Wpis z mikrobloga

Dużo jest teraz ofert pracy/stażu z systemami RPA (automatyzacja procesów przy pomocy systemów low-code, czyli jakaś praca z bloczkami zamiast zwykłego kodu itd.).

Wymagania są niskie bo niszowe technologie i raczej mało kto miał z tym styczność.

Co sądzicie o rozwoju w takim zakresie?
Z minusów jakie przychodzą mi do głowy:
- duża zależność od konkretnej platformy (typu MS power automate, PathUI)
- niski próg wejścia, więc pewnie wpływa to na wysokość zarobków specjalisty

#pracait #automatyzacja #programowanie
  • 9
@przegrywam_przez_miasto: Z mojego skromnego auto-testerskiego doświadczenia mógłbym powiedzieć iż warto isć w coś co łatwo jest wykorzystać w szerszej perspektywie. Technologie, które są taką jakby wiedzą ogólną, że tak to nazwę. (REST, API, stacki webowe, jakaś wiedza backendowa, powershell..) Nie warto zamykać się na niszowe technologie, bo co zrobisz jak trzeba będzie zmieć firmę? A na pewno będzie trzeba, bo np. coś sie posypie w projekcie, nie będzie odpowiedniej podwyżki itd.
@przegrywam_przez_miasto: Ja pracowałem przez 1.5 roku w niszowej technologii (IT). Z plusów to oczywiście zarobki bo mało osób się w to chciało bawić. Z minusów to fakt że żadna inna firma w UK tego już nie używała i nie znalazłbym pracy w tej technologii. Więc jak spędzisz długi czas w technologii której nikt nie używa to będziesz miał problem ze zmianą pracy, bo nie będziesz znał popularnych umiejętności. Ogólnie nie polecam,
@przegrywam_przez_miasto: O tym, że RPA zrewolucjonizuje usługi IT słyszę już od 4 czy 5 lat i dalej tej rewolucji nie widzę, więc odpowiedz sobie sam.

Dlaczego przez tyle lat nie udało się wprowadzić RPA do mainstreamu IT i wciąż pozostaje niszową technologią? Dlatego, że RPA fajnie działa na papierze i w prezentacjach biznesowych. W rzeczywistości poza jakimiś prostymi procesami typu "kopiuj wklej z excela - wyślij email" to nie działa. To