Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Prośba o poradę.
Wkrótce wracam z #uk do Polski, potem prawdopodobnie wyruszam dalej robić karierę w jakimś kraju strefy euro.
Obecnie mam na brytyjskim koncie #monzo parę tysięcy funtów i nie wiem co z tym zrobić (tak tak, wiem, koks i dziwki). Jakoś odczuwam niepokój, że wyjeżdżam, a moje jedyne połączenie z tym hajsem to karta monzo i apka w telefonie. Co oczywiste, nie będę miał dostępu do swojego obecnego brytyjskiego adresu.
Myślałem jak najsensowniej przetransferować ten hajs. Osobną kwestią jest też to, czy cały naraz, czy po kawałku, wedle potrzeb.

Jak to technicznie wykonać, by opłaty nie wyniosły 10% wartości konta? Myślałem o transferze na funtowe konto wise/revolut zwykłym "brytyjskim" przelewem, a potem z tego konta powinienem już móc przerzucić to do konta funtowego w jakimś polskim banku, gdzie będę miał swobodę zamiany tego czy to na euro czy na złotówki.
Dobre rozwiązanie, czy polecilibyście coś innego?
Wypłacanie gotówki i wpłacanie do polskiego banku nie wchodzi w grę, zajęłoby to wieczność. Tak samo raczej już nie założę konta w innym brytyjskim banku/kantorze, bo wyprowadzam się naprawdę wkrótce i nie mam na to czasu.

#emigracja #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pieniadze #finanse

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62889216bc01e9adc6f57be5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Prośba o poradę.
Wkrótce wracam z ...

źródło: comment_1653127127DRAyac16kfLlnF7j9QNVei.jpg

Pobierz
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania: Załóż sobie konto w normalnym banku i raz w miesiącu rób jakąś płatność/przelew, wtedy konto pozostanie aktywne. Sam byłem o to pytać w banku ostatnio i miła pani powiedziała, że takie coś w zupełności wystarczy żeby konto pozostało aktywne, dodatkowo mogę zmienić adres i numer telefonu na polskie (NatWest).
Kilka tysięcy funtów… Opie nie panikuj. Zakładając ze kasa jest na koncie i zdobyles ja legalnie, możesz po prostu wypłacić i przewieźć w kieszeni. Do £10k nic nie deklarujesz, powyżej musisz zgłosić i udokumentować pochodzenie środków. Tyle.
OP : @chemik_kieszyk: @Budo: no właśnie nie mogę, monzo nie jest w swifcie, jedyne międzynarodowe jakie ma to Wise, ale tam z kolei konieczne jest przewalutowanie

@sztas: a potem da się z wise przelać już normalnie funty swiftem do polskiego banku? tzn. dać pewnie się da, ale kojarzysz może, czy przelewy są za friko? Widzę, że wise ma tam jakieś opłaty, ale nie wiem czy to dotyczy opcji z
OP: @chemik_kieszyk: akurat był lepszy, bo potrzebowalem szybko konta do wypłat i to było jedyne gdzie nie musiałem latać po oddziałach i udowadniać adresu. No ale teraz jest jak jest.

@sztas: ok, będę ogarniał, dzięki!

W sumie ta opcja wise, nawet z przewalutowaniem, też nie jest najgorsza. Raczej będę potrzebował euro a nie funty, więc kiedyś i tak będę je musiał wymienić. W sumie teraz kurs nie jest najgorszy,