Wpis z mikrobloga

Interesuje mnie algorytm, dzięki któremu Ty wiesz, że akurat te pieniądze mają wartość "nierealną".


Nie tyle nierealną co bez pokrycia i nie trzeba do tego algorymtu, wystarczy porównać sobie inflację i działania oraz obietnice naszego rządu do sąsiadów a następnie zestawić to do stanu gospodarki. Dawno twierdziłem (oczywiście znacząco koloryzując) że zgodnie ze słowami obecnego prezesa NBP inne kraje chcą od nas pożyczać pieniądze. Nie dość że te pieniądze pójdą na ich
Profesor prowadzący zajęcia z pewnością chętnie wam wytłumaczy większość pomysłów z tagu antykapitalizm


@Maro88z: Myślę że tobie by się przydał taki wykład profersora Pickiettego.
Tylko najpierw skończ przedszkole bo może okazać się za trudny. Albo poproś żeby mówił jak do przedszkolaka, tak żeby typowy widz kanału "prosta ekonomia" zrozumiał.
wystarczy porównać sobie inflację


@aarahon: Ale z czym? W których krajach peniądz w takim razie ma wartość "realną"? Kiedy w Polsce miał? Czy może po prostu chodzi Ci o to, że gdy występuje inflacja, to już to samo oznacza, że pieniądz nie ma realnej wartości?
z inflacją

@aarahon: Czyli porównam inflację z inflacją i stąd będę wiedział czy pieniądz ma realną wartość?

We wszystkich. W Polsce też.


Piszesz, że pieniądze drukowane przez państwo nie mają "podparcia" w realnej wartości:

tak państwo "drukuje" pieniądze które nie są nie tyle fałszywe co nie mające podparcia w realnej wartości


ale jak pytam w których państwach pieniądze mają realną wartość, to mówisz że:

We wszystkich. W Polsce też.


Czyli we
Czyli porównam inflację z inflacją i stąd będę wiedział czy pieniądz ma realną wartość?


@swiadomy_anakolut: nie, miałeś to dokładniej opisane, polecam najpierw nauczyć się czytania ze zrozumieniem na poziomie szkoły podstawowej i dopiero dołączanie do takich tematów.

Piszesz, że pieniądze drukowane przez państwo nie mają "podparcia" w realnej wartości:


@swiadomy_anakolut: Tak. Te pieniądze które są "drukowane" przez państwo nie mają "podparcia" w realnej wartości.

ale jak pytam w których państwach
Te pieniądze które są "drukowane" przez państwo


@aarahon: Nie ma innych pieniędzy. Wszystkie wyszły z NBP.

Tak, bo na początku zaznaczyłem że są pieniądze które mają podparcie w realnej wartości i są takie które są "wydrukowane", jak wcześniej wspomniałem, czytanie ze zrozumieniem się kłania


Podejrzewam, że czytanie Twoich komentarzy ze zrozumieniem nie jest możliwe. Widziałem faktycznie, że robisz rozróżnienie na pieniądze, które są "drukowane" i tek które takie nie są. Twierdzisz,
Nie ma innych pieniędzy. Wszystkie wyszły z NBP.


@swiadomy_anakolut: Tak, ale czy ktoś twierdzi inaczej? xD

Podejrzewam, że czytanie Twoich komentarzy ze zrozumieniem nie jest możliwe.


@swiadomy_anakolut: Naucz się czytania ze zrozumieniem to wtedy nie będziesz musiał podejrzewać bo będziesz mógł to ocenić.

Czemu jedne mają a drugie nia mają "podparcia"?


@swiadomy_anakolut: Bo jedne pieniądze są emitowane jako gotówka przeznaczona do obrotu dla ludzi na podstawie tego co w
wykupu bezwartościowych obligacji skarbowych


@aarahon: Skoro państwo wykupuje obligacje, a tak robi, to niby dlaczego są one bezwartościowe?

Bo jedne pieniądze są emitowane jako gotówka przeznaczona do obrotu dla ludzi


O czym dokładnie piszesz? Chodzi Ci o to, że NBP pożycza pieniądze bankom komercyjnym? To jest ta kreacja pieniądza mającego "podparcie" w realnej wartości? Przecież to jest dosłownie "drukowanie" pieniądza właśnie. Tak powstały wszystkie pieniądze w obiegu. Wszystkie "wydrukował" NBP i
Skoro państwo wykupuje obligacje, a tak robi, to niby dlaczego są one bezwartościowe?


@swiadomy_anakolut: ponieważ nie wykupuje tylko nbp sztucznie zwiększa możliwości udzielania kredytów przez banki komercyjne zwiększając ich salda bankowe u siebie, w ten sposób spłacając zobowiązania państwa.

Tak powstały wszystkie pieniądze w obiegu. Wszystkie "wydrukował" NBP i pożyczył bankom.


