Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuję małego popchnięcia w dobrą stronę jeśli chodzi o kwestie networkingu. W domku mam FTTH jednak na WANie mam prywatne IP (192.168.x.x). Publiczne IP u mojego dostawcy do 20 zł / msc. co przy obecnym abonamencie jest dość drogą usługą. Mam dostęp do darmowego VPS'a w chmurze Oracle'a na Ubuntu. W domu jadę na routerach ASUSa (AX82U robi za gateway wpisany w DMZ zaraz za routerem dostawcy) a także posiadam Raspberry Pi 4. Moje pytanie brzmi - jak sensownie ogarnąć dostęp zdalny do domu i ew. wypuścić kilka usług w świat?

Aktualny zakres mojej wiedzy i celu:
- Dostęp do sieci lokalnej poprzez WireGuard'a, serwer postawiony na VPSie, klient na Raspberry dający dostęp do sieci lokalnej,
- Dzięki połączeniu przez VPN dostęp do serwera NAS w niedalekiej przyszłości (ale powyższy dostęp do sieci lokalnej chyba rozwiązuje tą kwestię),
- Aktualnie ASUSWRT nie ma jeszcze wsparcia dla WireGuard'a, lecz jest wersja beta FW, która takie wsparcie daje
- Chciałbym też wypuścić czasami jakis serwer z gierek w świat z domu,
- Postawić Pi-Hole'a na RPi.

Czy ma ktoś wiedzę, albo źródło wiedzy które mógłbym zaczerpnąć aby powyższe zrealizować?
Z góry dzięki ()
#vpn #raspberry #vps #networking #nas #wireguard #oracle #cloud #docker
  • 4
@Kryng3r: Czyli jak dobrze zrozumiałem, chciałbyś mieć dostęp do swojej sieci bez publicznego IP z zewnątrz? Jeżeli chodzi o protkół HTTP i HTTPS to sprawa jest dość prosta, wystarczy że postawisz OpenVPN na VPSie i połączysz do niego swoje urządzenia. Następnie, stawiasz Reverse Proxy na VPS i przekierowujesz ruch na lokalny adres (VPN) urządzenia gdzie jest hostowana strona WWW.

Jeżeli chcesz przesyłać pliki to najlepiej jak połączysz się również do sieci