biorąc warzelną o połowę mniejszą
@pamperap: co do produkcji mocnych alkoholi, to nie mam pojęcia jak to wygląda, wiem na pewno, że pędzenie bimbru nawet na własny użytek jest nielegalne, natomiast warzenie piwa nie. Nielegalna jest tylko sprzedaż.
Pamiętam, że gdzieś czytałem, iż komuś udało się zalegalizować mini browar na własnych garach. To było gdzieś w Warmińsko-mazurskim, ale co KAS to inna interpretacja przepisów.