Wpis z mikrobloga

Świeżo po wizycie u architekta, rekonesans pod zamówienie projektu domu. Trafiłem na wyjątkowego specjalistę.

1. Pierwszy zgrzyt to: "A czemu nie parterowy?". Zbił mnie tym z pantałyku ale myślę sobie: "OK, może typ się lepiej zna, dajmy mu szansę". Tłumaczę, że działka nieduża i wąska, pokazuję rysunki, teren częściowo pochylony, to by trzeba było od cholery ziemi nawieźć. Typ twardo stoi przy parterowym. "Ale jak postawię parterowy to będzie idiotycznie długi i wąski i mi całą działkę zajmie, gdzie miejsce na ogród?" - "A po co Panu ogród, będzie Pan miał mniej roboty do ogarnięcia i mniej kasy Pan wyda na zagospodarowanie" xD Typ się bronił przed poddaszem jakby się bał, że tego nie rozrysuje i schody mu wyjdą w kiblu na górze - albo jakby miał przećwiczony jeden model dla dewelopera i klepał go na okrągło. Lekko wyśmiałem sytuację i powiedziałem, że w takim razie lepsze będzie duże mieszkanie na parterze w bloku z ogródkiem, a ten do mnie, że się nie znam. Działka jest widokowa, no to sugeruję, że dom powinien się na ten widok otworzyć. "Ale po co Panu widok, znudzi się Panu".

2. Przypadkowo wspomniałem o garażu - typ się potężnie zbulwersował, a nawet nie dokończyłem, że chodzi o garaż dwustanowiskowy. "A ile Pana samochód jest wart, że chce go Pan w garażu trzymać?" "Po co to Panu, normalnie Pan sobie na podjeździe samochód postawi" "Wszyscy moi znajomi mają w garażu rupiecie, widział Pan kogoś, kto w garażu trzyma samochód?" Odpowiadam kulturalnie, że moi znajomi i rodzina nie są brudasami i wszyscy trzymają samochody w garażach. "To gdzie Pan będzie rupiecie trzymał?"

3. No i w tym momencie niepotrzebnie wypowiedziałem słowo, na które typ tak się zapieklił, że prawie pociekła mu piana z ust.

P I W N I C A

Dostałem 10minutowy wykład o tym, że wybudowanie piwnicy to 400k (xD), że to jest idiotyczna fanaberia dla najbogatszych z najbogatszych, nikt tego nie robi i generalnie z czym do ludzi.

4. Generalnie po 3 minutach wiadomo było, że ze zlecenia nic nie będzie, ale z ciekawości zapytałem o wycenę i koszt projektu indywidualnego. Jak zaczął liczyć, to za prosty parterowy domek 160m2, bez podpiwniczenia i garażu, z prostym dachem, wyszedł mu ponad milion xD Generalnie będzie tylko rosło, ekip nie ma, na terminy się czeka, w przyszłym roku drożej xD Projekt takiego gównodomku u Pana specjalisty, uwaga, 30k brutto ("ja na Panu i tak nic nie zarobię").

#nieruchomosci #budowadomu #budujzwykopem #architektura
  • 38
  • Odpowiedz
  • 19
@as99 generalnie jeżeli sie wie czego chcę, to polecam poświęcić kilka wieczorów aby przejrzeć cały Internet, wybrać co sie podoba, potem otworzyć Sweet Home i samemu narysować dom. Ja wyszedłem z założenia ze liczy sie wnętrze i rozkład niz niesamowity wygląd domu z zewnątrz. Dom dzięki temu mam idealnie przemyślany i w 100 procentach spasowany pod moje potrzeby.

Potem idziesz z tym do jakieś taniego architekta który za +-10k przeleję to na
  • Odpowiedz
@as99: przejrzyj najpierw projekty gotowe, może znajdziesz coś dogodnego dla siebie. Pamiętaj, że poza ścianami nośnymi można w środku zmienić prawie wszystko. Okna też można zmodyfikować.
  • Odpowiedz
@MickM: @Mac02: wrzuciłem w filtr wymiary i swoje wymagania, ale projektów spełniających kryteria jest jak na lekarstwo. Niemniej pomysł z rozrysowaniem w SweetHome zacny - moja matka 20 lat temu narysowała plan domu na kartce i zaniosła do architekta, za projekt zapłaciła chyba 2k :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@as99: ja po trzech remontach w mieszkaniu jakbym miał budować dom to rozrysowałbym rozkład pomieszczen gdzie co ma być.
A potem do architekta żeby dach dobudował
  • Odpowiedz
@as99: Bańka za taki dom to moim zdaniem realny koszt. Tymbardziej jeśli chcesz piwnicę. Jeżeli chcesz tani projekt w budowie i eksploatacji to idź w dom z poddaszem użytkowym, ale z piwnicy bym zrezygnował - duże straty ciepła.

