Wpis z mikrobloga

Jade sobie rowerem w kierunku jak na zdjęciu. Po lewej stronie jest pobocze, po której stronie prawnie powinienem jechać?
Jest jakiś zapis w ruchu drogowym o tym?

Jechalem tak jak na zdjęciu setki razy i nikomu nie przeszkadzało (policji również) a dzis jakieś buraki z drogówki kazali mi zjechać na te pobocze. Oczywiście olałem tylko nie wiem czy słusznie.

#ruchdrogowy #rower #polskiedrogi #drogi
Pobierz
źródło: comment_1655040789T2FaAC2VLS9TkDjV6AJYfS.jpg
  • 13
@itolek100: Jest. Art. 16, ust.:

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. (...)

5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, (...) obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.


Ale zwróć uwagę, że oba muszą być jednocześnie spełnione, więc nie można jednocześnie jechać po poboczu takiej drogi, jak wyżej i nie jechać po prawej wtedy.

Ponadto linia P-4
@itolek100: jest...jeżeli nie ma zakazu dla rowerów lub ścieżki rowerowej masz jechać przy krawędzi prawej jezdni.... (Pomijam jazdę po autostradzie czy innych drogach po których rower nie powinien się poruszać)
@itolek100: Jeśli by była P-1, to wówczas tak naprawdę oba przepisy stoją po prostu w sprzeczności ze sobą. Brakuje doprecyzowania tego punktu dotyczącego używania pobocza, że w przypadku rowerów (i kilku innych pojazdów) chodzi o pobocze po prawej stronie, bo podejrzewam, że taki był zamysł ustawodawcy. Kto wtedy ma rację? tak naprawdę to sprawa robi się skomplikowana.
@itolek100: A można by jeszcze wspomnieć art. 33, ust. 7:

Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.


Czyli tutaj jest warunkowo przyzwolenie na jazdę lewą stroną, czyli można rozumieć, że ta jazda jest odstępstwem od jazdy prawą stroną :)