Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, poratujecie jakimś pomysłem na projekty do CV dla Junior DevOpsa?
Zrobić coś dla standardowego deva to nie problem, ale zastanawiam się nad czymś typowo devopsowym

Najlepiej umiem Pythona i Go, dlatego też zrobił bym po jednym dla każdego, moje pomysły na ten moment:
Monitor systemowy w Go, coś w stylu HWMonitor
Dla pythona jakaś prosta apka/skrypt (parsowanie danych ze stat.gov?), do tego docker compose (nie wiem jak by to miało wyglądać, nie uczyłem się jeszcze dockera), to na nginx z bazą danych. Pomysł podrzucony przez znajomego.

I tak się uczę devopsowych narzędzi, ale fajnie, jakby owy projekt nie zawierał 10 różnych jednocześnie ( ͡ ͜ʖ ͡)
#devops #pracait #programowanie #programista15k #naukaprogramowania
  • 28
  • Odpowiedz
@Kamero: w sumie to co opisałeś brzmi jak zadania dla junior programisty i to takiego 6 lat temu

może pobaw się dockerem, kubernetesem i pokonfiguruj rzeczy typu skalowanie przy danym poziomie obciążenia?
albo postaw localstack i pokonfiguruj
poczytaj o terraform

coś z rzeczy devopsowych

update: post wyżej dobrze prawi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Kamero: Pominę temat samej apki bo piszesz że to ogarniasz. Co do uruchomienia, żadne docker-compose. Jak znasz jakiś public cloud to trzeba tam to uruchomić. Na przykładzie AWS, postawiłbym prostą infrę (VPC + EKS/ECS jak to ma być na dockerze) i tam wdrożył tę apkę. Zrobiłbym CI/CD, w AWS masz już do tego narzędzia codecommit/codepipeline/codebuild/codedeploy, czyli kod z apką wrzucasz na codecommit (tu opcjonalnie, możesz też brać kod z githuba), robisz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Kamero: a jak się rozkrecisz to np do EKS masz multum rzeczy do dokonfigurowania, zerknij na aws-load-balancer-controller, tworząc ingressa wystawiasz od razu ALB (czyli load balancer do dostępu). Dalej masz external-dns, czyli możesz z automatu dodać rekord w route53 albo u innego providera wskazujący na ten ALB.
  • Odpowiedz
Tutaj sobie uświadomiłem, że odkładanie nauki narzędzi na później, a szlifowanie podstaw nie było najlepszym pomysłem xD

@LazyInitializationException: Tutaj jeszcze rozumiem, ci/cd pewnie w jenkinsie (albo AWS, jak @mix3d: napisał, tam są już gotowe narzędzia), to na kubernetesa + terraform. Tak się dopytam, ten mikroserwis (na który nie mam pomysłu) mam zrobić też samodzielnie, czy że tak powiem, mogę go gdzieś podkraść?

@slabehaslo: Tutaj na ten moment nie wiem
  • Odpowiedz
@Kamero: jako że szukamy juniora devopsa to ci powiem czego wymagamy
- dobra znajomość bash i ogólnie linuxa
- python/go czy co tam lubisz (na poziomie nawet poniżej juniora wystarczy)
- znajomość podstawowych usług w cloud, EC2, S3, RDS - może być inna chmura niekoniecznie AWS
- znajomość terraform
- dobra znajomość dockera, bez tego ani rusz bo większość usług cloud wymaga konteneryzacji
- jak coś liznąłeś z k8s to też
  • Odpowiedz
@Kamero: Możesz sobie wziąć jakiś przykładowy mikroserwis gotowy xd A cd/cd może być jenkis. Możesz też np. zakodzić joba w jenkinsie, który generuje pipeliny dla nowych mikroserwisów, to wygodne jest dosyć, jak jest duży projekt i często się dodaje nowe mikroserwisy to fajnie jak jest job na jenkinsie, gdzie podajesz nazwę mikroserwisu i on już generuje wszystkie pipeliny pod ten nowy mikroserwis ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kamero: imo wszystko zależy od tego czego ta firma wymaga od devopsa. Czy masz tam coś bardziej kodzić i będą sprawdzać twoje skille w python/go czy może właśnie znajomość chmury/k8s/iac. Bo równie dobrze możesz uruchomić zwykłego nginxa ale całą infrę napisać w Terraform, porobić ładnie CI/CD w oparciu o deployment helma na k8s, zaprezentować skalowanie, może przy okazji automatyczne ładowanie secretów do kontenera z jakiegoś vaulta. Sam temat nadawania uprawnień dla
  • Odpowiedz
Dobra, to taki pre-alpha plan wymyśliłem:

Wziąć niezidentyfikowany mikroserwis (albo najpierw spróbować z pustym nginxem?),
wrzucić go na AWS z ichniejszym CI/CD (ewentualnie jak coś zabraknie to też ansible?) z dockerem, może też kubernetesem, to wszystko w terraformie, w tym wszystkim po drodze będą zawierały się też wewnętrzne konfiguracje, ma to ręce i nogi?
Rzeczywiście nie wykorzystuję pythona/go, ale najwyżej coś innego z nimi wymyślę
@slabehaslo: @LazyInitializationException:

@mix3d: Wydaje
  • Odpowiedz
Szczerze mówiąc te wymagania nie wydają się zbyt duże, ta oferta jest też skierowana do osób bez doświadczenia? I rozumiem, że podstaw sieci też wymagacie?


@Kamero: wszystko zależy od rozmowy, jak nie będziemy pewni to dostaniesz zapro na dzień próbny, albo zadanie
znajomość sieci wynika z konieczności znajomości jakiegoś clouda i samego linuxa, to samo jakieś podstawowe dobre praktyki zabezpieczeń, znajomość podstawowych narzędzi typu ssh, cron, journalctl itd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kamero: ja bym zrobił tak (na przykładzie AWS bo mi najłatwiej opisać :))

1. Zapoznał bym się z działaniem samej chmury. Serwisów jest mnóstwo i nie chodzi o to żeby znać wszystko tylko poznać podstawy (VPC, IAM, EC2, S3, RDS. Uruchamiać po kolei i testować.
2. Terraform, czyli to co uruchamialiśmy wyżej ale w kodzie. Tutaj warto wspomnieć że do większości tych rzeczy są gotowe moduły razem z przykładami uruchomienia https://registry.terraform.io/browse/modules
  • Odpowiedz
@PatekPhilippeTiffanyBlue: junior dostaje do 10k (ile dostaniesz na rękę zależy od tego jaką umowe sobie weźmiesz, jak jesteś studentem albo masz promocje na zus to całkiem spoko wychodzi, na UOP no cóż ¯\_(ツ)_/¯)
ostatnio jak szukaliśmy juniora to nie dostalismy zbyt dużo CV, powiedziałbym poniżej 10, ale tutaj mówie o stanowisku devops bo na react to są setki każdego miesiąca
  • Odpowiedz