Na resztę szkoda strzępić ryja.
  • Odpowiedz
@as99: możesz wypróbować też SketchUp. Jest naprawdę prosty. A jak masz już działkę, to weź kołki i sznurek i sobie rozplanuj wszystko na żywo.
  • Odpowiedz
@as99: Piwnica rzeczywiście znacząco podwyższa koszt budowy domu, 800k-1mln zł to realna kwota. 30k brutto to też już dość normalna cena za projekt za taki metraż. Ale architekt głupkowaty jak chcesz piętrowy i masz ładny widok to takie teksty są niepotrzebne
  • Odpowiedz
@as99: trochę będę adwokatem diabła:

- dom parterowy jest łatwiejszy w budowie, aranżacji, konstrukcji. Ma też wady, jest odrobinę droższy za m2, trudniej wydzielić w nim strefę dzienną i prywatną. Plus kwestia gustu.
- piwnica, masz informację o poziomie wody gruntowej? Jest niżej niż 2m poniżej posadowienia fundamentów? Jeżeli nie to miał rację całkowicie o tym, że koszt budowy piwnicy będzie makabryczny. Jedyne ciężkie izolacje przeciwwodne i biała wanna wchodzi w
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: @krolowamonika:

Dom parterowy jest fajny, ale jak się ma 2000m2 działki w polu. W mojej okolicy nikt domu parterowego nie postawił, a działki są mniej więcej takie same. Tłumaczyłem ale jak grochem o ścianę.
Warunki gruntowe są bardzo dobre, wszyscy sąsiedzi mają piwnicę. Też tłumaczyłem.
Co do garażu to trudno mi sobie wyobrazić, żeby nie był on standardem, po prostu na rupiecie trzeba znaleźć dobre miejsce.

Jego wycena (ponad
  • Odpowiedz
@as99: widzisz to nie jest takie proste
Dom 10x10 to 100m2, ale już 12x12 to 144m2, 13x14 i masz swoje 160m2 z zapasem ( ͡° ͜ʖ ͡°) i nie musisz mieć 2000m2. To kwestia tego jak wygląda działka, jakie są warunki. Sąsiadami się nie sugeruj to złudna droga. Żaden się nie przyzna, że coś nie pykło.

Warunki gruntowe, zacznij od geologa, nawet nie próbuj na słowo sąsiada
  • Odpowiedz
- dom parterowy jest łatwiejszy w budowie, aranżacji, konstrukcji. Ma też wady, jest odrobinę droższy za m2, trudniej wydzielić w nim strefę dzienną i prywatną.


@Bad_Wolf: na moje oko to przeważa na budowę piętrowego.

@as99: Szkoda, że działka mała - na tym archonie są fajne projekty "domków gospodarczych (składzik, garażyk, węzeł sanitarny). Poważnie bym rozważył taką opcję - kumpel z dzieciństwa mieszkał w PRL-owskim klocku z 1972, ale za klockiem,
  • Odpowiedz
@as99: to nie architekt tylko jakiś debil… może opcja kupienia gotowego projektu z adaptacja? Zawsze to mniej interakcji z architektem :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dombol: czemu duże straty ciepła? Piwnicy nie musisz ogrzewać i możesz ją odizolować od reszty domu przecież. Tzn. zależy jaka funkcja tej piwnicy, ale jak ma soniac rolę graciarni to grzać nie trzeba
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bad_Wolf: dom parterowy zajmuje większą powierzchnię, a jego zaletą jest tylko to, że nie masz schodów.
Piwnica - może być drogo, ale nie musi
Garaż - naprawdę nikogo nie obchodzi co tam kto u siebie zrobił. OP wukonczy dom, wysprząta garaż i będzie w nim parkować auto. Nie musi go ogrzewać, bo to akurat niekoniecznie służy samochodom. A izolacja od zewnątrz może być dużo lepsza niż od drzwi wrjsxioscyh. Ocieplasz ścianę
  • Odpowiedz
@as99: Widzę że wiesz swoje, najlepiej jakby architekt zrobił za darmo :D 15-25k netto to standardowe ceny z branżami bez geologii jeszcze za tamten rok. Dlaczego podrożało to nie muszę mówić. Bierz projekt gotowy do adaptacji skoro nie ma dla Ciebie różnicy, nic więcej nie mogę doradzić.
  • Odpowiedz