Wpis z mikrobloga

Tak obserwuję co się dzieje z maturami i generalnie to gdybym mógł, dałbym możliwość podejścia do matur już po etapie gimnazjalnym (czy jak to teraz się nazywa, w każdym razie gdzieś w okolicach 16 roku życia).
Uczniowie i tak nie uczą się w szkołach średnich (oczywiście chodzi mi o tych którzy traktują szkołe jak obowiązek i kombinują jak tu przejść przez to wszystko po linii najmniejszego oporu), a potem wchłaniają wiedzę z różnych kursów i streamów online na miesiąc przed maturą tak żeby jakoś uciułać podstawę.

No i spoko - matura to nie jest coś co "trzeba", a jeżeli ktoś jest w stanie wchłonąć wiedzę na minimum podstaw już wcześniej to nie ma sensu go ani ciągać po szkołach ani wydawać na niego pieniędzy które można wydać na lepsze szkoły i uczniów z perspektywami na [tutaj dowolnie, ale raczej coś w kierunku dobrych rezultatów z rozszerzeń, konkursów, olimpiad lub po prostu pracy naukowej już w liceum (co się zdarza)].

A tak - ktoś sobie podejdzie bo chce mieć podstawy, potem i tak raczej chce robić coś z wolnej ręki i niech robi. Nie widzę sensu w kolejnych 3 latach klepania tego samego materiału co wcześniej.

#changemymind #matura #matura2022 #gownowpis #wysryw
  • 3
Uczniowie i tak nie uczą się w szkołach średnich (oczywiście chodzi mi o tych którzy traktują szkołe jak obowiązek i kombinują jak tu przejść przez to wszystko po linii najmniejszego oporu), a potem wchłaniają wiedzę z różnych kursów i streamów online na miesiąc przed maturą tak żeby jakoś uciułać podstawę


@Wyrewolwerowanyrewolwer:

Lolsą, nie.

Cały system maturalno-studyjny nie jest skrojony pod typowego maturzystę "byle 30%" co potem będzie studiował politologię albo inne
tylko pod odsianie z tej szarej masy osób przydatnych na porządnych studiach.


@Filipterka25: No trochę tak. Powiedzmy, że na potzreby dyskusji zgodzę się z Tobą.
I właśnie o to mi chodzi, że ci co są do odsiania to i tak odpadną, ci co są "byle 30%" to nawet jeżeli zaliczą to niech mają i dadzą spokój reszcie, na studia i tak byłby wymóg ukończenia średniej.
Chyba że źle zrozumiałem Twój komentarz,
Powiedzmy, że na potzreby dyskusji zgodzę się z Tobą.

I właśnie o to mi chodzi, że ci co są do odsiania to i tak odpadną, ci co są "byle 30%" to nawet jeżeli zaliczą to niech mają i dadzą spokój reszcie, na studia i tak byłby wymóg ukończenia średniej.


@Wyrewolwerowanyrewolwer: Przecież to by było totalnie bez żadnego sensu - jedyne, do czego jest potrzebna matura to właśnie studia.

Po jaką cholerę