Wpis z mikrobloga

Czy da sie jakos ustawic aby karta graficzna nie przechodzila na najwyzsze obroty gdy tylko ogladam filmik w przegladarce? strasznie to irytuje a taka moc nie jest potrzebna jak i hałas towarzyszacy jej.

#linux #ubuntu
  • 20
@Azur88: to niezły system jak tak - na windzie podczas grania w gre w 120 stalych klatkach swojego PC nie slysze a tu w przegladarce #!$%@? sie ustawia na maksymalne obroty
@swag69: No to za konfigurację tego odpowiada nvidia-config.

Jeżeli chodzi o dekodowanie sprzętowe na karcie graficznej, to musiałbyś zainstalować pakiety powiązane z libva (też te konkretne pod nvidię) i libvdpau.

Trochę naprowadzi archwiki: https://wiki.archlinux.org/title/Hardware_video_acceleration
https://askubuntu.com/questions/1257647/how-to-activate-hardware-accelerated-video-decoding-va-api-in-chromium-based-br#1260163

Tak czy siak ( ͡° ͜ʖ ͡°)
sirpingus - @swag69: No to za konfigurację tego odpowiada nvidia-config.

Jeżeli ch...
@Azur88: i tu serio jak w lesie że karta wyje od przegladania internetu i nie ma zadnego obejscia od tylu lat? moze i #!$%@? nvidie no ale #!$%@? mac toz to #!$%@? mozna ehh - powrot na windowsa bo wysiedziec nie idzie tak :(
@Kryspin013: ja nie wiem kogo to wina bo zainstalowalem linuxa dopiero wczoraj i juz dzisiaj dlatego bede go raczej usuwal bo komfort robienia czegokolwiek na PC ktory wyje od przegladarki jest ponizej godnosci.
@Azur88: ale jakis news byl ze podobno nvidia sie otworzyla znaczy chce open-source zrobic kod pod linucha to niczego to nie zmieni? chociaz to pewnie kilka dobrych lat poki ogarna if przegladarka set power = 5% XD
@Azur88: w ogóle po #!$%@? te performance levels w ustawieniach gdy nie da sie ich zablokowac - powiedzmy ze jak mam proces przegladarki odpalony to nie przekracza level 0 albo 1. toz to by rozwiazalo sprawe
ale jakis news byl ze podobno nvidia sie otworzyla znaczy chce open-source zrobic kod pod linucha to niczego to nie zmieni? chociaz to pewnie kilka dobrych lat poki ogarna if przegladarka set power = 5% XD


@swag69: Dużo nie zmieni jeżeli swoje guano z sterownika przerzucą do firmware i zubożą o funkcje sterownik.
Nie bez powodu ludzie nawiązują do niegdyś równie odrażającego guana od Broadcoma.

I tu nie chodzi że zamkniete
@Azur88: zeby czlowiek wczesniej sie interesowal innymi systemami to bym nie kupowal tego rtx, a teraz jak moje gry chodza na linuxie to wlasciwie nie potrzebuje Windowsa bo mnie #!$%@? i drugiego GPU nie kupie specjalnie pod linucha :<, #!$%@? nvidie i dalej nie rozumiem po #!$%@? w ogole sa jakies 3 tryby do wyboru w nvidia-settings jak #!$%@? zaden nic nie zmienia doslownie. co dziwne odpalajac final fantasy 14 w
@swag69: Dlatego Nouveau jak się ma starą kartę jest dobrym wyborem. Są to sterowniki tworzone przez społeczność. Mają Optimusa / Prime, mają Gallium3D i blabla w #!$%@?

Ale Nvidia ich próbuje dojechać, bo się okazuje, że ich rozwiązania są lepsze, a Nvidia nie może pozwolić, by można było zastępować ich karty innymi kartami nic nie tracąc przy tym (Dlatego masz G-Sync, a nie FreeSync, masz CUDA zamiast OpenCL i tak dalej)
@fervi: ja juz nawet nie jestem #!$%@? tylko rozczarowany, zawsze myslalem ze zieloni wlasnie nie robia problemow z takimi rzeczami ale cale zycie na windowsie jednak siedzialem, #!$%@? mac caly dzien w #!$%@? przed tym kompem i ustawianiem wszystkiego