Wpis z mikrobloga

Mirasy, czy związku z Nowym Ładem 2, będzie można w ciągu roku przejść z ryczałtu IT 12% na podatek liniowy? W dodatku skutkującym od początku roku?

Od dzisiaj firma pośrednicząca zachęca mnie do wypełniania rozliczeń pod #ipbox
Od stycznia w związku z #nowylad przeszedłem z podatku liniowego na #ryczalt 12%
Czy warto w to iść? Ten serwis ipbox wylicza efektywną stawkę podatkową na 8,38% przy współczynniku nexus 0,758, nieedytowalnym, to jest jakaś stała? Myślałem, że jego wysokość jest uwzględniona od proporcji między pracą podlegającą uldze i niepodlegającą.
Czy może jest też coś na kształt IPBox w ryczałcie 12%?

#jdg #podatki #programista15k
  • 9
będzie można w ciągu roku przejść z ryczałtu IT 12% na podatek liniowy?


@michoopro: nie będzie można:

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych mają zyskać możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej.


https://www.pit.pl/aktualnosci/polski-lad-2-0-zmiana-formy-opodatkowania-w-trakcie-roku-nie-dla-kazdego-przedsiebiorcy-1006846
@michoopro: tak, z ryczałtu tylko na skale. IPBOX jest tylko na skali i na liniowym
Tu masz porównywarkę
https://jakipit.pl/

zobacz że pomiędzy ryczałtem 12% a IPBOX 80% (80% pod prawa autorskie) nie jets to jakaś duża różnicas, jak masz jeszcze jakiejś firmie oddać część kasy to nie robi się kolorowo.

Kilkanaście tysięcy zysku zazwyczaj. Ogólnie od tego roku opłacalność IPBox spadła o połowę bo ryczałt jest tak świetny
@michoopro: @zibizz1: dobrze gada. Ja po 2 latach korzystania , zrezygnowałem z ipbox, bo nie są to jakieś potężne pieniądze te kilkanaście tys zł toznicy. Zaoszczędzony czas na kontrolach i dokumentacji mogę przeznaczyć na pracę, a dodatkowo śpię spokojnie, a wierzę że jak będzie wola polityczna to będzie polowanie i wtedy trzeba z odsetkami oddawać albo prawnika oplacac. Jak miałem przed nowym wałem ponad 25k zwrotu to byłem skłonny zaryzykować.
@Vendetta0511: dokładnie, ja poprzedni rok tez robię bo już w to wrzuciłem kasę wiec ciągnę temat do końca. Jeszcze jak się wrzuci tylko 80% (a tak zazwyczaj trzeba ) to już schodzi na psy zupełnie.

Ciekawostka: przy 80tys miesięcznie pomiędzy IPBOX 80% a ryczałt jest 6tys rocznie różnicy bez kosztu obsługi IPBox, szkoda zachodu od 2022