Wpis z mikrobloga

@maryjuszpitagoras: nie jestem specem od ekonomii, ale ten artykuł nieco rozjaśnia:
w skrócie chodzi o to, że Orlen 'musiał' nabić te marże z powodu strat na konkraktach krótkoterminowych.

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/placimy-na-stacjach-rekordowe-marze-orlen-nadrabial-strate-na-kontraktach-co2/nelfs3b

Pokrętną logiką tłumaczą więc że putin wywołał straty, straty trzeba było załatać marżą, no to płacimy wszyscy.
Tylko pytanie gdzie są rezerwy, które powinny być przewidziane na takie akcje? Ano właśnie, te dawno przejedzone w 500+, 13tkach i innych kiełbasach wyborczych.
  • Odpowiedz
@saikomiki: W tym kraju nigdy nie myśli się do przodu oraz nigdy nie ma planu B z racjonalnym rozwiązaniem, zawsze „jakoś to będzie” i finalnie koszta całkowite ponoszą finalni odbiorcy
  • Odpowiedz
To nie zadziała, pis w końcu wykończy i Orlen. To tak nie działa, że można w nieskończoność podnosić i ludzie będą kupować. W końcu mniejszy biznes się zawinie, ludzie będą mniej jeździć i to wszystko jebnie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 57
@volion: już 1 sierpnia na TVP:
"Mimo powrotu do standardowej stawki VAT ustalonej przez UE i Donalda Tuska, rząd i Orlen wspólnym wysiłkiem sprawili, że ceny na stacjach paliw nie wzrosły, a nawet spady o 3 grosze!"
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@volion: Faktycznie może tak być, wydaje mi się jednak, że przedłużą ulgę na te wszystkie vaty i będą zbierać na akcje przedwyborcze
  • Odpowiedz
@saikomiki: dlatego tak odbili sobie straty że mają rekordowe zyski? Państwowa firma fajnie. Szkoda tylko że zarabia na Polakach.

I czy aby oni nie jadą jeszcze na topie Ural a cenę brenta podają?
  • Odpowiedz
@saikomiki: czyli Obajtek kupił na górce, sprzedał w dołku, stracił na tym 1 mld. złotych, a teraz odbija sobie na Polakach straty - sukces xD

Jak pisaliśmy ostatnio, PKN Orlen wykorzystywał w ub.r. na szeroką skalę grę na instrumentach pochodnych do wzrostu zysku na poziomy bliskie historycznego rekordu. Głównie grał na kontraktach na emisję CO2. Póki cena CO2 dynamicznie rosła, to rosły z tego tytułu i zyski koncernu. Orlen część kontraktów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@volion: no nie wiem. Teraz niby lżej ma prosty obywatel a drożej płacą za paliwo firmy bo zwrot vatu jest teraz mniejszy niż wcześniej
  • Odpowiedz