Wpis z mikrobloga

Witam, to już któryś post z kolei ale już wykonałem więcej badań więc się trochę rozpiszę: od dwóch miesięcy borykam się z refluksem, zaczęło się od delikatnego pieczenia w dolnym gardle a skończyło na zgadze i pieczeniu w żołądku. Gastroskopia wykazała stan zapalny żołądka (++) a wpust żołądka jest sprawny na wprost, luźno otacza instrument. Jeziorko śluzowe delikatnie podbarwione żółcią. Od około 12 dni biorę IPP 20mg rano i wieczorem Mesopral. Niestety nie mam jakiejś szczególnej poprawy, niekiedy po wypiciu samej wody łapie mnie zgaga, a po zjedzeniu kurczaka z makaronem sojowym z warzywami i przyprawami nie mam kompletnie nic. Wydaje mi się to bardzo dziwne, czy może to być niedokwasota zamiast nadkwasoty? Jak się za to zabrać, mam 25 lat, nie palę i nie pije alkoholu, nie mam nadwagi, nie mam przepukliny rozworu więc operacja chyba nie ma zbytnio sensu. Otolaryngolog stwierdził, że mam popalone z kwasu dolne gardło o struny głosowe w miejscu, gdzie styka się z przełykiem. Ketoza powoduje natychmiastową zgagę prawdopodobnie z tłuszczu, od tego czasu mam bóle z prawej strony szyi i lekko wyczuwalny jeden węzeł (czy może to być nerw błędny?). USG w normie, krew w normie, stolec normalny, bez jakichś większych wzdęć, biegunek czy zaparć - kiedyś miałem jelito drażliwe. Nie wiem co poradzić, a z drugiej strony nie chce brać IPP całe życie z uwagi na skutki uboczne. Szukam porady, być może komuś się udało z tym uporać.

#refluks #dieta #pytanie #pytaniedoeksperta #gastrolog
  • 35
@Gigasus97: ketoza to chyba najgłupszy pomysł do refluksu jaki istnieje swoją drogą - chyba najlepsza opcja aby się dobić; skad na boga taki pomysł? Dietetycznie zacznij od lekkostrawnej, ubogoresztkowej, z niskim błonnikiem i ograniczeniem foodmaps, która powinna być dalej sukcesywnie rozszerzana. Reszta to póki nie ma czegoś w diagnostyce konkretnego cieżko doradzić
@Gigasus97: też mam 25 i ostatnio też podobne problemy od strony układu pokarmowego, może nie dokladnie takie jak u Ciebie ale też szukam różnych rozwiazań. Na gastro jeszcze czekam a sam podejrzewam niestety tą przepuklinę. Powiedzmy że całość jest jeszcze w trakcie analizy ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Po swoich dotychczasowych doświadczeniach powiem że najlepiej troche poeksperymentować na sobie i popróbować różnych rzeczy bo od gastrologów i tak
@Luk_1mex póki co było w miarę zagojone, niestety tym podejściem do keto i dwudniową intensywną zgagą znowu wrócił ból w przełyku. Muszę go znowu podleczyć, eliminuję fodmap, gluten i laktozę, zobaczymy na ile to pomoże. Ocet piłem i po tygodniu zaczęło mnie piec w żołądku więc odstawiłem. Najpierw staram się dojść do punktu w którym nie będzie ani bólu w przełyku ani zgagi a potem będę obserwował po czym następuje nasilenie.
@Gigasus97:
jeśli miałeś wrzody/HP/nadżerki to musisz je zaleczyć, a potem próbowałbym stopniowo odstawiać IPP, środowisko w żołądku powinno być kwaśne bo to właśnie od ipp mnożą się tam bakterie bo nie ma kwasu
(nie jestem lekarzem! dyor!)

z takich bardziej łagodzących rzeczy możesz jeszcze spróbować soku z aloesu, a na noc spanie na poduszcze antyrefluksowej lub podniesienie materaca łóżka. Ja na noc biore sobie essox one jeszcze
@Luk_1mex wrzodów na gastroskopii nie było, ale nie wiem, czy sam sobie ich nie zgotowałem bo piecze mnie w nadbrzuszu nawet przy pustym żołądku. Nie za klatką, pod mostkiem centralnie w nadbrzuszu i nigdzie indziej.
@Luk_1mex no i dziś na przykład po dwóch wielkich kotletach z serem żółtym i grzybami (więc teoretycznie posiłek ciężki) plus smażone ziemniaki nie dostałem refluksu - kompletnie mnie to wszystko zbija z tropu xd
@Luk_1mex u mnie najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że pierwszy raz zaczęło mnie piec w nadbrzuszu po tygodniu stosowania IPP. Przerwałem potem na tydzień i teraz znowu od dwóch tygodni biorę IPP 2x dziennie Mesopral 20mg i ciągle czuję pieczenie 2-3 godz po jedzeniu w górnej części żołądka, powoli zaczynam podejrzewać, że to jakaś niestrawność spowodowana niedokwasotą niż nadkwasotą, zwłaszcza, że po zjedzeniu tłustego niemalże do 15 minut miałem potężną zgagę
@Gigasus97: powiem tak, moja przygoda z brzuchem tez sie zaczela od ipp. Poszedłem do lekarza po covidzie z 'gulą w gardle' przy połykaniu, ta przepisała emanere na miesiąc i potem już bylo tylko gorzej, obecnie odstawiłem ale no jest dziwnie
@schreder pół szklanki zubera z pół szklanki wody 30 min przed posiłkiem, teraz przeczytałem lekturę The Acid Watcher Diet i wprowadzam ją powolutku w życie, pisana przez światowej klasy lekarza więc raczej rzetelna, bardzo dużo pozytywnych opinii.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gigasus97: thx. Zerkne na książkę też. W sumie to mogę powiedzieć, że różowej się znacznie poprawiło od kiedy jej alergolog zdiagnozował alergie na mleko. Efekty znacznie lepsze niż ten IPP
@schreder mi IPP tylko pogorszyło sprawę, ja mam refluks w 100% jak w tej w/w książce, chrypka, flegma, astma, chrząkanie całe życie, teraz się zaostrzyło, bez pieczenia w klatce piersiowej. Będę pamiętać o tym wątku i za miesiąc dam znać jak tam efekty - operacja to ostateczność wiadomo.
@schreder staram się przed każdym, czasami się napiję w ciągu dnia o różnej porze. Nie polecam mieszać zbyt dużej ilości tej wody z IPP bo może przeczyścić - ja aktualnie IPP odkładam (nie działają, wręcz pogarszają).
@Gigasus97: napewno miałem mniej spuchnięty brzuch po odstawieniu, chociaż teraz znowu jest trochę spuchnięty, #!$%@? wi co ze mną, musze sie zebrać i zapisać na gastro, w miedzy czasie zapisałem sie do osteopaty który sie specjalizuje w terapiach na narządach i ukladzie pokarmowym, zobaczymy co z tego wyjdzie