Wpis z mikrobloga

Użyłem 110% swoich skillów data analitikowych by to zrobic.

Często pada stwierdzenie, że WIBOR nie odzwierdziedla tego co się rzeczywiście dzieje na rynku pieniężnym w Polsce i że jego wartość jest całkowicie arbitralna. Zatem robimy tu proste porównanie:
Stopa 1 (zielona) bierzemy rzeczywisty WIBOR 3M, jest to stawka po której bank pożyczyłby nam pieniądze na 3M
Stopa 2 (przerywana niebieska) Stawka Polonia, Jest to 1-dniowa stopa, po której banki zawierają transakcje, jest to stopa obliczana na podsatwie rzeczywistych transakcji
Stopa 3 (przerywana czarna) Stopa referencyjna NBP, jako benchmark
Stopa 4 (czerwona) jest to rzeczywisty koszt pożyczenia gotówki na 3M na rynku bankowym.

Jak to jest policzona rzeczywisty koszt. Bierzemy dzień startowy D1. Patrzymy jaka była stawka Polonia na ten dzień. Zakładamy, że po tej stawce pożyczamy na 1 dzień roboczy. Następnego dnia D2 oddajemy kwotę pożyczki z dnia poprzednieg + odsetki równe stawce polonia. Ale żeby móc oddać pożyczamy po stawce Polonia z dnia D2 a ten pożyczkę oddajemy w kolejnym dniu D3. Pieniądze na oddanie w dniu D3 pożyczamy po stawce polonia z dnia D3, itd. Innymi słowy jest to efektywna stopa po której pożyczamy pieniądze.

Poniżej przedstawiony jest wynik analizy w dwóch horyzontach czasowych: w dłuższym żeby popatrzeć jak to się historycznie kształtowało (2015-01-01 2022-03-01) oraz krótszym od czerwca zeszłego roku, zeby uchwycić moment zmian polityki NBP (2021-06-01 2022-03-01)

Jak interpretować wyniki: WIBOR 3M oraz stopa efektywna wg teorii powinny być bardzo blisko siebie. Z tym że WIBOR powinnien być troszkę wyżej ze wzgledu na fakt, że pożyczanie na dłuższy termin wiąże się z większym ryzykiem.

Co widzimy na wykresie:
1) Banki nie spodziewały się podwyżki stóp w październiku 2021. WIBOR zareagował dopiero w momencie podwyżki stóp.
2) Ponieważ od marca tego roku okres stopa WIBOR znajduje się poniżej stawki Polonia, można wnioskować, że banki nie doceniły skali podwyżki w kwietniu i maju.
3) Nie widać śladów, jakoby WIBOR był sztucznie zawyżany. Taką sytuację mielibyśmy gdyby WIBOR był znacząco powyżej stopy efektywnej. Zatem WIBOR dość dobrze odzwierdziedla rzeczywisty koszt pożyczania na rynku międzybankowym.

#kredythipoteczny
Pobierz
źródło: comment_16549008557w8SW5c1jkKxdy5eP17tq3.jpg
  • 14
@Nicolas_Bourbaki: Też próbowałem ludziom wytłumaczyć, że póki co WIBOR jedynie poprawia ich sytuację, a nie pogarsza. Jeśli oprocentowanie aktualizowanoby co miesiąc na podstawie samej stopy referencyjnej to koszty kredytów przez ostatnie 9 miesięcy byłyby jeszcze większe. Na 6M to w ogóle El Dorado. Jeszcze okaże się, że będą tęsknić za tym znienawidzonym WIBOR-em xD
@JC97: Jak zaczną się obniżki stóp, to znienawidzony WIBOR będzie szybciej spadał niż polonia i znowu będą krzyki, że ktoś został oszukany ¯\_(ツ)_/¯
@wizard3: Tak, generalnie dopóki WIBOR nie doszacowuje faktyczną średnią stopę przez dany okres, a każdy WIBOR tak robił w trakcie tego cyklu podwyżek, to jest lepszym (korzystniejszym dla spłacającego) wskaźnikiem.
linia obrony podobna do linii obrony banksterów które próbowały udowadniać, że ich kurs franka nie róznił się od rynkowego.

w ogóle nie o to chodzi misiu XD


@durielek2: No nie wiem, ale to ja jestem OP i właśnie o to mi chodziło, misiu XD

A tak poza tym to wielu ludzi zastanawia się jaki jest związek miedzy stopą NBP, WIBORem i jakąś polonią. To tutaj jest pokazane

NBP podnosząc stopy steruje
jak na razie to twój wykres pokazał że Polonia była jest i zawsze będzie poniżej wiboru 3m


@durielek2: Tak, o całe 0.2%. Co ci pewnie daje jakieś 10 PLN miesięcznie oszczędności na każde 100 tys kredytu.

Oczywiście tylko jak rząd zdecyduje się na zastąpienie WIBORu Polonią, bez tzw. CAS czyli credit adjustments spread. Np. szwajcarzy jak przeszli z CHF LIBORu na SONIE, to zastępując w umowie LIBOR stawką SONIA, doliczyli mediane