Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym brytyjskim angielskim?

Sami Brytyjczycy piszą i mówią, by nie uczyć się akcentu RP, bo jest to dla nich komiczne i nikt tak nie mówi (z czym się nie zgodzę, bo RP ma wiele odmian, a podejrzewam, że mieli głównie na myśli akcent posh ze starych filmów). Myślę, że neutralny akcent BBC, tzw. modern RP jaki się dzisiaj słyszy byłby najlepszy.

Inni uczniowie angielskiego również uważają, że nie ma sensu nauka RP, a mimo to mają parcie na ten akcent (i nie tylko Polacy, wbrew pozorom). Pytanie zatem jakiego akcentu się uczyć, jeśli większość kursów, programów do nauki, nauczycieli, brytyjskiej telewizji to akcent RP lub neutralne z południa, które są podobne do RP. No przecież nikt nie będzie się uczyć regionalnych odmian, i jakiś standard być musi.

Jak się uczyć wymowy samemu? Owszem, są podręczniki i nagrania, ale zauważyłem, że często uczona w nich wymowa różni się od tej z np. stacji BBC. Niby akcent wydaje się prosty i zrozumiały, a z jakiegoś powodu sporo osób nie brzmi podobnie do Brytyjczyków. Nie wiem czemu, ale z amerykańskim akcentem jest się łatwiej ,,przebić", by brzmieć jak nejtiw.

Was też irytuje kwestia nauki poprawnej wymowy i zbyt duże zróżnicowanie akcentów w angielskim?
Owszem, zawsze można uczyć się amerykańskiej odmiany, ale ja w tym nie widzę zbytnio sensu, a tylko RP i GA są uznawane za standardy.

#angielski #jezykangielski #jezykiobce #pytanie
  • 18
  • Odpowiedz
@Miii_Kiii: A z czego korzystasz do jego nauki?
Właśnie też słyszałem, że Estuary zdobywa popularność, ale znowu Brytyjczycy są zdania że lepiej pozostać przy wyuczonym RP...
No i mimo wszystko, jest to akcent regionalny.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
@Xing77: zbytnio nie ma co przejmować się akcentem, bo działalność społeczna lub zawodowa nie będzie cię dyskryminować ze względu na twoje pochodzenie. Umiejętność nabycia akcentu wymaga naturalnych predyspozycji językowych. Np. ja mówię nie potrafię imitować żadnego akcentu. Jakbym miał możliwość nauczenia się akcentu w języku angielskim to byłby to amerykański. W końcu wszyscy jesteśmy amerykańcami :-)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@Xing77: ziomus walczyłem na fil ang i właśnie wybrałem se brytyjski akcent tego typu, ogólnie RP jest takim standardem nauki, ale nie musisz się tego sztywniutko trzymać

jako materiał polecam książeczkę Say It Right, masz sporo tekstów i dużo TONGUE TWISTEROW
do tego jest jakiś cd albo apka na PC czy telefonik

słuchasz se słóweczka i potem powtarzasz

dobrze ogarnac sobie vowel diagram, żeby rozkminic różnice między tymi wszystkimi samogłoskami, np.
  • Odpowiedz
@Xing77: Nie wiem w ogóle po co te parcie na akcent. Ja znam angielski dosyć dobrze, myślę, że spoko zdałabym egzamin na C1, ale szkoda mi na to pieniędzy xD Angielski jest językiem międzynarodowym, więc w nim można/powinno się dać komunikować praktycznie z każdym. I ja musiałam w swojej karierze komunikować się z ludźmi innej narodowości. Mało kto mówi z dobrym akcentem, zna angielski na tyle dobrze, żeby tam wplatać jakieś
  • Odpowiedz
  • 1
@Xing77 po 8 latach nauki w szkole na piątki i 8 latach mieszkania w Anglii, gdzie cały czas miałem wewnętrzną potrzebę mówienia jak miejscowi (czyli z akcentem) nadal regularnie słyszę że "brzmię jak Polak" ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Toteż moja rada: odpuść sobie parcie na akcent. I tak Cię zrozumieją. Jedyne co musisz się starać, to aby nie brzmieć jak troglodyta czytający fonetycznie po polsku.
  • Odpowiedz
@Xing77: Moim zdaniem nauka akcentow w jez. angielskim to strata czasu - w bylejakim miescie bylejakiego regionu bylejakiego panstwa mowiacego po ang spotkasz minimum kilka akcentow - dla jednych maslo to “bater” dla innych “buter”, a dla jeszcze innych “bataa”. Ktory akcent jest wlasciwy i dla kogo i gdzie, jeden #!$%@?… Ucz sie akcentow wyraznych jak amerykanskie jesli juz, bo z czasem najwazniejsze bedzie dla ciebie zeby ludzie cie rozumieli, a
  • Odpowiedz
@Xing77: RP jest standardem w tym sensie, że większość osób w UK mówi z akcentem zbliżonym do RP ale mało kto mówi czystym RP.

Pytanie zatem jakiego akcentu się uczyć, jeśli większość kursów, programów do nauki, nauczycieli, brytyjskiej telewizji to akcent RP lub neutralne z południa, które są podobne do RP


Polecam uczyć się współczesnej realizacji RP mając na uwadze, że większość osób będzie mówić z dodatkiem akcentu regionalnego. Ewentualnie można
  • Odpowiedz
@historiofil: @topola_osika: @not_me: @r3pr3z3nt:
Problem jest taki, że jak uczysz się mając gdzieś akcent to utrudnia to potem komunikację. Wyobraź sobie jakby amerykanin czy anglik uczył się polskiego ale jako że w ang nie ma rozróżnienia na a/ą e/ę cz/ć dż/dź ż/ź sz/ś i kilka innych to on to ma gdzieś i będzie mówił tak samo. Pewnie się dogada ale niektórzy mają większe ambicje niż tylko się dogadać
  • Odpowiedz