@swiadomy_anakolut: i zamiast "wydrukowane" pieniądze przekazać w całości bankom dal je państwu poprzez wykup bezwartościowych obligacji, do tego udzielił
ponieważ nie wykupuje


@aarahon: Oczywiście, że wykupuje. Kup sobie obligacje, a jak minie ich termin, to zobaczysz, że pieniądze zostaną Ci oddane z procentem.

Gdy przedobrzy się z takimi działaniami to pieniądza w obrocie jest więcej niż dóbr które można za nie kupić


Co to niby znaczy? Po to są ceny, żeby podaż i popyt się zgadzały. Pokaż mi wyliczenia, które zrobiłeś, żeby móc stwierdzić, że akurat w tej chwili ktoś
Oczywiście, że wykupuje.


@swiadomy_anakolut: A może wykupić je ktoś inny płacąc pieniędzy wyemitowanymi przez nbp?

Co to niby znaczy?


@swiadomy_anakolut: że jak każdemu w kraju rozdamy po 1 mld złotych to chleb w ciągu tygodnia podrożeje.

Po to są ceny, żeby podaż i popyt się zgadzały.


@swiadomy_anakolut: xD

Pokaż mi wyliczenia, które zrobiłeś, żeby móc stwierdzić, że akurat w tej chwili ktoś "przedobrzył".


@swiadomy_anakolut: Pokaż mi zdanie w
Gdzie napisałem że to wyliczyłem?


@aarahon: No właśnie wiem, że nie wyliczyłeś, ale z całą pewnością wiesz, że są drukowane pieniądze bez "podparcia" w realnej wartości. Powtarzasz po prostu jak zdartą płytę, że "drukowanie" złe, nie mówiąc nawet co rozumiesz przez to drukowanie. Bełkoczesz coś o obligacjach "bez pokrycia", ale gdy Ci mówię że polskie obligacje mają jak dotąd pokrycie, to zadajesz jakies dziwne pytanie: "A może wykupić je ktoś inny
No właśnie wiem, że nie wyliczyłeś,


@swiadomy_anakolut: To po co głupio pytasz?

Bełkoczesz coś o obligacjach "bez pokrycia", ale gdy Ci mówię że polskie obligacje mają jak dotąd pokrycie, to zadajesz jakies dziwne pytanie: "A może wykupić je ktoś inny płacąc pieniędzy wyemitowanymi przez nbp?".


@swiadomy_anakolut: najpierw naucz się czytania ze zrozumieniem a później do mnie pisz.

Nie nie napisałeś.


@swiadomy_anakolut: Czego nie napisałem?

więc po prostu powiedz co
Wystarczy ustawić na takie z rocznika od 2010 do 2015 - rok możesz wybrać dowolnie


@aarahon: Bredzisz. W latach 2010 do 2015 stopy procentowe osiągały wartości od 1.50 do 4.75. Mam sobie dowolnie wybrać stopy od wartości trzy razy mniejszej niż obecnie, do wartości zbliżonej do obecnej, a to nagle poprawi stan gospodarki? Dwa tygodnie temu stopy wynosiły 4.5, czyli mniej niż w 2012, czyli wg Ciebie idealnie.

2016 też by
Bredzisz.


@swiadomy_anakolut: nie, to Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem ale jak nie ma chęci z Twojej strony na naukę to chyba na zawsze głupi zostaniesz.

Mam sobie dowolnie wybrać stopy od wartości trzy razy mniejszej niż obecnie,


@swiadomy_anakolut: czemu zadajesz tak głupie pytania? Płaci Ci ktoś za to? Sam jesteś taki głupi czy tak specjalnie robisz? Masz wybrać wszystkie wskaźniki z danego roku a nie tylko stopy procentowe.
Masz wybrać wszystkie wskaźniki


@aarahon: Powiedz, że nie lubisz PiSu i będzie przynajmniej szczerze, a nie ściemniasz coś o parametrach, które to akurat w 2010-2015 były idealne, mimo, że stopy były w tym czasie dowolnie zmienne, więc da się przy ich pomocy wygenerować dużą albo małą inflację oraz drogie albo tanie kredyty. Jak Ci na to zwracam uwagę, to piszesz, że nie o same stopy chodzi. No to o jaki parametr?
Powiedz, że nie lubisz PiSu i będzie przynajmniej szczerze,


@swiadomy_anakolut: nie ma że ich lubię czy nie lubię. Oceniam tylko ich czyny.

a nie ściemniasz coś o parametrach, które to akurat w 2010-2015 były idealne,


@swiadomy_anakolut: co niby ściemniam? Zarzucasz mi kłamstwo?

mimo, że stopy były w tym czasie dowolnie zmienne, więc da się przy ich pomocy wygenerować dużą albo małą inflację oraz drogie albo tanie kredyty.


@swiadomy_anakolut: wtedy