Wpis z mikrobloga

Mirki,
jestem absolutnym żółtodziobem jeśli chodzi o prąd, więc prosiłbym bardzo o wytłumaczenie mi pewnych podstaw.
Otóż mam sobie taki przycisk bluetooth midlanda, zasilany z baterii CR2032. Ostatnio przestał mi działać, więc uznałem że może kwestia baterii. I teraz do sedna:
1. Wziąłem nową baterię, która ma deklarowane napięcie 3V. Mój miernik za 20zł zmierzył 3,3V.
2. Wrzuciłem ją do tego przycisku, niestety nadal nie zadziałał.
3. Wyjąłem więc baterię i teraz nagle odczyt wynosił 2,2V i stosunkowo szybko i równomiernie urósł do 2,7V (kwestia może kilkunastu sekund).
4. Po odczekaniu jakichś kolejnych 5 minut baterii udało się osiągnąc 2,9V.
5. Po jakichś kolejnych 10 minutach miała 2,95V.
5. W tym momencie znudziło mi się czekanie (być może rosła by dalej w strasznie wolnym tempie), więc ponownie ją zainstalowałem w przycisku i sytuacja się powtórzyła, tj. przycisk dalej nie działał, znowu odczyty po wyjęciu zaczęły się od jakichś strasznie niskich wartości i po pewnym czasie urosły do 2,9V.

I teraz pytanie - czy to znaczy że ten przycisk jest zj*bany i 'shortuje' (zwiera?) baterię? I czy ta bateria po pewnym czasie wróci do "życia" i będzie prawie jak nowa, czy już śmietnik?
Za wytłumaczenie mi co to za mechanizmy stoją za tą czarną magią stawiam piwo (BLIKiem) :)

#elektryka #elektronika
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dziango: albo przycisk zwiera ci baterię, albo odwrotnie ją włożyłeś i zabezpieczenie ją zawarło.
Bateria nie odzyska całkowicie pojemności. Ile jej zostało to nie da się powiedzieć.
@Dziango: to co opisałeś może być przyczyną uszkodzenia urządzenia (zwłaszcza że dalej nie działa, o ile jesteś tego pewien), ale wiedz że niektóre pastylki ulegają tzw. pasywacji. Po dłuższym ich magazynowaniu bez poboru prądu wewnątrz tworzy się warstwa pasywacyjna która stanowi wysoką rezystancję i jej usunięcie wymaga pobrania niewielkiego prądu przez krótki czas, a dodatkowym skutkiem jest chwilowy i niekiedy głęboki spadek napięcia. Twój przypadek wpisuje się całkiem dobrze w ten