Wpis z mikrobloga

3 rok infy i chyba znowu nie dostanę się na żaden płatny staż w wakacje.

Uczyłem się głównie sieci, mam w tym obszarze doświadczenie z praktyk, certyfikat MikroTika, kurs CCNA i za jakoś 2 miesiące będę podchodził do certyfikacji CCNA.

Problem w tym że nie ma staży z sieci i mam wrażenie że w innych obszarach nikogo one nie obchodzą. Rozmowy o tym są typu "no fajnie że robi Pan CCNA" i pytanie z podstaw typu co to jest adres MAC albo IP.

Nokie, Samsungi itd. bardziej niż na zwykłe sieci kładą nacisk na LTE, 5G itd. z czego mam zerową wiedzę.

Na DevOpsów i adminów systemów z kolej wymagają przede wszystkim Linuxa i Dockery z czego jestem słaby.

Ogólnie firmy zapraszają na rozmowy, wysyłają testy a potem zero odezwu.

Raczej nie aplikuję na helpdeski i staże dla informatyków od instalacji windowsa i konfiguracji drukarek, bo taka praca to według mnie strata czasu i nic się nie nauczę, wolę już siedzieć w domu.

Oprócz sieci znam:
- C ale bez elektroniki i embedded
- Pythona ale bez frameworków

#pracait #siecikomputerowe #studbaza #informatyka #ccna
  • 22
@przegrywam_przez_miasto:
Ze stazami w sieciach jest kiepsko, wiec musisz to zrobic naokolo
1) Staz w NOC/SOC. Oni dzialaja bardzo blisko sieci, a zawsze sie przyda klepacz
2) praca w czymkolwiek w IT i pismo do dziekanatu aby zaliczyc prace jako staz. Sam tak robilem

Wiec nie spinaj sie. To ze nigdy nie byles na stazu w tym, co Ciebie kreci, nie dyskwalifikuje Ciebie jako pracownika. Po prostu miej papierek, a pracy
Na DevOpsów i adminów systemów z kolej wymagają przede wszystkim Linuxa i Dockery z czego jestem słaby.


@przegrywam_przez_miasto: zaraz, zaraz. Ale to jest staz a nie robota. Wydaje mi sie ze jedyne co to powinienes wiedziec ze jest cos takiego jak docker, k8s. a nie umiec to obslugiwac.
@Kazadum:

1) Staz w NOC/SOC. Oni dzialaja bardzo blisko sieci, a zawsze sie przyda klepacz


Nie widzałem nigdzie u siebie w Krk staży z NOC/SOC.
No i mam problemy ze zdrowiem więc byłoby mi ciężko z pracą zmianową w trybie 24/7.

2) praca w czymkolwiek w IT i pismo do dziekanatu aby zaliczyc prace jako staz. Sam tak robilem


Ale przy zwykłej pracy pewnie by chcieli żebym poszedł na pełny etat
@przegrywam_przez_miasto: stazy nie ma. ALe czesto jest tak, ze wakacje to okres urlopow i moze trafiasz ze wzielby Cyebye na okres wakacji tylko.

A co Ceibie interesuje, ze chcieliby abys zostal? Nawet jesli, mzoe zaproponuja CI 1/4 etatu czy inne fajne rzeczy. Jak ktos jest wdrozony, to juz lpiej sie go nie pozywac i zaoferowac mu niepeilny etat.

WIdze ze szukasz dziurt w calym zamiast dzialac. To idz na #neet
@Kazadum: Ale jak mam to dokładnie zrobić?

Jest ogłoszenie na "pełny etat". To mam aplikować a potem na rozmowie z HR przez telefon mówić że po wakacjach mogę tylko na część?

Czy dopiero na tej prawdziwej rozmowie rekrutacyjnej o tym mówić?
Ale to chyba byłaby strata czasu skoro szukają na pełny.
Raczej nie aplikuję na helpdeski i staże dla informatyków od instalacji windowsa i konfiguracji drukarek, bo taka praca to według mnie strata czasu i nic się nie nauczę, wolę już siedzieć w domu.


@przegrywam_przez_miasto: weź pod uwagę, że to jest/była standardowa ścieżka rozowju administratorów.
Dużó jak nie wszyscy w branży zaczynali na takim poziomie, a jak byli kumaci to po roku czasu przechodzili do innego zespołu w wenętrznej rekrutacji

W moim
@przegrywam_przez_miasto:
Zaloz konto #linkedin i oznaczasz sie jako opentowork i laski same pisza. TO jeden sposob. Uzupelniasz skille i tyle. Ewentualnie przegladasz tam ogloszenia.

Drugi to ze dzwonisz na ogloszenia i mowisz wprost, ze szukasz stazu/pracy na niepelny etat. Z reguly im wieksza firma tym bardziej elastyczna. A jak sa molochy korpo, to biora studentow zawsze, bo maja potem pracownika ktory zna procesy firmowe za niska cene

ALbo idziesz do pracy
@przegrywam_przez_miasto: potencjalnie w przyszłości, na ten moment, z tego co wiem, nie

nie wiem czy byś mógł pracować na kawałek etatu, ale myślę, że tak - jeśli byś był zainteresowany to musiałbym z Tobą chwilę pogadać żeby ocenić czy w ogóle jest sens angażować kogokolwiek na jakieś dłuższe posiedzenia
@przegrywam_przez_miasto: Nokia ma w Bydgoszczy bardzo duzo tematow typowo sieciowych poniewaz to jest ich oddzial po przejeciu Alcatela-Lucenta, Wroclaw, Krakow tak jak napisales zajmuja sie bardziej LTE, to nie byly oddzialy Alcatela jesli dobrze pamietam. Moze napisz skad jestes, pytanie czy moglbyc miec praktyki zdalne, Atos czy Nokia z firm ktore kojarze mozna powiedziec, ze prawie nie chca widziec ludzi w biurach z covidem.

AGH to nie masz w Krakowie integratorow,
@przegrywam_przez_miasto: z sieciami jest tak, albo idziesz do jakiegoś integratora typu SEVENET albo robisz jako cieć w NOC, innej ścieżki rozwoju dla sieci nie ma xD, poszukaj integratorów z krakowa, raczej na staż cię wezmą bez problemu
z sieciami jest tak, albo idziesz do jakiegoś integratora typu SEVENET albo robisz jako cieć w NOC, innej ścieżki rozwoju dla sieci nie ma xD


@Volmyr: znasz się na branży jak świnia na gwiazdach

3 rok infy i chyba znowu nie dostanę się na żaden płatny staż w wakacje.


@przegrywam_przez_miasto: skoro jesteś na 3 roku infy to albo idziesz na magistra albo na inżyniera. Na mgra bez sensu ale nawet
typowa


@Volmyr: mówiłeś:

innej ścieżki rozwoju dla sieci nie ma xD


Nie mówiłeś o typowej ścieżce tylko że żadnej innej nie ma. Jak sam nagle wspomniałeś możesz robić w korpo (uwaga uwaga NOC jest odpowiedzialny za działanie sieci za wdrożenie zmian jest inny team poza tym cieć w nocu na 3 lini ma spokojnie powyżej 20k więc czy to tak tragiczna robota?), możesz robić u ISP czy w DC. Jak ci