Wpis z mikrobloga

#szwajcaria właśnie zaczyna publiczne dyskusje o #nato


@Mistrz_Motyl: To akurat moze nie do konca byc dobrym sygnalem.

Nawet hitler uznawal neutralnosc szwajcarii. Dzieki swojej neutralnosci Szwajcaria uniknela wojen i stala sie tym czym jest. Bezpieczna przystania dla fortun. Bo sa neutralni. Jak swiat zobaczy ze jednak nie sa to moga miec problem. Kapital bedzie wycofywany bo glowna przyczyna (neutralnosc i uznawanie tej neutralnosci przez caly swiat) sie skonczy.
@dzangyl: @gorzki99: moja firma ma centralę w Szwajcarii i dzisiaj kilka osób o tym wspominało, że tamtejsi politycy i media zaczynają dyskusję na ten temat. Czy rzeczywiste członkostwo, czy bardzo bliska kooperacja jak w przypadku Szwecji? Niemniej ciekawe, realnie nie są przecież w żaden sposób zagrożeni.

https://www.voanews.com/amp/neutral-switzerland-leans-closer-to-nato-in-response-to-russia-/6574071.html
Niemniej ciekawe, realnie nie są przecież w żaden sposób zagrożeni.


@Mistrz_Motyl: No nie sa. Wiec serio ciekawe pytanie dlaczego chca zaprzepascic swoja notabene dluga opinie.

Czy PR "jestesmy fajni i dolaczamy sie do reszty" vs. "porzucamy nasze od lat stosowane idealy"

Co na dluzsza mete bardziej sie sprawdzi?

Nie mam pojecia.
Widać zmienia się podejście Szwajcarów.


@M4rcinS: No tak. To widac i nie ma co sie spierac.

Pytanie jest tylko - czy wiedza co robia? Przez lata korzystali na tym ze mieli takie a nie inne podejscie. Nic mi do tego co sobi wymysla. Po prostu sie zastanawiam dlaczego?
@gorzki99: To tylko moje domysły - może więzy gospodarczo-społeczne są na tyle silne, że nie opłaca się udawać neutralności? Może wpływ ma na to globalizacja, konsolidacja świata zachodniego i widzą w tym większe korzyści?
To tylko moje domysły - może więzy gospodarczo-społeczne są na tyle silne, że nie opłaca się udawać neutralności? Może wpływ ma na to globalizacja i konsolidacja świata zachodniego?


@M4rcinS: No to podobnie jak ja sobie tylko mysle. IMHO (moge sie mylic) szwajcaria zyskiwala na tym ze byla neutralna. Kasa tam przelana byla bezpieczna. Dzieki temu nawet hitler ja zostawil.

Jesli teraz zmienila kurs o 180 stopni to jaka ma wiarygodnosc dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99:

szwajcaria zyskiwala na tym ze byla neutralna. Kasa tam przelana byla bezpieczna. Dzieki temu nawet hitler ja zostawil.

Hm, a ruskie ścierwo przetoczyło się przez Szwajcarię w II wś, czy jednak nie zdążyło to bydło tam dojechać? Bo mam wrażenie, że Szwajcaria "jest jaka jest" między innymi nie dlatego, że nie najechał jej Hitler, tylko dlatego, że nie rozkradła jej fala ruskiego gówna, która miałaby w dupie neutralność.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@gorzki99: Szwajcaria jest neutralna nie dlatego, ze sobie tak wymyslila tylko dlatego, ze zdobywanie takiego terenu byloby bszsensowne. Neutralnosci nie mozna sobie oglosic z dupy, musi byc jeszcze powod dla ktorego ktos mialby Cie nie atakowac. I nie, argument 'bo bedziemy trzymali wasze pieniadze' nie dziala bo mozna wjechac i sobie samemu te pieniadze trzymac. Tyle ze do Szwajcarii nie da sie wjechac. Nie wojskiem. Jezeli ktos nie wie o co