Wpis z mikrobloga

czekając na spotkanie trafiłem na onecie na jakiś tam quiz "niby matury z geografii".
Jedno z pytań:

To województwo ma dość niski na tle kraju wskaźnik urbanizacji. Faza urbanizacji wstępnej stolicy regionu przypadła na okres renesansu. W województwie rozwinął się przemysł cementowy, a w uprawach przeważają rośliny o dużych wymaganiach glebowych. Jest to jeden z nielicznych obszarów upraw chmielu w Polsce. O którym województwie mowa?

Dołączona mapka oczywiście nie przestawia jakichkolwiek danych tylko jest ponumerowaną mapką województw.
Teraz mam pytanie - jakie znaczenie dla sprawdzenia wiedzy maturzysty ma to czy on się nauczył, że akurat w tym województwie są uprawy chmielu?
Rozumiem jakby wskazywała na to mapka, a uczeń tą mapkę miał odpowiednio przeczytać (albo kilka mapek i miałby łączyć ze sobą informacje) typu: mapa urbanizacji, mapa gleb, mapa upraw chmielu etc., a tak? Przecież - jeżeli to było rzeczywiście pytanie maturalne - pytanie jest bez sensu dla sprawdzenia czegokolwiek.


#matura
eaxene - czekając na spotkanie trafiłem na onecie na jakiś tam quiz "niby matury z ge...

źródło: comment_16516550216ZE1LfnPlxCud3wdP0UE8L.jpg

Pobierz
  • 18
@eaxene plus tutaj masz dosyć podpowiedzi
-niska urbanizacja, co jest domeną wschodu Polski
-to o stolicy - Lublin jest starym miastem
-chmiel, kurła piwo Perła duma Lubelszczyzny
-na mapie zaznaczone dodatkowo województwo lubuskie dla zmyłki, gdyż wielu ludziom się myli z województwem lubelskim
Jak masz trochę pojęcia o jakimś zagadnieniu to da się sporo wyjąć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eaxene: nie rozszerzalem geografii, na podstawie wiedzy z podstawówki i gimnazjum niemal na pewniaka dałbym lubelskie. Wielkopolskie ma więcej miast i pustynnieje, więc tam nie ma upraw, opolskie i śląskie wiadomo, urbanziacja i średnio z rolnictwem, świętokrzyskie w sumie nie wiem, ale nie kojarzę renesansowych Kielc, a poza tym jest małe, więc pewnie wskaźnik urbanizacji większy niż w dużym lubelskim, więc zostaje lubelskie, graniczy z Ukrainą, gdzie są dobre ziemie, więc
@eaxene plus tutaj masz dosyć podpowiedzi

-niska urbanizacja, co jest domeną wschodu Polski
@rudziol

Niska urbanizacja pozwala wykluczyć tu tylko odpowiedź nr 3.
Ale ma zna dalej.
"Stolica województwa..." Lubuskie ma dwie więc coś może zacząć świtać przeciwko niemu.
Przemysł cementowy - najgorsza ze wskazówek, ale odrzucone już 3. i 1. zyskują potwierdzenie a i 2. zyskuje poważny znak zapytania.
Renesans -odpada po raz kolejny 1. i 3. Kolejny znak zapytania przy
w dziale Geografia Polski jest rolnictwo i się uczysz, gdzie co się uprawia na podstawie atlasu


@rudziol: ale to jest jakby wymagane? W sensie znajomość, w których regionach polski uprawia się które roślny?

90% polskiej uprawy chmielu jest w lubelskim. A dokładnie w 2-3 powiatach. W jednym Krasnymstawie co roku odbywają się Chmielaki, święto piwowarów i chmielarzy. W tym roku będą po raz 52gi.


@przema99: Wspomnienie o chmielu oczywiście całkowicie
@eaxene: przecież geografia nie jest obowiązkowa, nie musisz tego wiedzieć, natomiast zdając mature z geografii powinieneś to wiedzieć, ja pamiętam w szkole że mnie uczyli w jakich krajach co się wydobywa, gdzie się hoduje, a o polsce było dokładniej i były takie pierodlety ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eaxene: no nie wiem, to raczej pytanie o to, czy ogarniasz mniej więcej strukturę województw w Polsce.
BTW sam źle spojrzałem na mapę i pisałem o wielkopolskim a jedynka to lubuskie xd
@eaxene Na pytanie czy jest to wymagane szczegółowo w ciągu nauczania powiem Ci tak: jeśli trafiasz na nauczyciela, który zna się na geografii, wie jak matura wygląda, i będzie od ciebie wymagał takich z pozoru pierdół jak uprawy buraka cukrowego albo miejsca wydobycia węgla w Australli, to ogarniesz na spokojnie materiał. Aczkolwiek znakomita większość nauczycieli się #!$%@? zna na swoim przedmiocie i jego specyfice, przez co statystki z Geo na maturze są
ja pamiętam w szkole że mnie uczyli w jakich krajach co się wydobywa, gdzie się hoduje, a o polsce było dokładniej i były takie pierodlety ¯_(ツ)_/¯


@bruuh: w sumie pamiętam, że uczyli o tym z produkcji/wydobycia czego słynie dany kraj, ale jakoś o polsce nie pamiętam, ale to może po prostu za dawno było ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Shatter: kto wie, może po prostu się czepiam.
@silesianist: Tak a propo twojej rozpiski, to jeżeli ktoś by na maturze miał pamiętać kiedy następował "rozkwit" stolic konkretnych województw to ja odpadam ( ͡º ͜ʖ͡º)

To akurat można brać na logikę.
Księstwo Opolskie było dość ważne w średniowieczu.
Katowice są miastem dość młodym.
Zielona Góra i Gorzów to nie jedno miasto więc zostają Kielce i Lublin.