Wpis z mikrobloga

mireczki, czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnic proces zakupy niercuhomosci z licytacji komorniczej? Czy ktos juz to przechodził, jest biegły i moze podpowiedzieć. Jak to wyglada? Jest ogłoszenie z interesujacym mnie lokalem mieszkalnym, grzebie sobie w księdze, na screenie info z działu IV kw.

Załóżmy, że cena wywoławcza to 10 tys. Hipoteka umowna to 40k, a przymusowa 5k.

1. Co oznaczają te nazwy.
2. Co dzieje się w przypadku wygrania licytacji za kwotę 10k?
3 Dokąd trafiają te pieniądze?
4. Rozumiem, że do któregoś wierzyciela z tych hipotek, ale co jeśli wylicytowana kwota nie pokrywa całej wierzytelności?
5. Co z pozostałą kwotą hipoteki?
6. Czy po wygraniu licytacji wierzyciele będa domagac sie spłaty reszty zadłuzenia ode mnie? Jak to działa?

Dzieki z góry!

#nieruchomosci #komornik #prawo #mieszkanie
presburger - mireczki, czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnic proces zakupy niercuhomosci...

źródło: comment_1653937179riW6xko1rDW11fIgUF8kEz.jpg

Pobierz
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@presburger: kupujesz na licytacji, dostajesz z sądu postanowienie o przysądzenia własności, na tej podstawie w księgach wieczystych czyszczą wszystko co tam jest, ty się niczym nie przejmujesz, chyba że są lokatorzy to lokatorami :P Kasę dzieli komornik sporządzając plan podziału, ale ciebie to nie interesuje :)
@BooB: okej, dzieki - rozumiem. a ogólnie na co najlepiej uważać, jesli chodzi o kruczki i niescisłości? lokatorzy to wiem, ale sa jakies inne zagrozenia? jakies kwiatki typu cześci wspólne itd.? a co z pcc? jak długo załatwia sie formalności? z postanowieniem zgłaszam sie do notariusza? wiem, że koszty notarialne zależą od ceny nieruchomosci, ale orientujesz sie mniej wiecej jakie dodatkowe koszty mnie czekają po wygraniu licytacji, zeby formalnie doprowadzic tę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@presburger: generalnie trochę to trwa, żadnego notariusza nie potrzebujesz, po wygraniu licytacji czekasz aż komornik wezwie cię do wpłaty pozostałej kwoty (bo żeby przystąpić musisz wcześniej wpłacić wadium czyli 10% kwota oszacowania nieruchomości). Jak już sąd wyda lecisz z tym postanowieniem do ksiąg wieczystych i sprawa załatwiona (nie pamiętam tylko co płacisz 100 zł w księgach czy jest to za friko).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@presburger: jak jesteś bardzo zainteresowany to dobrze jest się zapoznać z operatem szacunkowym biegłego, czy nie ma jakich dziwnych umów najmu, generalnie w operacie wszystko będzie, jedynie operat można obejrzeć w kancelarii u komornika, bo rzadko udostępniają je na maila
@BooB: ano tak! :) obcykany jesteś, siedzisz w tym - handlujesz? był tu mirek, ktory kupował i po prostu czekał, nawet ułamkowe części. i za jakis czas, kilka miesięcy, pół roku, rok zgłaszali sie ludzie (jakaś rodzina) ktore sie jakos tam dogadała i chca odkupić tę część. mirek dorzucał swoją marzę i odsprzedawał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@presburger: jakoś tam super obcykany to nie jestem, robię w IT i obsługuje sądy i kancelarie komornicze i coś tam niekiedy lizne tematu ( ͡° ͜ʖ ͡°)